Logowanie

Zaloguj się w serwisie, aby móc korzystać ze wszystkich dostępnych funkcjonalności Armpower.net.

Login

Zapomniałem hasła

KOMUNIKAT FAP – LISTA KADRY POLSKI NA EUROARM 2017

trening

Potwierdzona lista Kadry Polski na tegoroczne „XXVII Mistrzostwa Europy w Armwrestlingu – Katowice, Polska 2017”.

Nie tego szukałeś? Poszukaj inny tekst.

265c20_euroarm-katowice-2017-pasek-sponsorski.png

 

Poniższa lista to osoby które potwierdziły do dnia 23.04.2017 rok start w Kadrze Polski na „XXVII Mistrzostwa Europy w Armwrestlingu – Katowice, Polska”, które odbędą się w dniach 14 – 21.05.2017 roku w mieście Katowice, Polska.

 

Przypominamy, iż każdy zawodnik, który startuje w Mistrzostwach Europy jest zobowiązany wystartować w oficjalnej koszulce zatwierdzonej przez kongres FAP – Gniew 2013. Zawodnik, który nie będzie posiadał koszulki kadrowej nie ma prawa wystartować w mistrzostwach. Ci kadrowicze, którzy nie posiadają koszulki i nie zamówili jej wraz z zgłoszeniem prosimy o zamówienie do dnia 26.04.2017 - emaila: pawel.podlewski@armpower.net. Po tym terminie produkcja koszulki może być już utrudniona.

Każdy kadrowicz ma prawo na koszulce wyeksponować indywidualnego sponsora w taki sposób, by nie zakrywać braw narodowych.

 

 

JUNIOR18 MEN LEFT 50KG

1. DOMINIK ZAORSKI UKS SZESNASTKA

2. -

 

JUNIOR18 MEN RIGHT 50KG

1. DOMINIK ZAORSKI UKS SZESNASTKA

2. -

 

JUNIOR18 MEN LEFT 55 KG

1. BARTOSZ HEJCZYK. UKS SAMSON MARKLOWICE

2. -

 

JUNIOR18 MEN RIGHT 55 KG

1. -

2. -

 

JUNIOR18 MEN LEFT 60KG

1. DAMIAN KORGÓL. UKS SZESNASTKA

2. KACPER NOWAK. UKS SAMSON MARKLOWICE

 

JUNIOR18 MEN RIGHT 60KG

1. DAMIAN KORGÓL. UKS SZESNASTKA

2. -

 

JUNIOR18 MEN LEFT 65KG

1. MORZYNIEC PIOTR. NIEDŹWIEDZIE ORAWY

2. MATEUSZ DUDEK. UKS SZESNASTKA – jak się zwolni

 

JUNIOR18 MEN RIGHT 65KG

1. MORZYNIEC PIOTR. NIEDŹWIEDZIE ORAWY

2. MATEUSZ DUDEK. UKS SZESNASTKA

 

JUNIOR18 MEN LEFT 70KG

1. KUBACKA PATRYK. NIEDŹWIEDZIE ORAWY

2. SZYSZ BARTEK. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

 

JUNIOR18 MEN RIGHT 70KG

1. KUBACKA PATRYK. NIEDŹWIEDZIE ORAWY

2. JACEK STECYK. UKS BLACK SKORPION PRZYŁĘK

 

JUNIOR18 MEN LEFT 75KG

1. RAFAŁ BERNACKI. UKS SAMSON MARKLOWICE

2. -

 

JUNIOR18 MEN RIGHT 75KG

1. RAFAŁ BERNACKI. UKS SAMSON MARKLOWICE

2. SZYSZ BARTEK. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

 

JUNIOR18 MEN LEFT 80KG

1. PŁAKSA DAWID. ZŁOTY TUR

2. -

 

 

JUNIOR18 MEN RIGHT 80KG

1. PŁAKSA DAWID. ZŁOTY TUR

2. -

 

JUNIOR18 MEN LEFT +80KG

1. TOBIASZ PIERCHAŁA. UKS SAMSON MARKLOWICE

2. -

 

JUNIOR18 MEN RIGHT +80KG

1. MATEUSZ KOŁACZ. ZŁOTY TUR

2. TOBIASZ PIERCHAŁA. UKS SAMSON MARKLOWICE

 

JUNIOR21 MEN LEFT 60KG

1. -
2. -

 

JUNIOR21 MEN RIGHT 60KG

1. -
2. -

 

JUNIOR21 MEN LEFT 65KG

1. TOMASZ KWAPISZ. UKS LV GYM ARMS

2. DAMIAN BIEGA. SPARTAN RYMANÓW

 

JUNIOR21 MEN RIGHT 65KG

1. DAMIAN BIEGA. SPARTAN RYMANÓW

2. TOMASZ KWAPISZ. UKS LV GYM ARMS

 

JUNIOR21 MEN LEFT 70KG

1. ZAWICKI ŁUKASZ. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

2. ARTUR KRUPA. MCKIS TYTAN JAWORZNO

 

JUNIOR21 MEN RIGHT 70KG

1. ARTUR KRUPA. MCKIS TYTAN JAWORZNO

2. ZAWICKI ŁUKASZ. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

 

JUNIOR21 MEN LEFT 75KG

1. KACZOROWSKI MICHAŁ. ARMFIGHT PIASECZNO

2. ADRIAN BIEGA. SPARTAN RYMANÓW

 

JUNIOR21 MEN RIGHT 75KG

1. KACZOROWSKI MICHAŁ. ARMFIGHT PIASECZNO

2. ADRIAN BIEGA. SPARTAN RYMANÓW

 

JUNIOR21 MEN LEFT 80KG

1. MATEUSZ DOMAGAŁA. UKS TRAKTOR WOLSZTYN

2. SZYMON SMALCERZ. MCKIS TYTAN JAWORZNO

 

JUNIOR21 MEN RIGHT 80KG

1. SZYMON SMALCERZ. MCKIS TYTAN JAWORZNO

2. MATEUSZ DOMAGAŁA. UKS TRAKTOR WOLSZTYN

 

JUNIOR21 MEN LEFT 85KG

1. PATRYK RĄCZKA. ZŁOTY SMOK KIELCE
2. SINICA KACPER. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

 

JUNIOR21 MEN RIGHT 85KG

1. GAWENDA PAWEŁ. ARMFIGHT PIASECZNO

2. PATRYK RĄCZKA. ZŁOTY SMOK KIELCE

 

JUNIOR21 MEN LEFT 90KG

1. BŁAŻEJ POTRYKUS. ZŁOTY TUR

2. GNYSIŃSKI RADOSŁAW MCKIS TYTAN JAWORZNO

 

JUNIOR21 MEN RIGHT 90KG

1.SINICA KACPER. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

2.BŁAŻEJ POTRYKUS. ZŁOTY TUR

 

JUNIOR21 MEN LEFT +90KG

1. BRAK JAKUB. WIKING NISKO

2. FRĄCKOWIAK MATEUSZ. WILKI MIĘDZYCHÓD

 

JUNIOR21 MEN RIGHT +90KG

1. BRAK JAKUB. WIKING NISKO

2. FRĄCKOWIAK MATEUSZ. WILKI MIĘDZYCHÓD

 

 

 

SENIOR MEN LEFT 60 KG

1. MACIEJ GRALAK. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. DAMIAN KUŚNIERCZYK. MCKIS TYTAN JAWORZNO

 

SENIOR MEN RIGHT 60 KG

1. DAMIAN KUŚNIERCZYK. MCKIS TYTAN JAWORZNO

2. - 

 

SENIOR MEN LEFT 65KG

1. PATRYK BUGAJ. STEELARM WROCŁAW

2. DAMIAN KOTLARZ. MCKIS TYTAN JAWORZNO

 

SENIOR MEN RIGHT 65KG

1. PATRYK BUGAJ. STEELARM WROCŁAW

2. DAMIAN KOTLARZ. MCKIS TYTAN JAWORZNO

 

SENIOR MEN LEFT 70KG

1. PODGÓRSKI MARIUSZ. HANDS OF STONE

2. URBAŃCZYK WOJCIECH. WIKING NISKO

 

SENIOR MEN RIGHT 70KG

1. PODGÓRSKI MARIUSZ. HANDS OF STONE

2. URBAŃCZYK WOJCIECH. WIKING NISKO

 

 

SENIOR MEN LEFT 75KG

1. RAFAŁ WOŹNY. UKS BLACK SKORPION PRZYŁĘK

2. MYSZKIEWICZ KAROL. HANDS OF STONE

 

SENIOR MEN RIGHT 75KG

1. RAFAŁ WOŹNY. UKS BLACK SKORPION PRZYŁĘK

2. MYSZKIEWICZ KAROL. HANDS OF STONE

 

SENIOR MEN LEFT 80KG

1. GROCH DARIUSZ. WIKING NISKO

2. BARTOSIEWICZ DAWID. ZŁOTY TUR

 

SENIOR MEN RIGHT 80KG

1. BARTOSIEWICZ DAWID. ZŁOTY TUR

2. GRZEGORZ NOWOTARSKI. SPARTAN RYMANÓW

 

SENIOR MEN LEFT 85KG

1. BARTOSIEWICZ PIOTR. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

2. GONTARCZYK DAWID. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

 

SENIOR MEN RIGHT 85KG

1. BARTOSIEWICZ PIOTR. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

2. -

 

SENIOR MEN LEFT 90KG

1. WIESŁAW RZANNY. UKS TRAKTOR WOLSZTYN

2. MARCIN MOLENDA. MCKIS TYTAN JAWORZNO

 

SENIOR MEN RIGHT 90KG

1. TOMASZ SZEWCZYK. MCKIS TYTAN JAWORZNO

2. MARCIN MOLENDA. MCKIS TYTAN JAWORZNO

 

SENIOR MEN LEFT 100KG

1. -
2. - 

 

SENIOR MEN RIGHT 100KG

1. PAWEŁ PACUT. MCKIS TYTAN JAWORZNO

2. BIEŃ MARCIN. ARMFIGHT PIASECZNO

 

SENIOR MEN LEFT 110KG

1. MAJAK MAREK. ARMFIGHT PIASECZNO

2. DAWID IZBIŃSKI. UKS LV GYM ARMS

 

SENIOR MEN RIGHT 110KG

1. MAJAK MAREK. ARMFIGHT PIASECZNO

2. SZYMANIAK PATRYK. ARMFIGHT PIASECZNO

 

SENIOR MEN LEFT +110KG

1. SŁAWOMIR GŁOWACKI. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. DANIEL SŁOMKA. ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ ZIEMI KOLSKIEJ

 

SENIOR MEN RIGHT +110KG

1. SŁAWOMIR GŁOWACKI. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. DANIEL SŁOMKA. ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ ZIEMI KOLSKIEJ

 

MASTER MEN LEFT 70KG

1. RADOSŁAW TRYBUS. ZŁOTY SMOK KIELCE
2. -

MASTER MEN RIGHT 70KG

1. RADOSŁAW TRYBUS. ZŁOTY SMOK KIELCE
2. - 

 

MASTER MEN LEFT 80KG

1. LASKOWSKI MARCIN. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

2. CHODYNA MARIUSZ. UKS HULK WĘGRÓW

MASTER MEN RIGHT 80KG

1. LASKOWSKI MARCIN. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

2. CHODYNA MARIUSZ. UKS HULK WĘGRÓW

 

MASTER MEN LEFT 90KG

1. KWIATKOWSKI JERZY. NIEDŹWIEDZIE ORAWY
2. TOMASZ STEFANIAK. UKS SAMSON MARKLOWICE

MASTER MEN RIGHT 90KG

1. KWIATKOWSKI JERZY. NIEDŹWIEDZIE ORAWY
2. TOMASZ STEFANIAK. UKS SAMSON MARKLOWICE

 

MASTER MEN LEFT 100KG

1. MARIUSZ GROCHOWSKI. MCKIS TYTAN JAWORZNO

2. DANIEL SZYMKIEWICZ. ZŁOTY TUR

MASTER MEN RIGHT 100KG

1. MARIUSZ GROCHOWSKI. MCKIS TYTAN JAWORZNO
2. CYRAN MACIEJ. WIKING NISKO

 

MASTER MEN LEFT +100KG

1. SŁAWOMIR GŁOWACKI. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. MIROSŁAW HERTMANOWSKI. UKS TRAKTOR WOLSZTYN

MASTER MEN RIGHT +100KG

1. SŁAWOMIR GŁOWACKI. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. PALCZEWSKI PIOTR. ARMFIGHT PIASECZNO

 

MASTER WOMEN LEFT 60KG

1. -
2. -

MASTER WOMEN RIGHT 60KG

1. -
2. - 

 

MASTER WOMEN LEFT 70KG

1. MARLENA WAWRZYNIAK. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ
2. -

MASTER WOMEN RIGHT 70KG

1. MARLENA WAWRZYNIAK. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ
2. - 

 

MASTER WOMEN LEFT 80KG

1. -
2. -

MASTER WOMEN RIGHT 80KG

1. -
2. - 

 

MASTER WOMEN LEFT +80KG

1. -
2. -

MASTER WOMEN RIGHT +80KG

1. -
2. - 

 

 

GRAND MASTER MEN LEFT 75KG

1. -
2. -

GRAND MASTER MEN RIGHT 75KG

1. -
2. - 

 

GRAND MASTER MEN LEFT 90KG

1. WALEŚKO WOJCIECH. ARMFIGHT PIASECZNO
2. -

GRAND MASTER MEN RIGHT 90KG

1. WALEŚKO WOJCIECH. ARMFIGHT PIASECZNO
2. - 

 

GRAND MASTER MEN LEFT 100KG

1. -
2. -

GRAND MASTER MEN RIGHT 100KG

1. -
2. - 

 

GRAND MASTER MEN LEFT +100KG

1. STANISŁAW GRALAK. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ
2. -

GRAND MASTER MEN RIGHT +100KG

1. STANISŁAW GRALAK. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ
2. - 

 

GRAND MASTER WOMEN LEFT OPEN

1. TURZYNIECKA SONIA. STEELARM WROCŁAW
2. -

GRAND MASTER WOMEN RIGHT OPEN

1. TURZYNIECKA SONIA. STEELARM WROCŁAW
2. JUROSZEK MARIA. WIKING NISKO

 

SENIOR GRAND MASTER MEN LEFT 75KG

1. PODGÓRSKI WIESŁAW. HANDS OF STONE
2. -

SENIOR GRAND MASTER MEN RIGHT 75KG

1. PODGÓRSKI WIESŁAW. HANDS OF STONE
2. - 

 

SENIOR GRAND MASTER MEN LEFT 90KG

1. ANDRZEJ HYMER. ZŁOTY TUR
2. JÓZEF WĘDROWSKI. ZŁOTY TUR

SENIOR GRAND MASTER MEN RIGHT 90KG

1. ANDRZEJ HYMER. ZŁOTY TUR
2. JÓZEF WĘDROWSKI. ZŁOTY TUR

 

SENIOR GRAND MASTER MEN LEFT 100KG

1. JANUSZ PIECHOWSKI. ZŁOTY TUR
2. PAWEŁ LASOTA ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ ZIEMI KOLSKIEJ

SENIOR GRAND MASTER MEN RIGHT 100KG

1. JANUSZ PIECHOWSKI. ZŁOTY TUR
2. PAWEŁ LASOTA ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ ZIEMI KOLSKIEJ

 

SENIOR GRAND MASTER MEN LEFT +100KG

1. KRÓLIK KONSTANTY. ARMFIGHT PIASECZNO
2. -

SENIOR GRAND MASTER MEN RIGHT +100KG

1. KRÓLIK KONSTANTY. ARMFIGHT PIASECZNO
2. - 

 

 

 

DISABLED (PIU – STANDING) MEN LEFT 60KG

1. ŁAPA DAWID. WILKI MIĘDZYCHÓD

2. MACIEJ GRALAK. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ


DISABLED (PIU – STANDING) MEN RIGHT 60KG

1. MACIEJ GRALAK. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. ŁAPA DAWID. WILKI MIĘDZYCHÓD

 

DISABLED (PIU – STANDING) MEN LEFT 70KG

1. -
2. - 


DISABLED (PIU – STANDING) MEN RIGHT 70KG

1. MATEUSZ JASNOGÓRSKI. TITANARM OPOLE

2. - 

 

DISABLED (PIU – STANDING) MEN LEFT 80KG

1. RADOSŁAW KWIETNIEWSKI. MCKIS TYTAN JAWORZNO
2. - 


DISABLED (PIU – STANDING) MEN RIGHT 80KG

1. RADOSŁAW KWIETNIEWSKI. MCKIS TYTAN JAWORZNO
2. - 


DISABLED (PIU – STANDING) MEN LEFT 90KG

1. -
2. - 


DISABLED (PIU – STANDING) MEN RIGHT 90KG

1. -
2. -

DISABLED (
PIU – STANDING) MEN LEFT 100KG

1. -
2. - 


DISABLED (PIU – STANDING) MEN RIGHT 100KG

1. -
2. - 

 

DISABLED (PIU – STANDING) MEN LEFT +100KG

1. KRÓLIK KONSTANTY. ARMFIGHT PIASECZNO

2. -


DISABLED (PIU – STANDING) MEN RIGHT +100KG

1. KRÓLIK KONSTANTY. ARMFIGHT PIASECZNO

2. -

 

DISABLED (PIU – STANDING) WOMEN LEFT 65KG

1. TURZYNIECKA SONIA. STEELARM WROCŁAW
2. - 


DISABLED (PIU – STANDING) WOMEN RIGHT 65KG

1. TURZYNIECKA SONIA. STEELARM WROCŁAW
2. - 

 

 

DISABLED (PIU – STANDING) WOMEN LEFT +65KG

1. -
2. - 


DISABLED (PIU – STANDING) WOMEN RIGHT +65KG

1. JUROSZEK MARIA. WIKING NISKO

2. -

DISABLED (
PIU – STANDING) JUNIOR18 BOYS LEFT 55KG

1. DOMINIK ZAORSKI. UKS SZESNASTKA
2. - 


DISABLED (PIU – STANDING) JUNIOR18 BOYS RIGHT 55KG

1. DOMINIK ZAORSKI. UKS SZESNASTKA
2. -

DISABLED (
PIU – STANDING) JUNIOR18 BOYS LEFT +55KG

1. -
2. - 


DISABLED (PIU – STANDING) JUNIOR18 BOYS RIGHT +55KG

1. -
2. - 

 

JUNIOR18 WOMEN LEFT 50KG

1. JULIA JAWOSZEK. ZŁOTY TUR

2. WERONIKA SOJA. UKS SZESNASTKA

 

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 50KG

1. JULIA JAWOSZEK. ZŁOTY TUR

2. KARINA OLEJNICZAK. UKS SZESNASTKA

 

JUNIOR18 WOMEN LEFT 55KG

1. RADZIK KATARZYNA. WIKING NISKO

2. MAŁOWICKA MAGDA. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

 

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 55KG

1. RADZIK KATARZYNA. WIKING NISKO

2. MAŁOWICKA MAGDA. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

 

JUNIOR18 WOMEN LEFT 60KG

1. KAROLINA LIPIŃSKA. ZŁOTY TUR

2. SZELIGA ESTERA. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

 

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 60KG

1. SZELIGA ESTERA. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO
2. - 

 

JUNIOR18 WOMEN LEFT 65KG

1. -

2. -

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 65KG

1. -
2. -

 

JUNIOR18 WOMEN LEFT 70KG

1. -
2. -

 

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 70KG

1. -
2. -

 

JUNIOR18 WOMEN LEFT +70KG

1. -
2. -

 

JUNIOR18 WOMEN RIGHT +70KG

1. -

2. -

 

JUNIOR21 WOMEN LEFT 50KG

1. ZBOREK MARIA. NIEDŹWIEDZIE ORAWY
2. -

JUNIOR21 WOMEN RIGHT 50KG

1. ZBOREK MARIA. NIEDŹWIEDZIE ORAWY
2. -

 

JUNIOR21 WOMEN LEFT 55KG

1. -
2. -

 

JUNIOR21 WOMEN RIGHT 55KG

1. -
2. -

JUNIOR21 WOMEN LEFT 60KG

1. ARLETA IWANCIO. UKS SZESNASTKA

2. -

 

JUNIOR21 WOMEN RIGHT 60KG

1. ARLETA IWANCIO. UKS SZESNASTKA

2. -

 

JUNIOR21 WOMEN LEFT 65KG

1. -
2. -

JUNIOR21 WOMEN RIGHT 65KG

1. -
2. -

 

JUNIOR21 WOMEN LEFT 70KG

1. -
2. -

JUNIOR21 WOMEN RIGHT 70KG

1. -

2. -

 

JUNIOR21 WOMEN LEFT +70KG

1. -
2. -

JUNIOR21 WOMEN RIGHT +70KG

1. -
2. -

 

SENIOR WOMEN LEFT 50KG

1. - 

2. -

SENIOR WOMEN RIGHT 50KG

1. -
2. -

 

SENIOR WOMEN LEFT 55KG

1. NATALIA KWIATKOWSKA. UKS SZESNASTKA

2. MAGDALENA WĘDROWSKA. ZŁOTY TUR

 

SENIOR WOMEN RIGHT 55KG

1. NATALIA KWIATKOWSKA. UKS SZESNASTKA

2. MAGDALENA WĘDROWSKA. ZŁOTY TUR

 

SENIOR WOMEN LEFT 60KG

1. MAŁGORZATA OSTROWSKA. ZŁOTY TUR
2. SZELIGA ESTERA. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO

 

SENIOR WOMEN RIGHT 60KG

1. MAŁGORZATA OSTROWSKA. ZŁOTY TUR

2. SZELIGA ESTERA. ZŁOTY ORZEŁ CHOSZCZNO


SENIOR WOMEN LEFT 65KG

1. MARLENA WAWRZYNIAK. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. - 

 

SENIOR WOMEN RIGHT 65KG

1. MARLENA WAWRZYNIAK. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. - 

 

SENIOR WOMEN LEFT 70 KG

1. MARTA OPALIŃSKA. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. - 

 

SENIOR WOMEN RIGHT 70 KG

1. MARTA OPALIŃSKA. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. - 

 

 

SENIOR WOMEN LEFT 80KG

1. MILENA MORCZYŃSKA. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. - 

 

SENIOR WOMEN RIGHT 80KG

1. MILENA MORCZYŃSKA. UKS ARM FANATIC SPORT GRUDZIĄDZ

2. -

SENIOR WOMEN LEFT +80 KG

1. JUROSZEK BARBARA. WIKING NISKO
2. -

SENIOR WOMEN RIGHT +80 KG

1. JUROSZEK BARBARA. WIKING NISKO

2. - 

 

Fajne? Oceń:

Komentarze

Zobacz także