Language
/ Kontakt /

NEMIROFF 2007 - DOBRY START POLAKÓW >>>

NEMIROFF 2007 - DOBRY START POLAKÓW # Siłowanie na ręce # Armwrestling # Armpower.net

()

"V Puchar Świata Zawodowców - Nemiroff World Cup 2007". Po raz pierwszy w historii Pucharów Świata Zawodowców, oprócz corocznych zmagań ręki prawej odbyła się rywalizacja ręki lewej. Byliśmy więc świadkami dwudniowych starć armwrestlingowych (30 listopada br. ręka lewa, 01 grudnia - prawa).

Tegorocznym gospodarzem był Hotel Hilton w Warszawie a miejscem turnieju była sala przy Olympic Casino. O godzinie 12.00 wszystko było już zapięte na przysłowiowy ostatni guzik: sala, scena, światła i muzyka, hostessy z tablicami, zawodnicy oraz sędziowie.

Całą rywalizacja rozpoczęła się od najniższej kategorii męskiej - do 63 kg. Tutaj najlepszym na rękę lewą okazał się Corhalt Aslan Evren z Turcji (na prawą zajął miejsce trzecie). Natomiast na rękę prawą Balandin Oleksandr z Ukrainy, który na rękę lewą nie wystartował, dając tym samym szanse innym zawodnikom. A szkoda, bo jego sobotni start pokazał, że nazwisko Balandin, z całą pewnością liczyło by się na podium. W tej kategorii dobry start zanotował polski reprezentant - Dawid Groch z Niska, który na lewą rękę (niestety na prawą nie startował) wywalczył miejsce drugie na podium.

W kolejnej kategorii męskiej - do 70 kg niepokonanym pierwszego dnia okazał się Mnatsakanyan Vladimir z Armenii (miejsce czwarte na prawą), natomiast drugiego dnia lepszym był Pautaran Pavel z Białorusi (na lewą nie startował). W tej kategorii bardzo dobry start zanotował nasz Polak - Dawid Bartosiewicz z Choszczna. Zarówno na lewą, jak i na prawą rękę wywalczył dobre, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Był to rewelacyjny i najlepszy start Polskiego armwrestlera na tegorocznym Pucharze Zawodowców. Za co mu serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

W kategorii do 78 kg miejsce pierwsze na rękę lewą wywalczył Jagnesak Lubomir z Słowacji, natomiast na rękę prawą Lilie Arsen z Rosji. Wstępny faworyt tej kategorii Bulenkov Alexander z Rosji, ku zaskoczeniu znawców Armwrestlingu w rezultacie na obie ręce uplasował się na miejscu drugim. Niestety w tej kategorii Polacy: Szczerba Piotr z Koniecpola, Riegier Chrystian z Gdyni oraz Maciej Stelmaszczyk z Bydgoszczy uplasowali się daleko poza podium. Najbliżej (z Polaków) strefy medalowej znalazł się Piotr Bartosiewicz z Choszczna, zajmując na lewą siódmą lokatę, natomiast na prawą - miejsce piąte.

Kategoria do 86 kg mężczyzn bezapelacyjnie została zdominowana przez bardzo zdolnego i silnego zawodnika z Ukrainy - Ruslana Babayeva. "Nie plamiąc" nazwiska swojego starszego brata - Rustama wywalczył on dwa złote medale.

Zresztą jego poziom sportowy znacznie odbiegał od innych zawodników startujących w tej kategorii wagowej. Polscy zawodnicy: Marcin Lachowicz z Piaseczna oraz Emil Wojtyra z Węgrowa, choć nie pozajmowali miejsca na podium, to patrząc przez pryzmat ich rywalizacji, wcale tak łatwo "nie oddawali" ręki przeciwnikom, za co każdorazowo zbierali gromkie brawa od zgromadzonej w tych dniach polskiej publiczności.

Podobnie jak w kategorii do 86 kg, tak i kategorii do 95 kg dominował tylko jeden zawodnik - John Brzenk z USA. To właśnie John był gwiazdą tej kategorii. Wywalczył miejsce pierwsze, zarówno na rękę lewą (jest to wielki sukces, gdyż na co dzień Amerykanin w ogóle nie walczy na tą rękę) oraz na rękę prawą. W tej kategorii Polskę reprezentowało dwóch zawodników: Krystian Kruszyński z Gdyni oraz Tomasz Sypniewski z Warszawy. Krystian startując tylko na prawą zajął dobre (choć w kuluarach liczono na więcej) siódme miejsce, natomiast Tomek dziewiąte na lewą i dziesiąte na prawą. Wciąż jednak przypominam, że zarówno ta, jak i inne kategorie wagowe były mocno obsadzone prze armwrestlerów światowego formatu.

W najcięższej kategorii męskiej - powyżej 95 kg od samego początku praktycznie liczyły się tylko dwa nazwiska: Pushkar Andrey z Ukrainy i Farid Uzmanov z Uzbekistanu. To właśnie Ci zawodnicy, na obie ręce obstawili dwa pierwsze miejsca. Choć rywalizacja pomiędzy tymi zawodnikami była bardzo interesująca oraz długa i zacięta, to obronną rękę wyszedł zawodnik z Ukrainy. Polacy: Sławomir Głowacki z Inowrocławia oraz Artur Głowiński z Choszczna niestety tym razem nie dali radę sile innych zawodników. Najbliżej podium uplasował się Artur Głowiński, startując tylko na rękę prawą uplasował się na szóstym miejscu.

Wśród rywalizacji kobiet - jedyna kategoria pucharu do 60 kg kobiet - dobre starty zaliczyły dwie zawodniczki z Ukrainy: Skoryk Olena oraz Iliushyna Viktoriia, które przez dwa dni rywalizacji podzieliły się dwoma pierwszymi miejscami na podium (Viktoriia miejsce pierwsze na lewą, drugie na prawą. Olena - odwrotnie). Bardzo dobrze wystartowała Beata Stelmaszczyk z Lublina, która wywalczyła trzecie miejsce na rękę lewą. Choć start naszej drugiej reprezentantki - Katarzyny Banach z Koszalina - w tej kategorii nie przyniósł naszemu krajowi medalu, to i tak Kasia dowiodła, że mocno liczy się na światowej arenie armwrestlingowej. Podczas eliminacji na rękę prawą pokonała (pewnie do dziś mocno zdziwioną) kilkukrotną Mistrzynię Świata Skoryk Olena z Ukrainy. Nasze Gratulacje.