IV M. POLSKI POŁUDNIOWEJ >>>

IV M. POLSKI POŁUDNIOWEJ # Siłowanie na ręce # Armwrestling # Armpower.net

()

„Po raz kolejny w Wodzisławiu Śląskim zorganizowaliśmy mistrzostwa w siłowaniu na rękę. Zainteresowanie zawodami jest coraz większe, o czym świadczy fakt, iż startują też kobiety, których trzy lata temu nie było” – mówi Przemysław Gajdowicz, organizator mistrzostw.

"Początki były ciężkie, trudno było pozyskać sponsorów. Ale udało się. Na mistrzostwach pojawiają się zawodnicy z całej Polski - z Gdyni, Warszawy, Piaseczna, Wrocławia, Jaworzna, Jastrzębia, Pszczyny i Żar” – dodaje.

30 stycznia w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyły się IV Mistrzostwa Polski Południowej w Armwrestlingu. Zawodnicy rywalizowali w kategoriach: seniorzy 63 kg, 70 kg, 78 kg, 86 kg, 95 kg i powyżej 95 kg oraz seniorki w kategorii 60 kg i powyżej 60 kg. Podczas zawodów sędziowie szczególną uwagę zwracają na ustawienie barku, który musi być ułożony równolegle do osi stołu. Chodzi głównie o to, by zawodnicy mieli jednakowe szanse na starcie. Nie ma granicy wiekowej, aczkolwiek dzieci muszą najpierw trenować pod okiem instruktorów, by wypracować odpowiednią technikę.

„Jest to sport, który nie wyrządza krzywdy przeciwnikowi. Na zawodach panuje partnerska atmosfera, dopingujemy się nawzajem.

Już teraz zapraszam wszystkich za rok, na kolejne Mistrzostwa Polski Południowej” - dodaje Przemysław Gajdowicz.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali: Mariusz Grochowski, Tomasz Szewczyk i Dariusz Muszczak. W poszczególnych grupach zwyciężyli: w kategorii kobiet do 60 kg Natalia Żak z Jaworzna, zaś powyżej 60 kg Nikola Ipnar. W rywalizacji seniorów  w kategorii 63 kg bezkonkurencyjny okazał się Rafał Fiołek z Żar, w wadze 70 kg reprezentujący stolicę Mariusz Podgórski, w kategorii do 78 kg na pierwszej pozycji uplasował się zawodnik z Wałbrzycha Rafał Woźny. Tomasz Sypniewski z Warszawy został liderem w grupie 86 kg.

„Trening to nie tajemnica, aczkolwiek jest bardzo specyficzny. Ma niewiele wspólnego z treningiem na siłowni kulturystycznej, ponieważ zawodnik koncentruje uwagę głównie na nadgarstkach, ćwiczeniu przedramion, palców, mięśnie pleców i bicepsu" - mówił po zawodach Tomasz Sypniewski.

Kategoria do 95 kg należała do Roberta Leszko reprezentującego Wałbrzych. Powyżej tej kategorii wagowej zwyciężył Sławomir Szakoła z Żar. W ostatnich dwóch kategoriach Masters Open i Open laur zdobyli kolejno: Konstanty Królik z Piaseczna i Natan Kajdas z Jaworzna.