Language
/ Kontakt /
advert armpower.net advert armpower.net

2018 EUROPEAN ARMWRESTLING & PARA-ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP >>>

2018 EUROPEAN ARMWRESTLING & PARA-ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP # Siłowanie na ręce # Armwrestling # Armpower.net

2018 EUROPEAN ARMWRESTLING & PARA-ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP # Siłowanie na ręce # Armwrestling # Armpower.net Bulgaria, Sofia

15:00 | 26.05-03.06.2018

2018 EUROPEAN ARMWRESTLING & PARA-ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP SCHEDULE

25.05.2018 Friday

Teams Arrival

26.05.2018 Saturday

0900      Team Registration

1200    Classification Seminar

27.05.2018 Sunday

0800    Classification & Weigh-in for disabled

0900    Weigh-in for juniors 18, juniors 21 and all master classes

1000    Referee Seminar

1400      Technical Meeting

1600      EAF Congress Meeting

28.05.2018 Monday

0900    Opening Ceremonies

0930      1st Competition Day, left hand for juniors 18 and juniors 21

1630      Finals & Awards, Doping

29.05.2018 Tuesday

0930    2nd Competition Day, right hand for junior 18 and juniors 21

1630    Finals & Awards, Doping

30.05.2018 Wednesday

0930    3rd Competition Day, left hand for all master classes and disabled

1630    Finals & Awards, Doping

31.05.2018 Thursday

0900    Weigh-in Day for seniors

0930    4th Competition Day, right hand for all master classes and disabled

1630    Finals & Awards, Doping

01.06.2018 Friday

0930    5th Competition Day, left hand for seniors

1530      Finals & Awards, Doping

02.06.2018 Saturday

0930    6th Competition Day, right hand for seniors

1530    Finals & Awards, Doping

03.06.2018 Sunday

Team’s departure

XXVIII EUROPEAN ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP
25 MAY – 3 JUNE 2018
OFFICIAL RESULTS

 

JUNIOR:

Junior Girls 45 kg Left
1 ADIKTI, AYSE NUR - Turkey
2 AYSAN, MELIKE - Turkey
3 VALIEVA, AYGUL - Russia
4 KULCS, DZSENIFER - Hungary
5 GENEVA, VIKTORIA - Bulgaria
6 SHTOFINA, MARIANA - Russia
7 DEMCHENKO, DIANA - Ukraine
8 STIERANKOVA, TAMARA - Slovakia

Junior Girls 50 kg Left
1 SOJA, WERONIKA - Poland
2 VARYCH, LESIA - Ukraine
3 PIROZHKOVA, KARINA - Russia
4 ALBOROVA, ALANA - Russia
5 DURIANOVA, MARTINA - Slovakia
6 CETIN, SUDE - Turkey
7 NUTTOVA, NIKOLA - Slovakia

Junior Girls 55 kg Left
1 CELIK, DIDEM - Turkey
2 YILMAZ, SUKRIYE - Turkey
3 NODIA, MARIAM - Georgia
4 DZUTSEVA, MILANA - Russia
5 FEDIURA, IRYNA - Ukraine
6 KRISTENSSON, AMANDA - Sweden
7 TIMEROVA, AMINA - Russia
8 PIATNYTSKA, VERONIKA - Ukraine

Junior Girls 60 kg Left
1 JANEHEIM, ELIN - Sweden
2 SKHUKINA, ANASTASIYA - Russia
3 PRUSAKOVA, EKATERINA - Russia
4 VERBOCZKI, LUCA - Hungary
5 RASLIKOVA, TEREZA - Slovakia
6 IRI, AYSENUR - Turkey
7 RICHTEROVA, NATALIA - Slovakia
8 HADDZHIEVA, VASILENA - Bulgaria

Junior Girls 65 kg Left
1 FAZDALOVA, ADELIA - Russia
2 ZEYNEP, SUDE USTUNKAYA - Turkey
3 DAGDIP, MELIKE - Turkey
4 KOSTADINOVA, DESISLAVA - Bulgaria

Junior Girls 70 kg Left
1 ABEEVA, REGINA - Russia
2 KULYK, RUSLANA - Ukraine
3 OZALP, NADIDE EBRAR - Turkey
4 NEMIS, GULISTAN - Turkey
5 BAROSOVA, DOMINIKA - Slovakia
6 BALMASHEVA, ELENA - Russia

Junior Girls +70 kg Left
1 BAJCIOVA, BARBORA - Slovakia
2 BOGA, MERVE - Turkey
3 KOSE, CEMILE - Turkey
4 DOGUZOVA, MILENA - Russia
5 SPIREA, ROXANA - Romania

Junior Boys 50 kg Left
1 SOKEL, HASAN - Turkey
2 SALEHLI, ELVIN - Azerbaijan
3 ADAMADZE, GIORGI - Georgia
4 DZHABIEV, ARSEN - Russia
5 HAMBARYAN, DAVIT - Armenia

Junior Boys 55 kg Left
1 BADRAK, MYKHAILO - Ukraine
2 AIBAZOV, AKHMAT - Russia
3 BALAKISHIYEV, RAHIB - Azerbaijan
4 MDIVANI, GIGI - Georgia
5 SAHIN, ENES - Turkey
6 DONMEZ, MEHMET - Turkey
7 DIMITROV, VENIAMIN - Bulgaria
8 KALININ, VALENTIN - Russia
9 MAISURADZE, TEMUR - Georgia
10 BADULA, DALIS - Romania
11 OSMAN, ONUR - Bulgaria

Junior Boys 60 kg Left
1 KURAVIN, NIKITA - Russia
2 TSIKHELASHVILI, NODARI - Georgia
3 MUSTAFAYEV, ISGANDAR - Azerbaijan
4 EDUARDS, GRIVSTANS - Latvia
5 KHARITONOV, VLADISLAV - Russia
6 BUKIA, GULADY - Georgia
7 HAFIZOGLU, EMRE - Turkey
8 BERGLUND, MATHIAS - Sweden
9 KIRAZ, SELIM - Turkey
10 STANOEV, TRAYAN - Bulgaria
11 NEDELESCU, ALIN - Romania

Junior Boys 65 kg Left
1 CABAOGLU, AHMET RECEP - Turkey
2 PALIANI, GIORGI - Georgia
3 KHABALOV, ARSEN - Russia
4 NOVOSELSKI, IVAN - Bulgaria
5 LOLISHVILI, MIKHEIL - Georgia
6 ISAYEV, ORKHAN - Azerbaijan
7 DUDEK, MATEUSZ - Poland
8 RICHTER, STANISLAV - Slovakia
9 GUBUSHKIN, PAVEL - Russia
10 VELIKOV, LIUBOMIR - Bulgaria
11 ZBRANEK, KAROL - Slovakia
12 PARASHCHUK, LIUBOMYR - Ukraine

Junior Boys 70 kg Left
1 AMBROLADZE, GIORGI - Georgia
2 ELDAROV, MAGOMED - Russia
3 FABRYKA, BOHDAN - Ukraine
4 KHABAZASHVILI, GIORGI - Georgia
5 KASAEV, TAMERLAN - Russia
6 NEDELEA, VLADUT - Romania
7 IPEK, FURKAN - Turkey
8 KOSE, YUNUS EMRE - Turkey
9 KAUCIK, SAMUEL - Slovakia
10 HORVAT, PAVOL - Slovakia
11 MENDEZ FROM, CHRISTIAN - Sweden
12 ALEKSANDROV, STILIYAN - Bulgaria
13 STOYMIRSKI, KIRIL - Bulgaria
14 GRUBBSTROM, THULE - Sweden
15 SIMON, DANIEL - Hungary

Junior Boys 75 kg Left
1 DIGUROV, SARMAT - Russia
2 TUDOR, ALIN - Romania
3 CELES, PETER - Slovakia
4 BJERKADAL, EIRIK - Norway
5 MEZVRISHVILI, BEKA - Georgia
6 DENIZ, BURAK - Turkey
7 KIROV, VIKTOR - Bulgaria
8 NOZADZE, PAPUNA - Georgia
9 KOLLAR, DENIS - Slovakia
10 MARINCHEV, MIROSLAV - Bulgaria
11 ELIBUYUK, KENAN - Turkey

Junior Boys 80 kg Left
1 KOCHEDYSHKIN, MIKHAIL - Russia
2 KEVKHISHVILI, NODARI - Georgia
3 VATAZHOK, MYKHAILO - Ukraine
4 ANDERSEN, EMIL - Sweden
5 CHOMAKHASHVILI, LEVAN - Georgia
6 ERDOGAN, FATIH - Turkey
7 MEZALEONS, LINARDS - Latvia
8 DIGUROV, SOSLAN - Russia
9 BAYRAK, FATIH - Turkey
10 SPIREA, PETRUT - Romania
11 FARKAS, ISTVAN - Hungary

Junior Boys +80 kg Left
1 MAMUCHARASHVILI, OTARI - Georgia
2 PASYNKOV, DENIS - Russia
3 TSARUKYAN, NVER - Armenia
4 MUZAFAROV, TARKHAN - Azerbaijan
5 CELIK, ADEM - Turkey
6 BERADZE, GIGA - Georgia
7 BINGOL, ISMAIL - Turkey
8 LARSSON, WILLIAM - Sweden
9 ZINATY, MAJID - Israel
10 MEHOLLI, GENTRIT - Sweden
11 SERAFYN, TARAS - Ukraine
12 JUHAS, PATRIK - Slovakia
13 MIRONENKO, KIRILL - Russia
14 KHACHATRYAN, ARSEN - Armenia
15 PETROV, GEORGI - Bulgaria
16 VASYLENKO, DENYS - Ukraine
17 BUCUR, IONUT EDUARD - Romania
18 HYPSIOR, WOJCIECH - Poland
19 LONCAR, MARIO - Croatia

Youth Women 50 kg Left
1 CHIPARUS, VALERIA - Moldova
2 MOISEEVA, ANGELINA - Russia
3 KHABIBULLINA, ALMIRA - Russia
4 MUKHA, YULIIA - Ukraine
5 VAROL, GOZDE - Turkey
6 DIMITROVA, YOANA - Bulgaria

Youth Women 55 kg Left
1 DEMENKO, LUDMYLA - Ukraine
2 KESER, UMRAN - Turkey
3 SALAKHITDINOVA, SANIYA - Russia
4 SOJKOVA, MARTINA - Slovakia
5 KULCS, VIVIEN - Hungary

Youth Women 60 kg Left
1 BAEVA, MILANA - Russia
2 SHULIKA , MARYNA - Ukraine
3 DEMIRCIOGLU, SUMEYYE - Turkey
4 ROZHKO , VIKTORIIA - Ukraine
5 YILDIZ, REYHAN - Turkey
6 AJPEKOVA, BARBARA - Slovakia
7 KOGL, MIHAELA - Croatia
8 ZORYANKINA, KSENIIA - Russia

Youth Women 65 kg Left
1 LAZARI, MIHAELA - Moldova
2 KARPOVA, ANASTASIIA - Russia
3 BUTAUTAITE, GABRIELE - Lithuania
4 ASPLUND, ALEXANDRA - Finland
5 SALTI, SUKRAN - Turkey

Youth Women 70 kg Left
1 KAYAHAN, RABIA - Turkey
2 BAG, YETER - Turkey

Youth Women +70 kg Left
1 DAMAR, AYSU - Turkey
2 NOVIKOVA, TATIANA - Russia
3 LINDKVIST, JESSICA - Sweden
4 AVRAMOVA, KSENIIA - Russia
5 UZUN, BERITAN - Turkey

Youth Men 55 kg Left
1 BAYRAMKULOV, MUSSA - Russia
2 DAVITASHVILI, LEVANI - Georgia
3 GOGICHASHVILI, MIKHEIL - Georgia
4 COSTACHE, CRISTIAN - Romania
5 SAHBUDAK, CIHAN - Turkey

Youth Men 60 kg Left
1 OZALP, SELCUK - Turkey
2 KODUA, GIGA - Georgia
3 ZHISHKARIANI, DATUNA - Georgia
4 DEMIRCI, BEDRI - Turkey
5 TSUTSAEV, EDUARD - Russia
6 FEOFILAKTOV, IVAN - Russia
7 PANAGOULIS, PANAGIOTIS - Greece
8 TANKA, ROBERT - Hungary

Youth Men 65 kg Left
1 ZURABASHVILI, SHALVA - Georgia
2 UZUL, FERMAN - Turkey
3 MAKSIUTENKO, YAROSLAV - Ukraine
4 SAKASHVILI, LEVAN - Georgia
5 YASTREBOV, DMITRIY - Russia
6 MERKER, NIKITA - Russia
7 ASENOV, EMIL - Bulgaria
8 ROSENOV, IVO - Bulgaria

Youth Men 70 kg Left
1 NATSVLISHVILI, TENGIZI - Georgia
2 TER-BALYAN, VAGAN - Russia
3 KLYMENKO, BOHDAN - Ukraine
4 SITCHINAVA, GOCHA - Georgia
5 KHAFIZOV, DAMIR - Russia
6 RAHIMOV, EMIN - Azerbaijan
7 PETROV, ALEKSANDAR - Bulgaria
8 KAYA, EMRAH - Turkey
9 AR, METEHAN - Turkey
10 CHUDIK, DAVID - Slovakia
11 SEFER, MUSTAFA - Bulgaria

Youth Men 75 kg Left
1 ONIANI, BETKILI - Georgia
2 BRAGVADZE, NIKA - Georgia
3 SATA, SEMIH - Turkey
4 SOKA, DOMINIK - Slovakia
5 MALAKOV, HRISTIYAN - Bulgaria
6 KHABALOV, EDUARD - Russia
7 KRUPA, ARTUR - Poland
8 ZADOK, AVIV AVRAHAM - Israel
9 DURNA, SAMET - Turkey

Youth Men 80 kg Left
1 LABADZE, VAKHTANG - Georgia
2 SYNEYKO, ROMAN - Ukraine
3 KARAKASOGLU, BERKAN - Turkey
4 TCHIKADZE, NUGZARI - Georgia
5 ADAMOV, ADAM - Slovakia
6 SLOTSKYI , BOHDAN MYKHAILO - Ukraine
7 FOMIN, OLEG - Russia
8 YILDIZ, HUSEYIN - Turkey
9 MUHSIN, ERKAN - Bulgaria
10 GALABOV, MARTIN - Bulgaria

Youth Men 85 kg Left
1 BUBENKO, ELDAR - Russia
2 BEVZA, ALEKSANDR - Russia
3 MELIKISHVILI, GIORGI - Georgia
4 PETKUS, ROKAS - Lithuania
5 JONSSON, ALEXANDER - Sweden
6 BAYRAM, SERKAN - Turkey
7 EKLUND, LEO - Sweden
8 MURARU, DANIEL - Romania
9 MARKOIDZE, GIA - Georgia
10 CELIK, CABIR - Turkey

Youth Men 90 kg Left
1 GASSIEV, SOSLAN - Russia
2 GIGAURI, TORNIKE - Georgia
3 EGIAN, DAVID - Russia
4 SEREDA, ARTEM - Ukraine
5 TEDORADZE, DAVIT - Georgia
6 KOGL, MARKO - Croatia
7 ANDRASKO, RADOVAN - Slovakia
8 KULISHOV, OLEKSANDR - Ukraine
9 KILIC, DOGUKAN - Turkey
10 SENER, TALHA - Turkey

Youth Men +90 kg Left
1 SPORRONG, TOBIAS - Sweden
2 SHARAFUTDINOV, DAMIR - Russia
3 BAGAEV, ZAKHAR - Russia
4 DADIKYAN, DAVIT - Armenia
5 SISVADZE, NIKOLOZ - Georgia
6 IMERLISHVILI, VASO - Georgia
7 GOLIAN, MICHAL - Slovakia
8 IORGA, ALIN - Romania
9 DEMIRER, ALI - Turkey
10 GUNEY, MUSTAFA - Turkey
11 KRAAKENES, KRISTIAN STYVE - Norway
12 TOTEV, ASPARUH – Bulgaria

Junior Girls 45 kg Right
1 AYSAN, MELIKE - Turkey
2 PUTILOVA, ELENA - Russia
3 SHTOFINA, MARIANA - Russia
4 GENEVA, VIKTORIA - Bulgaria
5 DEMCHENKO, DIANA - Ukraine
6 ADIKTI, AYSE NUR - Turkey
7 KULCS, DZSENIFER - Hungary

Junior Girls 50 kg Right
1 ALBOROVA, ALANA - Russia
2 DURIANOVA, MARTINA - Slovakia
3 VARYCH, LESIA - Ukraine
4 PIROZHKOVA, KARINA - Russia
5 SOJA, WERONIKA - Poland
6 CETIN, SUDE - Turkey
7 NUTTOVA, NIKOLA - Slovakia

Junior Girls 55 kg Right
1 DZUTSEVA, MILANA - Russia
2 YILMAZ, SUKRIYE - Turkey
3 TIMEROVA, AMINA - Russia
4 NODIA, MARIAM - Georgia
5 KRISTENSSON, AMANDA - Sweden
6 FEDIURA, IRYNA - Ukraine
7 CELIK, DIDEM - Turkey
8 PIATNYTSKA, VERONIKA - Ukraine

Junior Girls 60 kg Right
1 JANEHEIM, ELIN - Sweden
2 PRUSAKOVA, EKATERINA - Russia
3 SKHUKINA, ANASTASIYA - Russia
4 IRI, AYSENUR - Turkey
5 RICHTEROVA, NATALIA - Slovakia
6 VERBOCZKI, LUCA - Hungary
7 RASLIKOVA, TEREZA - Slovakia
8 HADDZHIEVA, VASILENA - Bulgaria

Junior Girls 65 kg Right
1 FAZDALOVA, ADELIA - Russia
2 SARI, AZRA - Turkey
3 KARA, GULCAN - Turkey

Junior Girls 70 kg Right
1 BAROSOVA, DOMINIKA - Slovakia
2 ABEEVA, REGINA - Russia
3 KULYK, RUSLANA - Ukraine
4 BALMASHEVA, ELENA - Russia
5 TEKIN, SIDIKA - Turkey
6 NEMIS, GULISTAN - Turkey

Junior Girls +70 kg Right
1 BAJCIOVA, BARBORA - Slovakia
2 DOGUZOVA, MILENA - Russia
3 SPIREA, ROXANA - Romania
4 BOGA, MERVE - Turkey
5 KOSE, CEMILE - Turkey

Junior Boys 50 kg Right
1 ADAMADZE, GIORGI - Georgia
2 HAMBARYAN, DAVIT - Armenia
3 YASAR, MIKAIL - Turkey
4 DZHABIEV, ARSEN - Russia
5 KORKMAZ, OMER - Turkey
6 SALEHLI, ELVIN - Azerbaijan

Junior Boys 55 kg Right
1 AIBAZOV, AKHMAT - Russia
2 MDIVANI, GIGI - Georgia
3 BADRAK, MYKHAILO - Ukraine
4 BALAKISHIYEV, RAHIB - Azerbaijan
5 SAHIN, ENES - Turkey
6 DIMITROV, VENIAMIN - Bulgaria
7 ALBEGOV, KHASAN - Russia
8 CEPHECI, KENAN - Turkey
9 BADULA, DALIS - Romania
10 MAISURADZE, TEMUR - Georgia
11 OSMAN, ONUR - Bulgaria

Junior Boys 60 kg Right
1 NEDELESCU, ALIN - Romania
2 TSIKHELASHVILI, NODARI - Georgia
3 BITAROV, MAKSIM - Russia
4 MUSTAFAYEV, ISGANDAR - Azerbaijan
5 BUKIA, GULADY - Georgia
6 EDUARDS, GRIVSTANS - Latvia
7 KURAVIN, NIKITA - Russia
8 NAZ, SABAN - Turkey
9 BERGLUND, MATHIAS - Sweden
10 STANOEV, TRAYAN - Bulgaria
11 ONDER, NAIL - Turkey

Junior Boys 65 kg Right
1 PALIANI, GIORGI - Georgia
2 ISAYEV, ORKHAN - Azerbaijan
3 KHABALOV, ARSEN - Russia
4 NOVOSELSKI, IVAN - Bulgaria
5 CABAOGLU, AHMET RECEP - Turkey
6 GUBUSHKIN, PAVEL - Russia
7 DIGMELASHVILI, GIORGI - Georgia
8 RICHTER, STANISLAV - Slovakia
9 VELIKOV, LIUBOMIR - Bulgaria
10 DUDEK, MATEUSZ - Poland
11 PARASHCHUK, LIUBOMYR - Ukraine

Junior Boys 70 kg Right
1 KASAEV, TAMERLAN - Russia
2 FABRYKA, BOHDAN - Ukraine
3 IPEK, FURKAN - Turkey
4 ELDAROV, MAGOMED - Russia
5 HORVAT, PAVOL - Slovakia
6 KHABAZASHVILI, GIORGI - Georgia
7 NEDELEA, VLADUT - Romania
8 AMBROLADZE, GIORGI - Georgia
9 SIMON, DANIEL - Hungary
10 KAUCIK, SAMUEL - Slovakia
11 STOYMIRSKI, KIRIL - Bulgaria
12 GRUBBSTROM, THULE - Sweden
13 MENDEZ FROM, CHRISTIAN - Sweden
14 KOSE, YUNUS EMRE - Turkey

Junior Boys 75 kg Right
1 DIGUROV, SARMAT - Russia
2 TUDOR, ALIN - Romania
3 PAPUNASHVILI, GIORGI - Georgia
4 CELES, PETER - Slovakia
5 DENIZ, BURAK - Turkey
6 NOZADZE, PAPUNA - Georgia
7 BJERKADAL, EIRIK - Norway
8 TIRAS, EMIN - Turkey
9 MARINCHEV, MIROSLAV - Bulgaria
10 KIROV, VIKTOR - Bulgaria
11 KOLLAR, DENIS - Slovakia

Junior Boys 80 kg Right
1 DIGUROV, SOSLAN - Russia
2 CHOMAKHASHVILI, LEVAN - Georgia
3 VATAZHOK, MYKHAILO - Ukraine
4 SPIREA, PETRUT - Romania
5 KOCHEDYSHKIN, MIKHAIL - Russia
6 YILMAZ, SUNAY - Turkey
7 KEVKHISHVILI, NODARI - Georgia
8 MEZALEONS, LINARDS - Latvia
9 ANDERSEN, EMIL - Sweden
10 CEPEL, DURSUN FATIH - Turkey

Junior Boys +80 kg Right
1 CELIK, ADEM - Turkey
2 PASYNKOV, DENIS - Russia
3 KHACHATRYAN, ARSEN - Armenia
4 MUZAFAROV, TARKHAN - Azerbaijan
5 MIRONENKO, KIRILL - Russia
6 LONCAR, MARIO - Croatia
7 BERADZE, GIGA - Georgia
8 JUHAS, PATRIK - Slovakia
9 SPASOV , RICHARD - Bulgaria
10 SERAFYN, TARAS - Ukraine
11 ZINATY, MAJID - Israel
12 PETROV, GEORGI - Bulgaria
13 MAMUCHARASHVILI, OTARI - Georgia
14 VASYLENKO, DENYS - Ukraine
15 BUCUR, IONUT EDUARD - Romania
16 LARSSON, WILLIAM - Sweden
17 HYPSIOR, WOJCIECH - Poland
18 BINGOL, ISMAIL - Turkey
19 MEHOLLI, GENTRIT - Sweden

Youth Women 50 kg Right
1 VAROL, GOZDE - Turkey
2 CHIPARUS, VALERIA - Moldova
3 MOISEEVA, ANGELINA - Russia
4 KHABIBULLINA, ALMIRA - Russia
5 MUKHA , YULIIA - Ukraine
6 DIMITROVA, YOANA - Bulgaria

Youth Women 55 kg Right
1 KESER, UMRAN - Turkey
2 DEMENKO , LUDMYLA - Ukraine
3 SOJKOVA, MARTINA - Slovakia
4 SALAKHITDINOVA, SANIYA - Russia
5 KULCS, VIVIEN - Hungary

Youth Women 60 kg Right
1 BAEVA, MILANA - Russia
2 SHULIKA , MARYNA - Ukraine
3 ZORYANKINA, KSENIIA - Russia
4 ROZHKO , VIKTORIIA - Ukraine
5 DEMIRCIOGLU, SUMEYYE - Turkey
6 AJPEKOVA, BARBARA - Slovakia
7 AKKUS, MIZGIN - Turkey
8 KOGL, MIHAELA - Croatia

Youth Women 65 kg Right
1 LAZARI, MIHAELA - Moldova
2 IRTUGANOVA, NADEZHDA - Russia
3 KARPOVA, ANASTASIIA - Russia
4 ASPLUND, ALEXANDRA - Finland
5 BUTAUTAITE, GABRIELE - Lithuania
6 SALTI, SUKRAN - Turkey

Youth Women 70 kg Right
1 KAYAHAN, RABIA - Turkey
2 BAG, YETER - Turkey

Youth Women +70 kg Right
1 DAMAR, AYSU - Turkey
2 AVRAMOVA, KSENIIA - Russia
3 NOVIKOVA, TATIANA - Russia
4 UZUN, BERITAN - Turkey
5 LINDKVIST, JESSICA - Sweden

Youth Men 55 kg Right
1 BIYIKOGLU, SAID ERKAM - Turkey
2 DAVITASHVILI, LEVANI - Georgia
3 BAYRAMKULOV, MUSSA - Russia
4 GOGICHASHVILI, MIKHEIL - Georgia
5 COSTACHE, CRISTIAN - Romania
6 SAHBUDAK, CIHAN - Turkey

Youth Men 60 kg Right
1 ZHISHKARIANI, DATUNA - Georgia
2 TSUTSAEV, EDUARD - Russia
3 DEMIRCI, BEDRI - Turkey
4 KODUA, GIGA - Georgia
5 FEOFILAKTOV, IVAN - Russia
6 OZALP, SELCUK - Turkey
7 PANAGOULIS, PANAGIOTIS - Greece
8 TANKA, ROBERT - Hungary

Youth Men 65 kg Right
1 SAKASHVILI, LEVAN - Georgia
2 ALBAS, EMRE - Turkey
3 ZURABASHVILI, SHALVA - Georgia
4 KOCHKAROV, ASKHAT - Russia
5 UZUL, FERMAN - Turkey
6 BAGAUTDINOV, RIIAZ - Russia
7 ASENOV, EMIL - Bulgaria
8 MAKSIUTENKO, YAROSLAV - Ukraine

Youth Men 70 kg Right
1 ICHKITI, VALIKO - Georgia
2 SITCHINAVA, GOCHA - Georgia
3 TER-BALYAN, VAGAN - Russia
4 EDIZGIL, YIGIT - Turkey
5 PETROV, ALEKSANDAR - Bulgaria
6 RAHIMOV, EMIN - Azerbaijan
7 AR, METEHAN - Turkey
8 KHAFIZOV, DAMIR - Russia
9 CHUDIK, DAVID - Slovakia
10 SEFER, MUSTAFA - Bulgaria
11 KLYMENKO, BOHDAN - Ukraine

Youth Men 75 kg Right
1 ZIRAKASHVILI, IRAKLI - Georgia
2 SATA, SEMIH - Turkey
3 KHABALOV, EDUARD - Russia
4 KRUPA, ARTUR - Poland
5 ONIANI, BETKILI - Georgia
6 DURNA, SAMET - Turkey
7 ONDERKO, MAREK - Slovakia
8 MALAKOV, HRISTIYAN - Bulgaria
9 ZADOK, AVIV AVRAHAM - Israel
10 SOKA, DOMINIK - Slovakia

Youth Men 80 kg Right
1 TCHIKADZE, NUGZARI - Georgia
2 LABADZE, VAKHTANG - Georgia
3 SLOTSKYI, BOHDAN MYKHAILO - Ukraine
4 KARAKASOGLU, BERKAN - Turkey
5 FOMIN, OLEG - Russia
6 SYNEYKO, ROMAN - Ukraine
7 GALABOV, MARTIN - Bulgaria
8 DJORDJEVIC, MILJAN - Serbia
9 MUHSIN, ERKAN - Bulgaria
10 ADAMOV, ADAM - Slovakia
11 KOPAN, CAFER - Turkey

Youth Men 85 kg Right
1 BUBENKO, ELDAR - Russia
2 MELIKISHVILI, GIORGI - Georgia
3 LAGUN, ANTON - Russia
4 MARKOIDZE, GIA - Georgia
5 ANGHEL, DANIEL - Romania
6 BAYRAM, SERKAN - Turkey
7 PETKUS, ROKAS - Lithuania
8 JONSSON, ALEXANDER - Sweden
9 MURARU, DANIEL - Romania
10 CELIK, CABIR - Turkey
11 ALEKSIEV, EVGENIY - Bulgaria
12 EKLUND, LEO - Sweden

Youth Men 90 kg Right
1 GIGAURI, TORNIKE - Georgia
2 EGIAN, DAVID - Russia
3 SEREDA, ARTEM - Ukraine
4 TEDORADZE, DAVIT - Georgia
5 ANDRASKO, RADOVAN - Slovakia
6 KULISHOV, OLEKSANDR - Ukraine
7 SENER, TALHA - Turkey
8 KILIC, DOGUKAN - Turkey

Youth Men +90 kg Right
1 DADIKYAN, DAVIT - Armenia
2 SISVADZE, NIKOLOZ - Georgia
3 DEMIRER, ALI - Turkey
4 SHARAFUTDINOV, DAMIR - Russia
5 BAGAEV, ZAKHAR - Russia
6 MUMLADZE, GIORGI - Georgia
7 KRAAKENES, KRISTIAN STYVE - Norway
8 GOLIAN, MICHAL - Slovakia
9 SPORRONG, TOBIAS - Sweden
10 IORGA, ALIN - Romania
11 GUNEY, MUSTAFA - Turkey
12 TOTEV, ASPARUH - Bulgaria

 

MASTERS, GRAND MASTERS, SENIOR GRAND MASTERS

Master Women 60 kg Left
1 POTAPENKO, VALENTINA - Russia
2 SHAPAVALAVA, LARYSA - Belarus
3 HADZIEVA, LADA - Bulgaria
4 TROBIC KOGL, BLAZENKA - Croatia
5 DOKUZOVA, LEONSYA - Bulgaria

Master Women 70 kg Left
1 IVANFI, BRIGITTA - Hungary
2 DAMM, PETRA - Sweden

Master Women 80 kg Left
1 ZANKO, LILIYA - Ukraine
2 DIACHENKO, OKSANA - Ukraine
3 GRONLUND ERIKSSON, ANNA - Sweden
4 YOVCHEVA, DONKA - Bulgaria
5 GORZYNSKA, AGY - England

Master Women +80 kg Left
1 GABDRAKHMANOVA, RUZIA - Russia
2 KATTSTROM, CAMILLA - Sweden

Master Men 70 kg Left
1 BOLDYREV, EDUARD - Russia
2 CHAMALAKIS, STELIOS - Greece
3 SAARANLUOMA, TOPI - Finland
4 VASIUTIN, SERHII - Ukraine
5 KOROSI, TIBOR - Hungary
6 GHARAGYOZYAN, ARTSVIK - France
7 SUNDE, JAN ERIK - Norway
8 ALTUNTAS, DAVUT - Turkey
9 LINNANMÄKI, REIJO - Finland

Master Men 80 kg Left
1 ANFILOFEV, ALEXANDER - Russia
2 DOBROCSI, JANOS - Hungary
3 BOGDANSKI, KIRIL - Bulgaria
4 ATLASKIN, ALEKSEI - Russia
5 GIGOLASHVILI, GURAMI - Georgia
6 BAMBOV, PLAMEN - Bulgaria
7 STEBELIAK, OLEKSANDR - Ukraine
8 VALYI, IMRE - Hungary
9 AKAN, BINALI - Turkey
10 SCHOLZE, RENE - Germany

Master Men 90 kg Left
1 ANELAUSKAS, DARIUS - Norway
2 KHASIYEV, ELSEVAR - Azerbaijan
3 WAHLMAN, JIMMY - Sweden
4 RACEK, PETER - Slovakia
5 MARIN, ALEXANDRU - Romania
6 NIKITIN, ROMAN - Russia
7 SHAGALIN, VITALY - Russia
8 TSANOV, STEFAN - Bulgaria
9 ARROYO, RICHARD - Spain
10 KOHO, JAMI - Finland
11 SYMEON, EFSTATHIOS - Greece
12 KELEMEN, LASZLO - Hungary
13 KOVACS, ATTILA - Hungary
14 FERIENCIK, OLIVER - Slovakia

Master Men 100 kg Left
1 KHRAMTSOV, EDUARD - Russia
2 GROCHOWSKI, MARIUSZ - Poland
3 LITOVTSEV, YEVHEN - Ukraine
4 DAMAR, ERKAN - Turkey
5 SVENSSON, STEFAN - Sweden
6 MANASIEV, EMANUIL - Bulgaria
7 MAIDEN, PAUL - England
8 YEUTUKHOVICH, BARIS - Netherlands
9 DIMITROV, DIMITAR - Bulgaria
10 SHTANKEVYCH, GENNADII - Ukraine
11 AGHAJANYAN, KARAPET - Armenia
12 BONA, ANDRAS - Hungary
13 SZANTI, IMRE - Hungary
14 SEGAL, IGOR - Israel

Master Men +100 kg Left
1 MELENTEV, OLEG - Russia
2 SPUSTA, PETER - Slovakia
3 TESARIK, DUSAN - Czech Republic
4 YENERER, AHMET - Turkey
5 BOLT, DEAN - England
6 KARACA, RESAT - Turkey
7 CHARALAMPOPOULOS, GIORGOS - Greece
8 GKIOKAS, CHRISTOS - Greece
9 BEN SHIMON, MOSHE - Israel

Grand Master Women Left
1 LAITURI, PIRJO - Sweden
2 DIMITROVA, ELENA - Bulgaria

Grand Master Men 75 kg Left
1 KOGL, DRAZEN - Croatia
2 PATRASCU, DANIEL - Romania
3 GULUYEV, ZULFU - Azerbaijan
4 KUNNARI, PASI - Finland
5 STOOR, JARMO - Finland
6 SIMON, TIBOR - Hungary

Grand Master Men 90 kg Left
1 TUNCEL, HUSEYIN - Turkey
2 PALISKIS, ROMUTIS - Lithuania
3 LUKKARILA, JUKKA PEKKA - Finland
4 ZHIVKOV, DANIEL - Bulgaria
5 MITCHELL, PAUL - England
6 HERRANEN, HEIKKI - Finland
7 BERG, OTTAR ARNE - Norway
8 NALCAOGLU, HIDAYET - Turkey
9 FARKAS, ISTVAN SR - Hungary

Grand Master Men 100 kg Left
1 MUCHA, MICHAEL - Germany
2 SHESHIN, MIKHAIL - Russia
3 DANIUK, GENADII - Ukraine
4 MIKKONEN, JUHA - Finland
5 METKA, STEFAN - Germany
6 NOVITCHI, CORNEL - Romania

Grand Master Men +100 kg Left
1 PETROV, KONSTANTIN - Russia
2 SOROKA, SERGEY - Russia
3 ROBESCU, RELU - Romania
4 IVANOV, LYUBEN - Bulgaria

Senior Grand Master 75 kg Left
1 PODGORSKI, WIESLAW - Poland
2 BAUMANN, JUERGEN - Germany
3 ZAITSEV, VIKTOR - Russia
4 MARKIN, YURII - Russia

Senior Grand Master 90 kg Left
1 JONSSON, JONNY - Sweden
2 CARLOGANU, MIRCEA - Romania
3 SZILAGYI, SANDOR - Germany
4 JOZEF, WEDROWSKI - Poland

Senior Grand Master 100 kg Left
1 STEPANOV, VLADIMIR - Russia
2 STUSEK, JAROSLAV - Czech Republic
3 JACHVLIANI, IOSEB - Georgia
4 MIKELIONIS, VYDAS - Lithuania

Senior Grand Master +100 kg Left
1 NURETDINOV, FANIS - Russia
2 FILIKIDIS, PANTELIS - Greece
3 FEBERWEE, HERMAN - Netherlands

Master Women 60 kg Right
1 POTAPENKO, VALENTINA - Russia
2 SHAPAVALAVA, LARYSA - Belarus
3 TROBIC KOGL, BLAZENKA - Croatia
4 HADZIEVA, LADA - Bulgaria

Master Women 70 kg Right
1 IVANFI, BRIGITTA - Hungary
2 VORONCHIHINA, ELENA - Russia
3 DAMM, PETRA - Sweden

Master Women 80 kg Right
1 DIACHENKO, OKSANA - Ukraine
2 ZANKO, LILIYA - Ukraine
3 GORZYNSKA, AGY - England
4 GRONLUND ERIKSSON, ANNA - Sweden
5 YOVCHEVA, DONKA - Bulgaria

Master Women +80 kg Right
1 GABDRAKHMANOVA, RUZIA - Russia
2 KATTSTROM, CAMILLA - Sweden

Master Men 70 kg Right
1 KOGL, DRAZEN - Croatia
2 CHAMALAKIS, STELIOS - Greece
3 KOROSI, TIBOR - Hungary
4 ALTUNTAS, DAVUT - Turkey
5 VASIUTIN, SERHII - Ukraine
6 BOLDYREV, EDUARD - Russia
7 SUNDE, JAN ERIK - Norway
8 GHARAGYOZYAN, ARTSVIK - France
9 LINNANMÄKI, REIJO - Finland

Master Men 80 kg Right
1 ANFILOFEV, ALEXANDER - Russia
2 LUUKINEN, LASSE - Finland
3 BAMBOV, PLAMEN - Bulgaria
4 BOGDANSKI, KIRIL - Bulgaria
5 STEBELIAK, OLEKSANDR - Ukraine
6 VALYI, IMRE - Hungary
7 GIGOLASHVILI, GURAMI - Georgia
8 DROKAN, MISLAV - Croatia
9 ATLASKIN, ALEKSEI - Russia
10 SCHOLZE, RENE - Germany
11 AKAN, BINALI - Turkey
12 HELYES, CSABA - Hungary

Master Men 90 kg Right
1 KHASIYEV, ELSEVAR - Azerbaijan
2 ANELAUSKAS, DARIUS - Norway
3 ARROYO, RICHARD - Spain
4 SHAGALIN, VITALY - Russia
5 WAHLMAN, JIMMY - Sweden
6 NIKITIN, ROMAN - Russia
7 MARIN, ALEXANDRU - Romania
8 TSANOV, STEFAN - Bulgaria
9 FERIENCIK, OLIVER - Slovakia
10 KELEMEN, LASZLO - Hungary
11 KOHO, JAMI - Finland
12 RACEK, PETER - Slovakia
13 SYMEON, EFSTATHIOS - Greece
14 KOVACS, ATTILA - Hungary

Master Men 100 kg Right
1 KHRAMTSOV, EDUARD - Russia
2 YEUTUKHOVICH, BARIS - Netherlands
3 MAIDEN, PAUL - England
4 LITOVTSEV, YEVHEN - Ukraine
5 SVENSSON, STEFAN - Sweden
6 DAMAR, ERKAN - Turkey
7 MANASIEV, EMANUIL - Bulgaria
8 GOLOVENKO, VADYM - Ukraine
9 SZANTI, IMRE - Hungary
10 GROCHOWSKI, MARIUSZ - Poland
11 AGHAJANYAN, KARAPET - Armenia
12 DIMITROV, DIMITAR - Bulgaria
13 BONA, ANDRAS - Hungary
14 SEGAL, IGOR - Israel

Master Men +100 kg Right
1 MELENTEV, OLEG - Russia
2 MAHARRAMOV, AZAR - Azerbaijan
3 CHARALAMPOPOULOS, GIORGOS - Greece
4 SPUSTA, PETER - Slovakia
5 KARACA, RESAT - Turkey
6 GEORGIEV, GEORGI - Bulgaria
7 GKIOKAS, CHRISTOS - Greece
8 TESARIK, DUSAN - Czech Republic
9 BEN SHIMON, MOSHE - Israel
10 MILOJKOVIC, RADISA - Serbia
11 BOLT, DEAN - England

Grand Master Women Right
1 LAITURI, PIRJO - Sweden
2 STOYANOVA, EMILIYA - Bulgaria
3 DIMITROVA, ELENA - Bulgaria

Grand Master Men 75 kg Right
1 KUNNARI, PASI - Finland
2 PATRASCU, DANIEL - Romania
3 STOOR, JARMO - Finland
4 ARSLAN, SENER - Turkey
5 GULUYEV, ZULFU - Azerbaijan
6 SIMON, TIBOR - Hungary

Grand Master Men 90 kg Right
1 TUNCEL, HUSEYIN - Turkey
2 LUKKARILA, JUKKA PEKKA - Finland
3 MITCHELL, PAUL - England
4 PALISKIS, ROMUTIS - Lithuania
5 BERG, OTTAR ARNE - Norway
6 NALCAOGLU, HIDAYET - Turkey
7 ZHIVKOV, DANIEL - Bulgaria
8 FARKAS, ISTVAN SR - Hungary
9 ANDRE, FREDERIC - Belgium
10 HERRANEN, HEIKKI - Finland

Grand Master Men 100 kg Right
1 SHESHIN, MIKHAIL - Russia
2 MUCHA, MICHAEL - Germany
3 MIKKONEN, JUHA - Finland
4 NOVITCHI, CORNEL - Romania
5 SIMON, FERENC - Hungary
6 METKA, STEFAN - Germany

Grand Master Men +100 kg Right
1 PETROV, KONSTANTIN - Russia
2 SOROKA, SERGEY - Russia
3 ROBESCU, RELU - Romania
4 IVANOV, LYUBEN - Bulgaria

Senior Grand Master 75 kg Right
1 PODGORSKI, WIESLAW - Poland
2 ZAITSEV, VIKTOR - Russia
3 MARKIN, YURII - Russia

Senior Grand Master 90 kg Right
1 JONSSON, JONNY - Sweden
2 CARLOGANU, MIRCEA - Romania
3 SZILAGYI, SANDOR - Germany
4 JOZEF, WEDROWSKI - Poland

Senior Grand Master 100 kg Right
1 JACHVLIANI, IOSEB - Georgia
2 MIKELIONIS, VYDAS - Lithuania
3 STUSEK, JAROSLAV - Czech Republic

Senior Grand Master +100 kg Right
1 NURETDINOV, FANIS - Russia
2 FILIKIDIS, PANTELIS - Greece
3 FEBERWEE, HERMAN - Netherlands


SENIOR:

Senior Women 50 kg Left
1 KIRAZ, ESRA - Turkey
2 RESHETNIK, ELIZAVETA - Russia
3 HRANATOVA, ANNA - Ukraine
4 GONCHARENKO, ANASTASIIA - Ukraine
5 BAREEVA, DIANA - Russia
6 CHIPARUS, VALERIA - Moldova
7 LEUENBERGER, LEILA - Switzerland
8 BLIND, JONNA - Sweden
9 ALPTEKIN, SEYMA TUGCE - Turkey
10 DOKUZOVA, LEONSYA - Bulgaria
11 BANEVA, INA - Bulgaria
12 SHAPAVALAVA, LARYSA - Belarus
13 DOBRIN, ANDREEA MARINELA - Romania

Senior Women 55 kg Left
1 ILIUSHYNA, VIKTORIIA - Ukraine
2 KESER, UMRAN - Turkey
3 TERPELOVA, OLGA - Russia
4 DURMUS, SEVAL - Turkey
5 KETOLA, ERIKA - Finland
6 SALI , ASIE - Bulgaria
7 STRAVINSKAITE, GINTARE - Lithuania
8 KRONKVIST, IDA - Finland
9 KOSTADINOVA, GERGANA - Bulgaria
10 LUNDKVIST, MARIA - Sweden

Senior Women 60 kg Left
1 DEBNAROVA, LUCIA - Slovakia
2 BAEVA, MILANA - Russia
3 KARLSSON, VIKTORIA - Sweden
4 BARZSO, HENRIETTA - Hungary
5 JANEHEIM, ELIN - Sweden
6 GRIDCHINA, EKATERINA - Russia
7 OSTROWSKA, MALGORZATA - Poland
8 HNIATSKO, VOLHA - Belarus
9 SALMAN, EMEL - Turkey
10 TSIARPITSKAYA, TATSIANA - Belarus
11 MINASCURTA, ANA MARIA - Moldova
12 SHULIKA , MARYNA - Ukraine
13 PAUPARYTE, DOVILE - Lithuania

Senior Women 65 kg Left
1 DEMENKO, LINA - Ukraine
2 IRTUGANOVA, NADEZHDA - Russia
3 KLEINSMITH, MALIN - Sweden
4 GLADKAIA, IRINA - Russia
5 BRANN, EMMA - Sweden
6 LAZARI, MIHAELA - Moldova
7 RIMKUVIENE, INGA - Lithuania
8 BILGIC, GULHAN - Turkey
9 SHUTKA, SVITLANA - Ukraine
10 POENAR, ELENA - Romania
11 GORUR, MEHTAP - Turkey

Senior Women 70 kg Left
1 REISEK, FIA - Sweden
2 DRIAEVA, IRINA - Georgia
3 IVANFI, BRIGITTA - Hungary
4 NORELIUS, TOVE - Sweden
5 MARTINKOVICOVA, REBEKA - Slovakia
6 VDOVICHENKO, ELENA - Russia
7 MIROMANOVA, ALENA - Russia
8 AVCI, BEYZANUR - Turkey
9 PETROVA, DAGMAR - Slovakia

Senior Women 80 kg Left
1 MAKEEVA, IRINA - Russia
2 VORONINA, VIKTORIA - Russia
3 ZALITE, SANDRA - Latvia
4 FALKENSTROM, JOHANNA - Sweden
5 SARIBAL, GULENDEM - Turkey
6 GRONLUND ERIKSSON, ANNA - Sweden
7 USTUNKAYA, NURHAN - Turkey
8 ZANKO, LILIYA - Ukraine
9 LAIVYTE, INDRE - Lithuania
10 TREHUBOVA, OLENA - Ukraine
11 MIETTUNEN, VEERA - Finland

Senior Women +80 kg Left
1 VAITKUTE, EGLE - Lithuania
2 KAIROVA, MADINA - Russia
3 BARANOVSKAYA, IANA - Russia
4 KALIUK, TATSIANA - Belarus
5 JONSSON, KRISTINA - Sweden
6 DAMM, PETRA - Sweden
7 D APICE, CARMELA - Italy

Senior Men 55 kg Left
1 BIYIKOGLU, SAID ERKAM - Turkey
2 KHAPAEV, ASLAN - Russia
3 POGOSIANI, LEVANI - Georgia
4 BAYRAMKULOV, MUSSA - Russia
5 BAKHSOLIANI, GIORGI - Georgia
6 GUNAYDIN, BURAK - Turkey
7 STAYKOV, MITKO - Bulgaria
8 MARINCHEV, DIMITAR - Bulgaria

Senior Men 60 kg Left
1 ADAMYAN, ASHOT - Armenia
2 KARAKOTOV, AHMAT - Russia
3 PRETSUASHVILI, ALEKS - Georgia
4 RUSTAMOV, RAMAZAN - Azerbaijan
5 BALANDIN, OLEKSANDR - Ukraine
6 MONAKHOV, PAVEL - Russia
7 MILEV, IVELIN - Bulgaria
8 TCHINTCHARAULI, IMEDA - Georgia
9 KORKMAZ, SELAHATIN - Turkey
10 DEMIRCAN, ZAFER - Turkey
11 EDUARDS, GRIVSTANS - Latvia

Senior Men 65 kg Left
1 KHUBAEV, IRBEK - Russia
2 URBEKHASHVILI, GIORGI - Georgia
3 ZAVRASHVILI, ALEKSI - Georgia
4 CABAOGLU, AHMET RECEP - Turkey
5 ALBAS, EMRE - Turkey
6 STEPANYAN, DAVIT - Armenia
7 SOGAEV, AZAMAT - Russia
8 KOLLAR, CSABA - Hungary
9 GREGORICKA, IVAN - Slovakia
10 PANCHEV, STILYAN - Bulgaria
11 MAKARANKA, ALEH - Belarus
12 ZINATY, MAGDY - Israel
13 SKENDEROV, RADOSLAV - Bulgaria

Senior Men 70 kg Left
1 AMIRSHADYAN, EMIL - Armenia
2 TARASAITIS, MINDAUGAS - Lithuania
3 CHERKASOV, OLEG - Russia
4 MARCIUKAITIS, KLAIDAS - Lithuania
5 SITCHINAVA, GOCHA - Georgia
6 KOGL, DRAZEN - Croatia
7 RABINER, MICHAEL - Israel
8 OKROTSVARIDZE, ZAZA - Georgia
9 MATIASH , DENYS - Ukraine
10 TSYBA, LEONID - Ukraine
11 SLAVCHEV, SLAVI - Bulgaria
12 LIEPINS, RAIMONDS - Latvia
13 KAZIEV, OLEG - Russia
14 BARZSO, ALEX - Hungary
15 SRAPYAN, AZAT - Armenia
16 ANDERSEN, MIKKEL - Greenland
17 PROCOPCIUC, DANIEL - Moldova
18 TODOROV, NIKOLAY - Bulgaria

Senior Men 75 kg Left
1 ONIANI, BETKILI - Georgia
2 ZIRAKASHVILI, IRAKLI - Georgia
3 GOSPODINOV, VALENTIN - Bulgaria
4 KALMIKOV, VITALII - Russia
5 BAIRAMUKOV, YUSUF - Russia
6 DELIDZHAKOV, HRISTO - Bulgaria
7 KOKOEV, DAVID - Israel
8 PRIEDE, MARATS - Latvia
9 FABIAN, ZSOLT - Hungary
10 UZUL, RAMAZAN - Turkey
11 TUDOR, ALIN - Romania
12 KASPARS, GRAVIS - Latvia
13 AREVALO, JOSE - Spain
14 STEPANYAN, DERENIK - Armenia

Senior Men 80 kg Left
1 VLADISLAVS, KRASOVSKIS - Latvia
2 SIMEONOV, BOZHIDAR - Bulgaria
3 ANFILOFEV, ALEXANDER - Russia
4 HOEFFNER, ANDREAS - Germany
5 DOBRIN, VIOREL - Romania
6 FILIKIDIS, DIMITRIS - Greece
7 DANOVSKI, DIMITAR - Bulgaria
8 MAMKHEGOV, MARAT - Russia
9 TABAGARI, ZAZA - Georgia
10 MANARKA, SARUNAS - Lithuania
11 ZHYHYLII, VIACHESLAV - Ukraine
12 KARAKASOGLU, BERKAN - Turkey
13 KOROGLISHVILI, GIORGI - Georgia
14 MANIADAKIS, VASILEIOS - Greece
15 DOGAN, IVAN - Croatia

Senior Men 85 kg Left
1 ZHOKH, OLEH - Ukraine
2 DIMITROV, PLAMEN - Bulgaria
3 TAVBERIDZE, ZURAB - Georgia
4 TAUTIEV, GEORGII - Russia
5 BINATOV, ELCHIN - Georgia
6 BUBENKO, ELDAR - Russia
7 AINARS, TUKMANOVS - Latvia
8 LACIAK, KAMIL - Poland
9 BARBU, DANIEL - Romania
10 MAHSIMOV, ZOHRAB - Azerbaijan
11 TODOROV, MIROSLAV - Bulgaria
12 WEBBER, LEE - England
13 PETRENKO, OLEH - Ukraine
14 KOVACS, PETER - Hungary
15 UNSUR, BAYRAM ALI - Turkey
16 ZOGRAFOS, MATTIAS - Sweden
17 BRANNSTROM, PETER - Sweden
18 BURUSIC, JOSIP - Croatia
19 FERNANDEZ, RAUL - Spain

Senior Men 90 kg Left
1 ANDREEV, SASHO - Bulgaria
2 ANTHOULIS, VAIOS - Sweden
3 PRUDNYK, IEVGENII - Ukraine
4 GETIASHVILI, JABA - Georgia
5 DURAN, YAKUP - Turkey
6 PETROV, KALOYAN - Bulgaria
7 CHERSKIY, MAKSIM - Russia
8 GIGAURI, TORNIKE - Georgia
9 SEREDA, ARTEM - Ukraine
10 MISHLEB, ADHAM - Israel
11 LAGUN, ANTON - Russia
12 VASILEIOU, IOANNIS - Greece
13 SALMINEN, JUHA - Finland
14 HARCA, MARIJAN - Croatia
15 ARROYO, RICHARD - Spain

Senior Men 100 kg Left
1 DADIKYAN, DAVIT - Armenia
2 PASHURISHVILI, GURAM - Georgia
3 ONIANI, GIORGI - Georgia
4 MARJOMAA, MATTI - Finland
5 GRISHIN, ARTEM - Russia
6 KAROLYI, ANDRAS - Hungary
7 MARHARINT, PETRO - Ukraine
8 PETKUS, EDIKAS - Lithuania
9 SOVIC, VIKTORIO - Croatia
10 CECERE, JULIEN - Switzerland
11 HOPPE, ERIC - Germany
12 KHOZIN, VIKTOR - Russia
13 GUBAEV, ASLAN - Germany
14 STOEV, BLAGOVEST - Bulgaria
15 TJARNBERG, ANDREAS - Sweden
16 MANASIEV, EMANUIL - Bulgaria
17 ZOBOKI, NANDOR - Hungary

Senior Men 110 kg Left
1 LALETIN, VITALII - Russia
2 ROSTOMASHVILI, GIORGI - Georgia
3 MILANOV, LYUBOMIR - Bulgaria
4 MYKHAILENKO, OLEG - Ukraine
5 TSITLIDZE, KOBA - Georgia
6 PANTALEEV, MARIN - Bulgaria
7 KOMEK, MURAT EFE - Turkey
8 FADEEV, ALEKSANDR - Russia
9 BAUMAN, ADAM - Hungary
10 POLES, JOSIP - Croatia
11 ABROMAITIS, SAULIUS - Lithuania
12 YENERER, AHMET - Turkey
13 SPOLJARIC, DENIS - Croatia
14 RIMKUS, DEIVYDAS - Lithuania
15 KALIAZIN, ANTON - Ukraine

Senior Men +110 kg Left
1 SAGINASHVILI, LEVAN - Georgia
2 ARABULI, DAVITI - Georgia
3 MALTCEV, RUSLAN - Russia
4 KHAYRETDINOV, MARSEL - Russia
5 GUNER, AHMET BORA - Turkey
6 KRASTEV, PAVEL - Bulgaria
7 KISOV, PLAMEN - Bulgaria

Senior Women 50 kg Right
1 KIRAZ, ESRA - Turkey
2 RESHETNIK, ELIZAVETA - Russia
3 BLIND, JONNA - Sweden
4 BAREEVA, DIANA - Russia
5 SHAPAVALAVA, LARYSA - Belarus
6 GONCHARENKO, ANASTASIIA - Ukraine
7 HRANATOVA, ANNA - Ukraine
8 DOKUZOVA, LEONSYA - Bulgaria
9 LEUENBERGER, LEILA - Switzerland
10 DOBRIN, ANDREEA MARINELA - Romania
11 BANEVA, INA - Bulgaria

Senior Women 55 kg Right
1 ILIUSHYNA, VIKTORIIA - Ukraine
2 TERPELOVA, OLGA - Russia
3 YILMAZ, SUKRIYE - Turkey
4 DURMUS, SEVAL - Turkey
5 LUNDKVIST, MARIA - Sweden
6 STRAVINSKAITE, GINTARE - Lithuania
7 KRONKVIST, IDA - Finland
8 KETOLA, ERIKA - Finland
9 KOSTADINOVA, GERGANA - Bulgaria
10 SALI , ASIE - Bulgaria

Senior Women 60 kg Right
1 BAEVA, MILANA - Russia
2 SALMAN, EMEL - Turkey
3 DEBNAROVA, LUCIA - Slovakia
4 KARLSSON, VIKTORIA - Sweden
5 BARZSO, HENRIETTA - Hungary
6 SHULIKA , MARYNA - Ukraine
7 OSTROWSKA, MALGORZATA - Poland
8 MINASCURTA, ANA MARIA - Moldova
9 PAUPARYTE, DOVILE - Lithuania
10 TROBIC KOGL, BLAZENKA - Croatia
11 HNIATSKO, VOLHA - Belarus
12 TSIARPITSKAYA, TATSIANA - Belarus

Senior Women 65 kg Right
1 GLADKAIA, IRINA - Russia
2 KLEINSMITH, MALIN - Sweden
3 DEMENKO, LINA - Ukraine
4 LAZARI, MIHAELA - Moldova
5 BILGIC, GULHAN - Turkey
6 MALIVANOVA, INNA - Russia
7 BRANN, EMMA - Sweden
8 POENAR, ELENA - Romania
9 GORUR, MEHTAP - Turkey
10 RIMKUVIENE, INGA - Lithuania
11 SHUTKA, SVITLANA - Ukraine

Senior Women 70 kg Right
1 REISEK, FIA - Sweden
2 DRIAEVA, IRINA - Georgia
3 MARTINKOVICOVA, REBEKA - Slovakia
4 VORONCHIHINA, ELENA - Russia
5 NORELIUS, TOVE - Sweden
6 MIROMANOVA, ALENA - Russia
7 IVANFI, BRIGITTA - Hungary
8 PETROVA, DAGMAR - Slovakia
9 PANTOVIC, NINA - Serbia
10 AVCI, BEYZANUR - Turkey

Senior Women 80 kg Right
1 MAKEEVA, IRINA - Russia
2 VORONINA, VIKTORIA - Russia
3 ZANKO, LILIYA - Ukraine
4 FALKENSTROM, JOHANNA - Sweden
5 LAIVYTE, INDRE - Lithuania
6 ZALITE, SANDRA - Latvia
7 SARIBAL, GULENDEM - Turkey
8 SHCHOLOKOVA, ANASTASIIA - Ukraine
9 USTUNKAYA, NURHAN - Turkey
10 GRONLUND ERIKSSON, ANNA - Sweden
11 MIETTUNEN, VEERA - Finland

Senior Women +80 kg Right
1 VAITKUTE, EGLE - Lithuania
2 KAIROVA, MADINA - Russia
3 D APICE, CARMELA - Italy
4 KALIUK, TATSIANA - Belarus
5 JONSSON, KRISTINA - Sweden
6 BARANOVSKAYA, IANA - Russia

Senior Men 55 kg Right
1 POGOSIANI, LEVANI - Georgia
2 BIYIKOGLU, SAID ERKAM - Turkey
3 KHAPAEV, ASLAN - Russia
4 GUNAYDIN, BURAK - Turkey
5 BALAKISHIYEV, RAHIB - Azerbaijan
6 BAYRAMKULOV, MUSSA - Russia
7 KHUBASHVILI, ZAUR - Georgia
8 MARINCHEV, DIMITAR - Bulgaria
9 KNOWLES, BARRY - England
10 STAYKOV, MITKO - Bulgaria
11 BADULA, DALIS - Romania
12 BURGIO, CALOGERO - Italy

Senior Men 60 kg Right
1 TSEREKAEV, ROMAN - Russia
2 RUSTAMOV, RAMAZAN - Azerbaijan
3 PRETSUASHVILI, ALEKS - Georgia
4 KARAKOTOV, AHMAT - Russia
5 MILEV, IVELIN - Bulgaria
6 BALANDIN, OLEKSANDR - Ukraine
7 EDUARDS, GRIVSTANS - Latvia
8 ADAMYAN, ASHOT - Armenia
9 DEMIRCAN, ZAFER - Turkey
10 TCHINTCHARAULI, IMEDA - Georgia
11 KORKMAZ, SELAHATIN - Turkey

Senior Men 65 kg Right
1 ZAVRASHVILI, ALEKSI - Georgia
2 SKENDEROV, RADOSLAV - Bulgaria
3 GABRAVA, VILENI - Georgia
4 JAGARCEC, SANDRO - Croatia
5 STEPANYAN, DAVIT - Armenia
6 TOMAEV, RUSLAN - Russia
7 SAARANLUOMA, TOPI - Finland
8 RASSOKHIN, OLEKSANDR - Ukraine
9 AKBAEV, AZRET - Russia
10 YILDIZOGLU, ZIA YUSUF - Turkey
11 BOZKURT, BEKIR - Turkey
12 KOLLAR, CSABA - Hungary
13 GREGORICKA, IVAN - Slovakia
14 GENCHEV, MIHAIL - Bulgaria

Senior Men 70 kg Right
1 MAKAROV, ARTUR - Russia
2 AMIRSHADYAN, EMIL - Armenia
3 PROCOPCIUC, DANIEL - Moldova
4 TARASAITIS, MINDAUGAS - Lithuania
5 SRAPYAN, AZAT - Armenia
6 OKROTSVARIDZE, ZAZA - Georgia
7 ICHKITI, VALIKO - Georgia
8 KAZIEV, OLEG - Russia
9 MARCIUKAITIS, KLAIDAS - Lithuania
10 TODOROV, NIKOLAY - Bulgaria
11 LIEPINS, RAIMONDS - Latvia
12 ANDERSEN, MIKKEL - Greenland
13 BARZSO, ALEX - Hungary
14 TSYBA, LEONID - Ukraine
15 SLAVCHEV, SLAVI - Bulgaria
16 RABINER, MICHAEL - Israel

Senior Men 75 kg Right
1 SAMUSHIA, DAVIT - Georgia
2 ZIRAKASHVILI, IRAKLI - Georgia
3 KOKOEV, DAVID - Israel
4 MAIOROV, VLADIMIR - Russia
5 STEPANYAN, DERENIK - Armenia
6 FABIAN, ZSOLT - Hungary
7 SOROKIN, VASILII - Russia
8 DELIDZHAKOV, HRISTO - Bulgaria
9 KASPARS, GRAVIS - Latvia
10 TUDOR, ALIN - Romania
11 GOSPODINOV, VALENTIN - Bulgaria
12 PIROYAN, ARMAN - Armenia
13 PRIEDE, MARATS - Latvia
14 TRIPLAT, PETAR - Croatia
15 AREVALO, JOSE - Spain
16 UZUL, RAMAZAN - Turkey

Senior Men 80 kg Right
1 VLADISLAVS, KRASOVSKIS - Latvia
2 AKPEROV, VADIM - Russia
3 MANARKA, SARUNAS - Lithuania
4 DOBRIN, VIOREL - Romania
5 SAFAROV, TABRIZ - Azerbaijan
6 YONCHEV, DETELIN - Bulgaria
7 TABAGARI, ZAZA - Georgia
8 ZHYHYLII, VIACHESLAV - Ukraine
9 DANOVSKI, DIMITAR - Bulgaria
10 GIRARD, PASCAL - Switzerland
11 KARAKASOGLU, BERKAN - Turkey
12 MAMKHEGOV, MARAT - Russia
13 TAVBERIDZE, BEKA - Georgia
14 FILIKIDIS, DIMITRIS - Greece
15 HOEFFNER, ANDREAS - Germany
16 DOGAN, IVAN - Croatia
17 LUUKINEN, LASSE - Finland
18 DROKAN, MISLAV - Croatia
19 MANIADAKIS, VASILEIOS - Greece

Senior Men 85 kg Right
1 ZOLOEV, KHADZHIMURAT - Russia
2 TAUTIEV, GEORGII - Russia
3 TAVBERIDZE, ZURAB - Georgia
4 DIMITROV, PLAMEN - Bulgaria
5 BARBU, DANIEL - Romania
6 PETRENKO, OLEH - Ukraine
7 UNSUR, BAYRAM ALI - Turkey
8 WEBBER, LEE - England
9 LACIAK, KAMIL - Poland
10 TODOROV, MIROSLAV - Bulgaria
11 BURUSIC, JOSIP - Croatia
12 KOVACS, PETER - Hungary
13 BINATOV, ELCHIN - Georgia
14 AINARS, TUKMANOVS - Latvia
15 ZOGRAFOS, MATTIAS - Sweden
16 FERNANDEZ, RAUL - Spain
17 BRANNSTROM, PETER - Sweden
18 HLUBIK, MATUS - Slovakia

Senior Men 90 kg Right
1 ANDREEV, SASHO - Bulgaria
2 CHERSKIY, MAKSIM - Russia
3 GASSIEV, SOSLAN - Russia
4 PRUDNYK, IEVGENII - Ukraine
5 SALMINEN, JUHA - Finland
6 ANTHOULIS, VAIOS - Sweden
7 GIGAURI, TORNIKE - Georgia
8 GAMTENADZE, IRAKLI - Georgia
9 HARCA, MARIJAN - Croatia
10 DURAN, YAKUP - Turkey
11 PETROV, KALOYAN - Bulgaria
12 KHASIYEV, ELSEVAR - Azerbaijan
13 MISHLEB, ADHAM - Israel
14 GIERSZEWSKI, ARKADIUSZ - Sweden
15 HLUSHCHENKO, VIACHESLAV – Ukraine
16 PETRESCU, DOREL - Romania
17 DUMITRU, STEFAN - Moldova

Senior Men 100 kg Right
1 MARHARINT, PETRO - Ukraine
2 MOTSONELIDZE, LEVANI - Georgia
3 DADIKYAN, DAVIT - Armenia
4 GRISHIN, ARTEM - Russia
5 PETKUS, EDIKAS - Lithuania
6 SOVIC, VIKTORIO - Croatia
7 KRIZAN, IVO - Croatia
8 MAKEEV, ALAN - Russia
9 ARABULI, DAVITI - Georgia
10 MANASIEV, EMANUIL - Bulgaria
11 STOEV, BLAGOVEST - Bulgaria
12 GUBAEV, ASLAN - Germany
13 CECERE, JULIEN - Switzerland
14 TJARNBERG, ANDREAS - Sweden
15 KAROLYI, ANDRAS - Hungary
16 ZOBOKI, NANDOR - Hungary
17 MARJOMAA, MATTI - Finland

Senior Men 110 kg Right
1 PETROV, MITKO - Bulgaria
2 LALETIN, VITALII - Russia
3 MILANOV, LYUBOMIR - Bulgaria
4 KASHAKASHVILI, DAVIT - Georgia
5 KRYLOV, ANDREI - Russia
6 YENERER, AHMET - Turkey
7 ROSTOMASHVILI, GIORGI - Georgia
8 KALIAZIN, ANTON - Ukraine
9 MYKHAILENKO, OLEG - Ukraine
10 RIMKUS, DEIVYDAS - Lithuania
11 KOMEK, MURAT EFE - Turkey
12 POLES, JOSIP - Croatia
13 SPOLJARIC, DENIS - Croatia
14 BAUMAN, ADAM – Hungary
15 JOVANOVICH, BORA - Serbia
16 PATRASCU, STEFAN - Moldova
17 CRISTESCU, PAUL - Romania,

Senior Men +110 kg Right
1 SAGINASHVILI, LEVAN - Georgia
2 KVIKVINIA, GENADI - Georgia
3 GUNER, AHMET BORA - Turkey
4 POPOV, MAKSIM - Russia
5 PUSCASU, IOAN - Romania
6 GEORGIEV, GEORGI - Bulgaria
7 MALTCEV, RUSLAN - Russia
8 KISOV, PLAMEN - Bulgaria
9 MAHARRAMOV, AZAR - Azerbaijan


OVERALL Team standings

Team Points Gold / Silver / Bronze
1 Russia 44 / 39 / 30
2 Georgia 21 / 25 / 16
3 Turkey 19 / 15 / 13
4 Ukraine 9 / 9 / 16
5 Sweden 9 / 5 / 7
6 Slovakia 4 / 2 / 4
7 Armenia 4 / 2 / 3
8 Bulgaria 3 / 5 / 7
9 Moldova 3 / 1 / 1
10 Poland 3 / 1 / 0
11 Lithuania 2 / 3 / 2
12 Hungary 2 / 1 / 2
13 Croatia 2 / 0 / 1
14 Latvia 2 / 0 / 1
15 Romania 1 / 6 / 3
16 Azerbaijan 1 / 5 / 3
17 Finland 1 / 2 / 4
18 Germany 1 / 2 / 2
19 Norway 1 / 1 / 0
20 Greece 0 / 4 / 1
21 Belarus 0 / 2 / 0
22 Czech Republic 0 / 1 / 2
23 Netherlands 0 / 1 / 2
24 England 0 / 0 / 3
25 Israel 0 / 0 / 1
26 Italy 0 / 0 / 1
27 Spain 0 / 0 / 1
28 France 0 / 0 / 0
29 Switzerland 0 / 0 / 0
30 Greenland 0 / 0 / 0
31 Serbia 0 / 0 / 0
32 Belgium 0 / 0 / 0

Juniors Female Team standings

Team Points Gold / Silver / Bronze
1 Turkey 9 / 9 / 5
2 Russia 7 / 10 / 12
3 Slovakia 3 / 1 / 1
4 Moldova 3 / 1 / 0
5 Sweden 2 / 0 / 1
6 Ukraine 1 / 5 / 2
7 Poland 1 / 0 / 0
8 Georgia 0 / 0 / 1
9 Romania 0 / 0 / 1
10 Lithuania 0 / 0 / 1
11 Hungary 0 / 0 / 0
12 Bulgaria 0 / 0 / 0
13 Finland 0 / 0 / 0
14 Croatia 0 / 0 / 0
15 Armenia 0 / 0 / 0
16 Latvia 0 / 0 / 0
17 Azerbaijan 0 / 0 / 0
18 Germany 0 / 0 / 0
19 Norway 0 / 0 / 0
20 Greece 0 / 0 / 0
21 Belarus 0 / 0 / 0
22 Czech Republic 0 / 0 / 0
23 Netherlands 0 / 0 / 0
24 England 0 / 0 / 0
25 Israel 0 / 0 / 0
26 Italy 0 / 0 / 0
27 Spain 0 / 0 / 0
28 France 0 / 0 / 0
29 Switzerland 0 / 0 / 0
30 Greenland 0 / 0 / 0
31 Serbia 0 / 0 / 0
32 Belgium 0 / 0 / 0

Juniors Male Team standings

Team Points Gold / Silver / Bronze
1 Georgia 14 / 15 / 6
2 Russia 11 / 9 / 9
3 Turkey 5 / 3 / 6
4 Ukraine 1 / 2 / 8
5 Romania 1 / 2 / 0
6 Armenia 1 / 1 / 2
7 Sweden 1 / 0 / 0
8 Azerbaijan 0 / 2 / 2
9 Slovakia 0 / 0 / 1
10 Bulgaria 0 / 0 / 0
11 Latvia 0 / 0 / 0
12 Norway 0 / 0 / 0
13 Poland 0 / 0 / 0
14 Lithuania 0 / 0 / 0
15 Croatia 0 / 0 / 0
16 Greece 0 / 0 / 0
17 Israel 0 / 0 / 0
18 Serbia 0 / 0 / 0
19 Hungary 0 / 0 / 0
20 Moldova 0 / 0 / 0
21 Finland 0 / 0 / 0
22 Germany 0 / 0 / 0
23 Belarus 0 / 0 / 0
24 Czech Republic 0 / 0 / 0
25 Netherlands 0 / 0 / 0
26 England 0 / 0 / 0
27 Italy 0 / 0 / 0
28 Spain 0 / 0 / 0
29 France 0 / 0 / 0
30 Switzerland 0 / 0 / 0
31 Greenland 0 / 0 / 0
32 Belgium 0 / 0 / 0

Masters Female Team standings

1 Russia 4 / 1 / 0
2 Sweden 2 / 3 / 2
3 Ukraine 2 / 2 / 0
4 Hungary 2 / 0 / 0
5 Bulgaria 0 / 2 / 2
6 Belarus 0 / 2 / 0
7 Croatia 0 / 0 / 1
8 England 0 / 0 / 1
9 Georgia 0 / 0 / 0
10 Turkey 0 / 0 / 0
11 Slovakia 0 / 0 / 0
12 Armenia 0 / 0 / 0
13 Moldova 0 / 0 / 0
14 Poland 0 / 0 / 0
15 Lithuania 0 / 0 / 0
16 Latvia 0 / 0 / 0
17 Romania 0 / 0 / 0
18 Azerbaijan 0 / 0 / 0
19 Finland 0 / 0 / 0
20 Germany 0 / 0 / 0
21 Norway 0 / 0 / 0
22 Greece 0 / 0 / 0
23 Czech Republic 0 / 0 / 0
24 Netherlands 0 / 0 / 0
25 Israel 0 / 0 / 0
26 Italy 0 / 0 / 0
27 Spain 0 / 0 / 0
28 France 0 / 0 / 0
29 Switzerland 0 / 0 / 0
30 Greenland 0 / 0 / 0
31 Serbia 0 / 0 / 0
32 Belgium 0 / 0 / 0

Masters Male Team standings

1 Russia 13 / 4 / 2
2 Poland 2 / 1 / 0
3 Sweden 2 / 0 / 1
4 Turkey 2 / 0 / 0
5 Croatia 2 / 0 / 0
6 Finland 1 / 2 / 4
7 Germany 1 / 2 / 2
8 Azerbaijan 1 / 2 / 1
9 Norway 1 / 1 / 0
10 Georgia 1 / 0 / 1
11 Romania 0 / 4 / 2
12 Greece 0 / 4 / 1
13 Lithuania 0 / 2 / 0
14 Netherlands 0 / 1 / 2
15 Czech Republic 0 / 1 / 2
16 Hungary 0 / 1 / 1
17 Slovakia 0 / 1 / 0
18 Bulgaria 0 / 0 / 2
19 Ukraine 0 / 0 / 2
20 England 0 / 0 / 2
21 Spain 0 / 0 / 1
22 France 0 / 0 / 0
23 Armenia 0 / 0 / 0
24 Belgium 0 / 0 / 0
25 Israel 0 / 0 / 0
26 Serbia 0 / 0 / 0
27 Moldova 0 / 0 / 0
28 Latvia 0 / 0 / 0
29 Belarus 0 / 0 / 0
30 Italy 0 / 0 / 0
31 Switzerland 0 / 0 / 0
32 Greenland 0 / 0 / 0

Seniors Female Team standings

1 Russia 4 / 9 / 2
2 Ukraine 3 / 0 / 3
3 Turkey 2 / 2 / 1
4 Sweden 2 / 1 / 3
5 Lithuania 2 / 0 / 0
6 Slovakia 1 / 0 / 2
7 Georgia 0 / 2 / 0
8 Hungary 0 / 0 / 1
9 Latvia 0 / 0 / 1
10 Italy 0 / 0 / 1
11 Belarus 0 / 0 / 0
12 Moldova 0 / 0 / 0
13 Finland 0 / 0 / 0
14 Bulgaria 0 / 0 / 0
15 Poland 0 / 0 / 0
16 Switzerland 0 / 0 / 0
17 Serbia 0 / 0 / 0
18 Romania 0 / 0 / 0
19 Croatia 0 / 0 / 0
20 Armenia 0 / 0 / 0
21 Azerbaijan 0 / 0 / 0
22 Germany 0 / 0 / 0
23 Norway 0 / 0 / 0
24 Greece 0 / 0 / 0
25 Czech Republic 0 / 0 / 0
26 Netherlands 0 / 0 / 0
27 England 0 / 0 / 0
28 Israel 0 / 0 / 0
29 Spain 0 / 0 / 0
30 France 0 / 0 / 0
31 Greenland 0 / 0 / 0
32 Belgium 0 / 0 / 0

Seniors Male Team standings

1 Georgia 6 / 8 / 8
2 Russia 5 / 6 / 5
3 Bulgaria 3 / 3 / 3
4 Armenia 3 / 1 / 1
5 Ukraine 2 / 0 / 1
6 Latvia 2 / 0 / 0
7 Turkey 1 / 1 / 1
8 Lithuania 0 / 1 / 1
9 Azerbaijan 0 / 1 / 0
10 Sweden 0 / 1 / 0
11 Israel 0 / 0 / 1
12 Moldova 0 / 0 / 1
13 Romania 0 / 0 / 0
14 Croatia 0 / 0 / 0
15 Finland 0 / 0 / 0
16 Germany 0 / 0 / 0
17 Hungary 0 / 0 / 0
18 Greece 0 / 0 / 0
19 Slovakia 0 / 0 / 0
20 Spain 0 / 0 / 0
21 Belarus 0 / 0 / 0
22 Greenland 0 / 0 / 0
23 England 0 / 0 / 0
24 Poland 0 / 0 / 0
25 Switzerland 0 / 0 / 0
26 Norway 0 / 0 / 0
27 Czech Republic 0 / 0 / 0
28 Netherlands 0 / 0 / 0
29 Italy 0 / 0 / 0
30 France 0 / 0 / 0
31 Serbia 0 / 0 / 0
32 Belgium 0 / 0 / 0

 

XXI EUROPEAN PARA-ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP
25 MAY – 3 JUNE 2018
OFFICIAL RESULTS


PID CLASS - PHYSICAL IMPAIRMENTS SITTING

Disabled Sitting Women 65 Kg Left
1 YANUTO, NATALIA - Russia
2 GAYNULLINA, LILIA – Russia
3 SABASHVILI, NINO - Georgia
4 STOJAKOVIC, SARA - Croatia
5 SANDU, MIHAELA - Romania

Disabled Sitting Women +65 Kg Left
1 BUNINA, OLGA - Russia
2 KILYAKOVA, TATIANA – Russia
3 ZAGORUYKO, IVANNA - Ukraine
4 SHCHYRSKA, ANNA - Ukraine
5 CORBU, ELENA - Moldova

Disabled Sitting Men 55 Kg Left
1 DADIANI, TEMURI - Georgia
2 KAYA, MEHMET - Turkey
3 PEDORENKO, MYKOLA - Ukraine
4 RABINOVICH, KONSTANTIN - Russia
5 ABORNIEV, OLEH - Ukraine
6 CELIK, ERDAL - Turkey

Disabled Sitting Men 65 Kg Left
1 VIATKIN, SERGEI - Russia
2 MKHITARYAN, HARUTYUN - Armenia
3 BAKAN, MUHAMMED SEFA - Turkey
4 MUSKATINOV, PETR – Russia
5 OKROTSVARIDZE, GIORGI - Georgia

Disabled Sitting Men 75 Kg Left
1 CHIKISHEV, VLADISLAV - Russia
2 DOROSHENKO, VOLODYMYR - Ukraine
3 DUKASHVILI, MERABI - Georgia
4 LOMIDZE, LASHA - Georgia
5 TATEVOSIAN, MYKOLA - Ukraine
6 KHAYRUTDINOV, RAFAEL - Russia
7 SEVEN, GOKHAN – Turkey
8 PETRESCU, DOREL - Romania
9 IORGA, ALEXANDRU - Moldova
10 MIHALACHE, TUDOR - Romania

Disabled Sitting Men +75 Kg Left
1 DOGUZOV, MALKHAZ - Russia
2 BURUNLULAR, UMIT - Turkey
3 HUEBNER, RENE - Switzerland
4 CVITKOVIC, DOMAGOJ - Croatia
5 MAZAK, SABAN - Turkey
6 PUSHKAR, OLEKSII - Ukraine
7 ZABOJNIK, MARTIN - Czech Republic


PIDH CLASS - PHYSICAL IMPAIRMENTS UPPER LIMB IMPAIRMENT SITTING

Disabled Upper Limb Impairment Sitting Men 80 kg Left
1 STEPANYAN, SARGIS – Armenia
2 REZIC, IVAN - Croatia
3 STAN, AUREL - Romania
4 KOLIC, BRANIMIR - Croatia
5 KATSOULIS, DIMITRIOS - Greece


PIU CLASS- PHYSICAL IMPAIRMENTS STANDING

Disabled Standing Junior Girls 50 Kg Left
1 OSIPOVA, KSENIIA - Russia
2 KRIVONOGIKX, MARINA – Russia
3 PETCU, CRISTINA - Moldova
4 PETRESCU, ILEANA - Romania
5 BEKIC, IVANA - Croatia

Disabled Standing Junior Girls +50 Kg Left
1 VNENKOVSKAIA, NADEZHDA - Russia
2 MUBARAKZIANOVA, LILIIA – Russia
3 LJUBIC, MARIJA - Croatia
4 KOWALSKA, ANNA - Poland
5 POESCU, CRISTINA - Romania

Disabled Standing Junior Boys 55 Kg Left
1 ERTEM, SEYHMUS - Turkey
2 ELOSHVILI, DAVIT - Georgia
3 MIKAVA, LASHA – Georgia
4 HASANOV, T AMKIN - Azerbaijan
5 PETRESCU, MIHAI - Romania

Disabled Standing Junior Boys +55 Kg Left
1 OQROTSVARIDZE, GIORGI - Georgia
2 ALBUTASHVILI, TORNIKE - Georgia
3 FARKAS, ISTVAN - Hungary
4 KAMUZ, FATIH - Turkey
5 SIMON, DANIEL - Hungary
6 OKULOV, DMITRII - Russia
7 OSTAPCHUK, NAZARII - Ukraine
8 CHLPATY, SIMON - Slovakia

Disabled Standing Women 65 Kg Left
1 KUZNETSOVA, SVETLANA - Russia
2 BOROVINSKAYA, LARISA - Russia
3 HADAIEVA, YULIIA - Ukraine
4 DROZDIUK, SVITLANA – Ukraine
5 GHITA, IONELA - Romania

Disabled Standing Women +65 Kg Left
1 STRELTSOVA, NATALIIA - Ukraine
2 YILMAZ, ZEYNEP - Turkey
3 KOVYAZINA, GALINA – Russia
4 VASKIVSKA, MARYNA - Ukraine
5 BOROVINSKAYA, LARISA - Russia

Disabled Standing Men 60 Kg Left
1 OMARASHVILI, SHOTA - Georgia
2 KAZANTCEV, ALEKSEI - Russia
3 KHITURIDZE, LEVAN - Georgia
4 FENYVESI, JOZSEF - Hungary
5 DZUGAEV, MARAT - Russia
6 CHANKOV, PANAYOT – Bulgaria
7 BLAGOVEST, RUSEV - Bulgaria

Disabled Standing Men 70 Kg Left
1 MUSAEV, MAGOMEDRASUL - Russia
2 DROKAN, LUKA - Croatia
3 EROGLU, KENAN - Turkey
4 BUCKHRIKIDZE, ZURABI - Georgia
5 SHUSHARIN, ANATOLII - Russia
6 CHULIIEV, RUSLAN - Ukraine
7 SHTEREV, DIMITAR - Bulgaria
8 SEMERENKO, SERHII - Ukraine
9 SHERMAZANASHVILI, SHMAGI - Georgia

Disabled Standing Men 80 Kg Left
1 NURUDINOV, OMAR - Russia
2 BRATSHENIA, VIKTAR - Belarus
3 PINCHUK, OLEKSANDR - Ukraine
4 TUDORACHE, ALEODOR - Romania
5 BOZDEMIR, AHMET - Turkey
6 BEGIASHVILI, LASHA - Georgia
7 KORNIIKO, OLEKSANDR - Ukraine

Disabled Standing Men 90 Kg Left
1 NEVEDEL, STEFAN - Slovakia
2 KUROPATA, SERHII - Ukraine
3 CIRIK, MURAT - Turkey
4 ROJKO, ZOLTAN - Hungary
5 LEKIASHVILI, BESIK - Georgia
6 OVSEENKO, VIACHESLAV - Russia
7 KASIANENKO, VOLODYMYR - Ukraine
8 AYDIN, OMER - Turkey

Disabled Standing Men +90 Kg Left
1 IUSUPALIEV, IUSUP - Russia
2 LIKHACHEV, ARTEM - Russia
3 HOPPE, ERIC - Germany
4 AVSAR, OLCAY - Turkey
5 MEMIS, ILHAN - Turkey
6 ZHAMIASHVILI, LEVAN - Ukraine
7 GAZDELIANI, TENGIZI - Georgia
8 HOLLANDI, PAL - Hungary
9 OGNYANOV, OGNYAN - Bulgaria


PIUH CLASS- PHYSICAL IMPAIRMENTS UPPER LIMB IMPAIRMENT STANDING

Disabled Upper Limb Impairment Standing Men 85 kg Left
1 ABRAHAMYAN, SEROB - Armenia
2 BULUT, CELALI - Turkey
3 ZONOV, NIKITA - Russia
4 MANTCEVYCH, VEHOR - Ukraine
5 DORONIN, EDUARD - Russia
6 BEBIA, DAVID - Georgia

Disabled Upper Limb Impairment Standing Men 85+ kg Left
1 MISHUSTIN, VOLODYMYR - Ukraine
2 DANIUK, GENADII - Ukraine
3 GUNES, BEKIR – Turkey
4 STAN, DANIEL - Romania
5 NEACSU, MARIAN - Moldova


VI CLASS – VISUAL IMPAIRMENTS

Disabled Visual Women 60 Kg Left
1 BESSALNOVA, OLESIA - Ukraine
2 SKRIPKINA, GALINA - Russia
3 PUPEVA, ILINKA - Bulgaria
4 KRASTEVA, ANGELINA – Bulgaria
5 BIBESCU, ANA-MARIA - Romania

Disabled Visual Women 70 Kg Left
1 SUDNYTSYNA, ANNA - Ukraine
2 BUROVA, ASYA - Bulgaria
3 TANOVA, EMKA - Bulgaria
4 BREZOI, CRISTINA - Romania
5 SANDA, FLORENTINA - Moldova

Disabled Visual Women +70 Kg Left
1 URSEGOVA, MARIA - Russia
2 STOYANOVA, EMILIYA - Bulgaria
3 GEORGIEVA, MARGARITA - Bulgaria
4 SAPELKINA, YULIIA – Ukraine
5 MACOVEI, ANCA - Romania

Disabled Visual Men 60 Kg Left
1 SULIKASHVILI, ZVIAD - Georgia
2 TSIKHELASHVILI, NODARI - Georgia
3 BALAKISHIYEV, RAHIB - Azerbaijan
4 OSTRIKOV, ANDREY - Russia
5 NIKOLOV, MIROSLAV - Bulgaria

Disabled Visual Men 70 Kg Left
1 ARABULI, GELA - Georgia
2 TEMIRSULTANOV, ASLAN - Russia
3 BUDAI, MIKLOS - Hungary
4 TVALIASHVILI, TARIEL - Georgia
5 YORDANOV, YORDAN - Bulgaria
6 DAMYANOV, NIKOLAY - Bulgaria

Disabled Visual Men 80 Kg Left
1 VASADZE, GIORGI - Georgia
2 ZURABIANI, GRIGOLI - Georgia
3 CERNEI, ION - Moldova
4 PEYCHEV, MARIN - Bulgaria
5 SIUSEL, ROMAN - Ukraine
6 KOLEV, JULIEN - Bulgaria

Disabled Visual Men 90 Kg Left
1 MATIASHVILI, NIKOLOZ - Georgia
2 BUTUCEA, VLADIMIR - Moldova
3 DZARAKHOKHOV, BATRADZ - Russia
4 RODOPSKI, KIRCHO - Bulgaria
5 BIYACHEV, VANYO - Bulgaria

Disabled Visual Men 100 Kg Left
1 KBILASHVILI, IVANE - Georgia
2 GOGOCHASHVILI, GIORGI - Georgia
3 KHIMICH, OLEKSANDR - Ukraine
4 GROZEV, MILEN - Bulgaria
5 LEDIANKIN, MAKSIM - Russia
6 MUSIN, SEDAT - Bulgaria

Disabled Visual Men +100 Kg Left
1 PSUTURI, SHALVA - Georgia
2 KRASTEV, PAVEL - Bulgaria
3 KHOLIMINCHUK, VIACHESLAV - Ukraine
4 MALIKOV, GENNADII - Russia
5 KHACHIDZE, ZVIAD - Georgia
6 GEORGIEV, VENTSISLAV - Bulgaria


HI CLASS – HEARING IMPAIRMENTS

Disabled Hearing Women 60 Kg Left
1 HADZIEVA, LADA – Bulgaria
2 BIRUTA, ANNA - Belarus
3 BIBESCU, ANA-MARIA - Romania
4 PETRACHE, ANCA - Moldova
5 STROE, DANA - Moldova

Disabled Hearing Women 70 Kg Left
1 PUTKARADZE, MARINE – Georgia
2 CRISTESCU, LAURA - Romania
3 POPESCU, ALEXANDRA - Romania
4 POULIOU, CHRISTINA - Greece
5 ISPAS, ANDREEA - Moldova

Disabled Hearing Men 60 Kg Left
1 JASHIASHVILI, GIORGI – Georgia
2 PRACUK, MIHAILO - Belarus
3 OLEHNO, KONSTANTIN - Belarus
4 CHARALAMPOS, IANNIS - Greece
5 HAMAM, IBAD - Lebanon

Disabled Hearing Men 70 Kg Left
1 KOLOVSKII, RUSLAN - Russia
2 PURTSELADZE, GIORGI – Georgia
3 ROMOSANU, DANIEL - Romania
4 VAGIAS, ATHANASIOS - Greece

Disabled Hearing Men 80 Kg Left
1 BASILASHVILI, BEKA – Georgia
2 GEORGESCU, PETRE - Romania
3 GHITA, COSMIN - Romania
4 TSILFIDIS, KOSTAS - Greece
5 BAHLAK, THOMAS - Lebanon

Disabled Hearing Men 90 Kg Left
1 MAMAMTAVRISHVILI, KOBA - Georgia
2 ABOZIN, SERGEI - Russia
3 IONESCU, DAN - Romania
4 ILIADOU, THEODOROS - Greece
5 CHAMOUN, NAIM - Lebanon

Disabled Hearing Men 100 Kg Left
1 SAKHAROV, PAVEL – Russia
2 MINDOLJEVIC, MARKO - Croatia
3 SANDA, LUCIAN – Romania
4 SAPANIDOU, ANGELOS - Greece
5 COSTACHE DANIEL - Romania

Disabled Hearing Men +100 Kg Left
1 ZINATY, MAJID - Israel
2 YANKOV, ARTUR - Belarus
3 DRAGAN, ION - Moldova
4 PSARAKIS, GEORGIOS - Greece


PID CLASS - PHYSICAL IMPAIRMENTS SITTING

Disabled Sitting Women 65 Kg Right
1 YANUTO, NATALIA - Russia
2 GAYNULLINA, LILIA - Russia
3 SABASHVILI, NINO - Georgia
4 SANDU, MIHAELA - Romania
5 STOJAKOVIC, SARA - Croatia

Disabled Sitting Women +65 Kg Right
1 BUNINA, OLGA - Russia
2 KILYAKOVA, TATIANA – Russia
3 SHCHYRSKA, ANNA - Ukraine
4 ZAGORUYKO, IVANNA - Ukraine
5 CORBU, ELENA - Moldova

Disabled Sitting Men 55 Kg Right
1 PEDORENKO, MYKOLA - Ukraine
2 RABINOVICH, KONSTANTIN - Russia
3 USLUCUK, SEZER - Turkey
4 DADIANI, TEMURI - Georgia
5 ABORNIEV, OLEH - Ukraine
6 KAYA, MEHMET - Turkey

Disabled Sitting Men 65 Kg Right
1 VIATKIN, SERGEI - Russia
2 MKHITARYAN, HARUTYUN - Armenia
3 MUSKATINOV, PETR - Russia
4 BAKAN, MUHAMMED SEFA - Turkey
5 OKROTSVARIDZE, GIORGI - Georgia

Disabled Sitting Men 75 Kg Right
1 SEVEN, GOKHAN - Turkey
2 CHIKISHEV, VLADISLAV - Russia
3 DUKASHVILI, MERABI - Georgia
4 KHAYRUTDINOV, RAFAEL - Russia
5 DOROSHENKO, VOLODYMYR - Ukraine
6 LOMIDZE, LASHA - Georgia
7 TATEVOSIAN, MYKOLA – Ukraine
8 MIHALACHE, TUDOR - Romania
9 IORGA, ALEXANDRU - Moldova
10 PETRESCU, DOREL - Romania

Disabled Sitting Men +75 Kg Right
1 DOGUZOV, MALKHAZ - Russia
2 BURUNLULAR, UMIT - Turkey
3 MAZAK, SABAN - Turkey
4 CVITKOVIC, DOMAGOJ - Croatia
5 HUEBNER, RENE - Switzerland
6 PUSHKAR, OLEKSII - Ukraine
7 HOLLANDI, PAL - Hungary
8 ZABOJNIK, MARTIN - Czech Republic


PIDH CLASS - PHYSICAL IMPAIRMENTS UPPER LIMB IMPAIRMENT SITTING

Disabled Upper Limb Impairment Sitting Men 80 kg Right
1 SOKHADZE, ZURAB - Georgia
2 POPA, COSTEL - Romania
3 CRISTEA, GABRIEL - Moldova
4 KATSOULIS, ATHANASIOS - Greece


PIU CLASS- PHYSICAL IMPAIRMENTS STANDING

Disabled Standing Junior Girls 50 Kg Right
1 KRIVONOGIKX, MARINA - Russia
2 OSIPOVA, KSENIIA – Russia
3 PETCU, CRISTINA - Moldova
4 BEKIC, IVANA - Croatia
5 PETRESCU, ILEANA - Romania

Disabled Standing Junior Girls +50 Kg Right
1 VNENKOVSKAIA, NADEZHDA - Russia
2 MUBARAKZIANOVA, LILIIA – Russia
3 LJUBIC, MARIJA - Croatia
4 POESCU, CRISTINA - Romania
5 KOWALSKA, ANNA - Poland

Disabled Standing Junior Boys 55 Kg Right
1 ERTEM, SEYHMUS - Turkey
2 HASANOV, TAMKIN - Azerbaijan
3 ELOSHVILI, DAVIT - Georgia
4 MIKAVA, LASHA - Georgia
5 PETRESCU, MIHAI - Romania

Disabled Standing Junior Boys +55 Kg Right
1 OQROTSVARIDZE, GIORGI - Georgia
2 DZUGAEV, MARAT - Russia
3 OSTAPCHUK, NAZARII - Ukraine
4 KAMUZ, FATIH - Turkey
5 ALBUTASHVILI, TORNIKE - Georgia
6 SIMON, DANIEL - Hungary
7 CHLPATY, SIMON - Slovakia

Disabled Standing Women 65 Kg Right
1 KUZNETSOVA, SVETLANA - Russia
2 HADAIEVA, YULIIA - Ukraine
3 BOROVINSKAYA, LARISA - Russia
4 DROZDIUK, SVITLANA - Ukraine

Disabled Standing Women +65 Kg Right
1 STRELTSOVA, NATALIIA - Ukraine
2 KOVYAZINA, GALINA - Russia
3 YILMAZ, ZEYNEP – Turkey
4 VASKIVSKA, MARYNA - Ukraine
5 BOROVINSKAYA, LARISA - Russia

Disabled Standing Men 60 Kg Right
1 OMARASHVILI, SHOTA - Georgia
2 AKHOBADZE, VAKHTANGI - Georgia
3 OKULOV, DMITRII - Russia
4 KAZANTCEV, ALEKSEI - Russia
5 CHANKOV, PANAYOT – Bulgaria
6 BLAGOVEST, RUSEV - Bulgaria

Disabled Standing Men 70 Kg Right
1 MUSAEV, MAGOMEDRASUL - Russia
2 BUCKHRIKIDZE, ZURABI - Georgia
3 SHUSHARIN, ANATOLII - Russia
4 DROKAN, LUKA - Croatia
5 KHITURIDZE, LEVAN - Georgia
6 CHULIIEV, RUSLAN - Ukraine
7 EROGLU, KENAN - Turkey
8 IBRIAM, ALPAY - Bulgaria
9 SHTEREV, DIMITAR - Bulgaria
10 SEMERENKO, SERHII - Ukraine

Disabled Standing Men 80 Kg Right
1 NURUDINOV, OMAR - Russia
2 BRATSHENIA, VIKTAR - Belarus
3 BOZDEMIR, AHMET - Turkey
4 KASIANENKO, VOLODYMYR - Ukraine
5 TRIFONOV, TIHOMIR - Bulgaria
6 TUDORACHE, ALEODOR - Romania
7 BEGIASHVILI, LASHA - Georgia
8 ROMZSA, GYULA - Hungary
9 KORNIIKO, OLEKSANDR - Ukraine

Disabled Standing Men 90 Kg Right
1 SHOSHIASHVILI, ARSENA - Georgia
2 LEKIASHVILI, BESIK - Georgia
3 KUROPATA, SERHII - Ukraine
4 AYDIN, OMER - Turkey
5 PINCHUK, OLEKSANDR - Ukraine
6 OVSEENKO, VIACHESLAV - Russia
7 CIRIK, MURAT - Turkey
8 NEVEDEL, STEFAN - Slovakia
9 ROJKO, ZOLTAN - Hungary

Disabled Standing Men +90 Kg Right
1 IUSUPALIEV, IUSUP - Russia
2 AVSAR, OLCAY - Turkey
3 GAZDELIANI, TENGIZI - Georgia
4 ZHAMIASHVILI, LEVAN - Ukraine
5 LIKHACHEV, ARTEM - Russia
6 MEMIS, ILHAN - Turkey
7 STOYANOV, SENKO - Bulgaria


PIUH CLASS- PHYSICAL IMPAIRMENTS UPPER LIMB IMPAIRMENT STANDING

Disabled Upper Limb Impairment Standing Men 85 kg Right
1 SARIBEKYAN, KHACHATUR - Armenia
2 KHMELEVSKII, DMITRII - Russia
3 KARADZOV, GEORGI - Bulgaria
4 BEKTAS, KEREM – Turkey
5 COSTACHE, MARIAN - Romania
6 PAPADOPOULOS, ARIS - Greece

Disabled Upper Limb Impairment Standing Men 85+ kg Right
1 FURMUZAKE, ALEKSANDR - Russia
2 STOYANOV, ZAHARI – Bulgaria
3 PETRASCU, BOGDAN - Romania
4 PAPADIMITRIOU, NIKOS - Greece
5 STEFAN, VLADIMIR - Moldova


VI CLASS – VISUAL IMPAIRMENTS

Disabled Visual Women 60 Kg Right
1 BESSALNOVA, OLESIA - Ukraine
2 SKRIPKINA, GALINA - Russia
3 KRASTEVA, ANGELINA - Bulgaria
4 PUPEVA, ILINKA – Bulgaria
5 BIBESCU, ANA-MARIA - Romania

Disabled Visual Women 70 Kg Right
1 SUDNYTSYNA, ANNA - Ukraine
2 TANOVA, EMKA - Bulgaria
3 BUROVA, ASYA - Bulgaria
4 SANDA, FLORENTINA - Moldova
5 BREZOI, CRISTINA - Romania

Disabled Visual Women +70 Kg Right
1 URSEGOVA, MARIA - Russia
2 GEORGIEVA, MARGARITA - Bulgaria
3 STOYANOVA, EMILIYA - Bulgaria
4 SAPELKINA, YULIIA – Ukraine
5 MACOVEI, ANCA - Romania

Disabled Visual Men 60 Kg Right
1 BALAKISHIYEV, RAHIB - Azerbaijan
2 TSIKHELASHVILI, NODARI - Georgia
3 IREMADZE, DAVIT - Georgia
4 OSTRIKOV, ANDREY - Russia
5 NIKOLOV, MIROSLAV - Bulgaria

Disabled Visual Men 70 Kg Right
1 ARABULI, GELA - Georgia
2 TEMIRSULTANOV, ASLAN - Russia
3 REKHVIASHVILI, RATI - Georgia
4 BUDAI, MIKLOS - Hungary
5 DAMYANOV, NIKOLAY - Bulgaria
6 YORDANOV, YORDAN - Bulgaria

Disabled Visual Men 80 Kg Right
1 ZURABIANI, GRIGOLI - Georgia
2 VASADZE, GIORGI - Georgia
3 PEYCHEV, MARIN - Bulgaria
4 CERNEI, ION - Moldova
5 KOLEV, JULIEN - Bulgaria
6 SIUSEL, ROMAN - Ukraine

Disabled Visual Men 90 Kg Right
1 MATIASHVILI, NIKOLOZ - Georgia
2 DZARAKHOKHOV, BATRADZ - Russia
3 BUTUCEA, VLADIMIR - Moldova
4 BIYACHEV, VANYO - Bulgaria
5 RODOPSKI, KIRCHO - Bulgaria
6 BUKIA, ABESALOM - Georgia

Disabled Visual Men 100 Kg Right
1 KBILASHVILI, IVANE - Georgia
2 GOGOCHASHVILI, GIORGI - Georgia
3 KHIMICH, OLEKSANDR - Ukraine
4 LEDIANKIN, MAKSIM - Russia
5 MUSIN, SEDAT - Bulgaria
6 GROZEV, MILEN - Bulgaria

Disabled Visual Men +100 Kg Right
1 KRASTEV, PAVEL - Bulgaria
2 KHOLIMINCHUK, VIACHESLAV - Ukraine
3 KHACHIDZE, ZVIAD - Georgia
4 PSUTURI, SHALVA - Georgia
5 MALIKOV, GENNADII - Russia
6 UDREV, DOBROMIR - Bulgaria


HI CLASS – HEARING IMPAIRMENTS

Disabled Hearing Women 60 Kg Right
1 HADZIEVA, LADA – Bulgaria
2 BIRUTA, ANNA - Belarus
3 BIBESCU, ANA-MARIA - Romania
4 PETRACHE, ANCA - Moldova
5 STROE, DANA - Moldova

Disabled Hearing Women 70 Kg Right
1 PUTKARADZE, MARINE - Georgia
2 POULIOU, CHRISTINA - Greece
3 POPESCU, ALEXANDRA - Romania
4 CRISTESCU, LAURA - Romania
5 ISPAS, ANDREEA - Moldova

Disabled Hearing Men 70 Kg Right
1 JASHIASHVILI, GIORGI - Georgia
2 PURTSELADZE, GIORGI - Georgia
3 KOLOVSKII, RUSLAN - Russia
4 VAGIAS, ATHANASIOS – Greece
5 ROMOSANU, DANIEL - Romania

Disabled Hearing Men 90 Kg Right
1 MAMAMTAVRISHVILI, KOBA - Georgia
2 ABOZIN, SERGEI - Russia
3 BASILASHVILI, BEKA - Georgia
4 ILIADOU, THEODOROS - Greece
5 IONESCU, DAN - Romania
6 CHAMOUN, NAIM - Lebanon

Disabled Hearing Men +100 Kg Right
1 ZINATY, MAJID - Israel
2 SAKHAROV, PAVEL - Russia
3 POPA, VIOREL - Romania
4 DRAGAN, ION - Moldova
5 PSARAKIS, GEORGIOS - Greece


Para-Armwrestling Female Team standings

Team Points Gold / Silver / Bronze
1 Russia 12 / 12 / 2
2 Ukraine 6 / 1 / 1
3 Bulgaria 2 / 4 / 6
4 Georgia 2 / 0 / 2
5 Turkey 0 / 1 / 1
6 Romania 0 / 0 / 3
7 Croatia 0 / 0 / 3
8 Moldova 0 / 0 / 2
9 Sweden 0 / 0 / 0
10 Slovakia 0 / 0 / 0
11 Armenia 0 / 0 / 0
12 Poland 0 / 0 / 0
13 Lithuania 0 / 0 / 0
14 Hungary 0 / 0 / 0
15 Latvia 0 / 0 / 0
16 Azerbaijan 0 / 0 / 0
17 Finland 0 / 0 / 0
18 Germany 0 / 0 / 0
19 Norway 0 / 0 / 0
20 Greece 0 / 0 / 0
21 Belarus 0 / 0 / 0
22 Czech Republic 0 / 0 / 0
23 Netherlands 0 / 0 / 0
24 England 0 / 0 / 0
25 Israel 0 / 0 / 0
26 Italy 0 / 0 / 0
27 Spain 0 / 0 / 0
28 France 0 / 0 / 0
29 Switzerland 0 / 0 / 0
30 Greenland 0 / 0 / 0
31 Serbia 0 / 0 / 0
32 Belgium 0 / 0 / 0


Para-Armwrestling Male Team standings

1 Georgia 22 / 13 / 11
2 Russia 14 / 13 / 6
3 Turkey 3 / 5 / 7
4 Armenia 3 / 2 / 0
5 Ukraine 2 / 4 / 7
6 Israel 2 / 0 / 0
7 Bulgaria 1 / 2 / 2
8 Azerbaijan 1 / 1 / 1
9 Slovakia 1 / 0 / 0
10 Belarus 0 / 2 / 0
11 Croatia 0 / 2 / 0
12 Romania 0 / 1 / 6
13 Moldova 0 / 1 / 4
14 Hungary 0 / 0 / 2
15 Switzerland 0 / 0 / 1
16 Germany 0 / 0 / 1
17 Czech Republic 0 / 0 / 0
18 Sweden 0 / 0 / 0
19 Poland 0 / 0 / 0
20 Lithuania 0 / 0 / 0
21 Latvia 0 / 0 / 0
22 Finland 0 / 0 / 0
23 Norway 0 / 0 / 0
24 Greece 0 / 0 / 0
25 Netherlands 0 / 0 / 0
26 England 0 / 0 / 0
27 Italy 0 / 0 / 0
28 Spain 0 / 0 / 0
29 France 0 / 0 / 0
30 Greenland 0 / 0 / 0
31 Serbia 0 / 0 / 0
32 Belgium 0 / 0 / 0

 

 

Language
dsadsa