Language
/ Kontakt /

1st IFA WORLD ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS >>>

1st IFA WORLD ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS # Siłowanie na ręce # Armwrestling # Armpower.net

1st IFA WORLD ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS # Siłowanie na ręce # Armwrestling # Armpower.net Poland, SPORT HALL MOSIR RUMIA, Poland

08:00 - 20:00 | 03-07.12.2019

 

Welcome to the

1st IFA WORLD ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS
4. – 6. december 2019, Rumia, Poland

International Federation of Armwrestling (IFA), Mazurenko Armwrestling Promotion and City Rumia are proud to invite you to the very 1st IFA World Armwrestling Championships. It will be open to the Federations that have joined, and to all individual members from countries without National Federation – member of IFA. The Championships will be doping controlled, and all divisions of junior, masters, seniors and disabled will be added. There will be no limit to number of athletes allowed from one nation in one category. National federations that have joined will be the only entity allowed to register athletes from their nation. Individual membership is only possible from nations lacking a National Federation – member of IFA.

 

IFA INVITATION WORLD ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS - Offcial pack (click here)

 


POLAND:

a531ff_polska.jpg

Poland, the Republic of Poland, the country of a population of over 38 million people located in middle Europe, between the Baltic Sea in the north and the Carpathians and the Sudetes in the south in the basin of the Vistula and Oder rivers. From the west, it is bordered by Germany, from the south by the Czech Republic and Slovakia, from the east by Belarus and Ukraine, from the north east and north by Lithuania and from the north by the Russian exclave called the Kaliningrad Oblast. Moreover, the most of the northern boundary of Poland is set by the Baltic Sea coast. Polish exclusive economic zone in the Baltic Sea is bordered by zones of Denmark and Sweden.

Poland is a developing country, a member of many international organizations. Poland belongs among others to the European Union, NATO, UN, World Trade Organisation, the Organisation for Economic Cooperation and Development, the European Economic Area, the International Energy Agency, Council of Europe, Organization for Security and Cooperation in Europe, the International Atomic Energy Agency and the G6. Moreover, Poland is one of the Schengen Agreement and is seeking to join the Euro Zone and the European Space Agency.

 


RUMIA:

aa1e7f_rumia.jpgRUMIA - A 47-thousand city and area in the Pomeranian voivodship, situated on the border Gdynia and Reda.

A great location on an important tourist route, leading from the center of our country to Hel, combined with well-organized regional communication (roads and trains). All of this makes Rumia a great base for trips to Kashuby and Tricity.
A fast train goes from Rumia to Gdynia regularily, the distance is 19 minutes. To Sopot ita takes 27 minutes, and to Gdańsk and Hel about and hour, to Wejherowo 18 minutes.

 


PLACE OF THE COMPETITION:

SPORT HALL MOSIR RUMIA

Mickiewicza 49 Street,
84-230 Rumia , Poland
www.
mosir.rumia.pl
 

Distance to:

HOTEL SPA FALTOM:
car - 2.5 km, about 10 minutes / on foot - 21 minutes

HOTEL BUSINESS FALTOM GDYNIA:
car - 8 km, about 15-20 minutes  / on foot - 44 minutes

RIVER STYLE HOTEL & SPA:
car - 6 km, about 15-20 minutes  / on foot - 71 minutes

 


AIRPORT:

ea9c5c_lotnisko.jpgLech Walesa Airport in Gdansk (GDN)

Tricity has its own International Lech Walesa Airport in Gdansk (Gdansk Rebiechowo International Airport - GDN). The airport is situated in a convenient location from urban centres of Gdansk (10 km), Sopot (10 km), Gdynia (23 km) and Rumia (30 km). Gdansk airport is also an aerodrome for the Warsaw Okecie.

 


RAILWAY:

95b9e0_train.jpgRailway station – Gdynia Glowna

You need to get out at Gdynia Głowna station and take the SKM train to Wejherowo. Get out at the seventh stop from Gdynia Główna - RUMIA. The ticket costs about 1 EURO.

 

 


TRANSPORT:

5c571f_taxi.jpgLech Walesa Airport in Gdansk – Rumia – Lech Walesa Airport in Gdansk

Airport transfer from/to Gdansk airport - about 120 PLN (about 29 euro,  32 usd) /one way, max. 4 people per taxi

Reservations must be made directly at the HOTEL.


 


SCHEDULE OF EVENT:
 

03.12.2019, Tuesday
- All day - Team arrivals

04.12.2019, Wednesday
- Team arrivals

/ At the VENUE
- 09:00 a.m. - Team registration and weight-in all junior up 15, 18, 21, Senior, Masters, Grand Masters, Senior Grand Masters
For more details check section Registration and Weight-in procedure

/ Hotel FALTOM Rumia
- 01:00 p.m. - Classification for disabled classes
- 02:00 p.m. - Referee Seminar
- 05:30 p.m. - Technical meeting
- 06:00 p.m. - IFA Congres Meeting

05.12.219, Thursday / At the VENUE
- 8:30 a.m. - Opening Ceremonies (Teams Presentation)
- 09:00 a.m. - LEFT HAND - all classes
(Detailed time schedule will be published after Weight-in)
- 5:00 p.m – Finals & Awards & Doping control

06.12.2019, Friday / At the VENUE
- 09:00 a.m. - RIGHT HAND - all classes
(Detailed time schedule will be published after Weight-in)
- 5:00 p.m – Finals & Awards & Doping control

07.12.2019, Saturday
- All day – Teams departure

 


WEIGHT CLASSES:

JUNIOR UP 15 (Born 2004, 2005) - Left & Right Hand:

Boys: - 45, 50, 55, 60, 65, 70, +70 kg
Girls: - 40, 45, 50, 55, 60, 70, +70 kg


JUNIOR UP 18 (Born 2001, 2002, 2003) - Left & Right Hand:

Boys: - 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, +80 kg
Girls: - 45, 50, 55, 60, 65, 70, +70 kg


JUNIOR UP 21 (Born 1998, 1999, 2000) - Left & Right Hand:

Men: -55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, +90 kg
Women: -50, 55, 60, 65, 70, +70 kg


SENIORS (Born 1997 and sooner) - Left & Right Hand:

Men: -57, 63, 70, 78, 86, 95, 105, +105 kg
Women: - 52, 57, 65, 75, +75 kg


MASTERS (Born 1970-1979) - Left & Right Hand:

Men: - 70, 80, 90, 100, +100 kg
Women: - 60, 70, 80, +80 kg


GRAND MASTERS (Born 1960-1969) - Left & Right Hand:

Men: - 70, 80, 90, 100, +100 kg
Women: - 60, 70, 80, +80 kg


SENIOR GRAND MASTERS (Born 1959 and sooner) - Left & Right Hand:

Men: -75, 90, 100, +100 kg
Women: - Open


DISABLED CLASSES


Men - Left & Right Hand:

Physical Impairment Standing: - 65, 80, 95, +95 kg
Physical Impairment Sitting: - 55, 70, 85, +85 kg
Junior 23 Physical Impairment Standing: - 55, +55 kg
Junior 23 Physical Impairment Sitting: - 50, +50 kg
Visual Standing: - 80, +80 kg
Hearing Standing: -60, 70, 80, 90, 100, +100 kg

Women - Left & Right Hand:

Physical Impairment Standing: - 65, +65 kg
Physical Impairment Sitting: - 60, +60 kg
Junior 23 Physical Impairment Standing: - 50, +50 kg
Junior 23 Physical Impairment Sitting: - 45, +45 kg
Visual Standing: - 65, +65 kg
Hearing Standing: - 60, 70, +70 kg

 


TROPHIES:

Individual classes:

1st, 2nd, 3rd places medail and diploma for all classes


Teams:

1st, 2nd, 3rd places medail and diploma for following classes:
- ALL Junior left and right hand classes men and women U15, U18, U21
- ALL Senior left and right hand classes men and women
- ALL Masters left and right hand classes men and women
- ALL Disabled left and right hand classes men and women
- ALL CLASSES Junior, Senior, Masters, Disabled left and right hand, men and women

Team classification and points distribution

According IOC rules, team classification is based on gold, silver and bronze medails won by the team.
If two teams have the same number of gold, silver or bronze medails (depends on place), the following point system will be used:

1st place – 10 points        
2nd place – 7 points        
3rd place – 5 points        
4th place – 4 points        
5th place – 3 points        
6th place – 2 points
7th place – 1 point
 


REGISTRATION AND WEIGH IN PROCEDURE:


REGISTRATION will be maid ONLINE ONLY at http://registration.armsportfederation.com
There are two ways of registrations – TEAMS and INDIVIDUALS

TEAM REGISTRATION:

For federations with active membership status there will be TEAM REGISTRATION available only. Whole team has to be registered by team’s responsible offcial. Team registration can be entered and changed several times until it is CLOSED and SENT to the organization committee. Once registration is SENT, it is closed for any other updates.
Any change made at the venue during the Weight-in is subject to extra fee 20,- EUR.

For federation members NO INDIVIDUAL REGISTRATION is available.


INDIVIDUAL REGISTRATION:

For athletes from countries with no official member federation a INDIVIDUAL REGISTRATION will be available. Registration can be entered and changed several times until it is CLOSED and SEND to organization committee. Once registration is SENT, it is closed for any other updates.

Once ONLINE REGISTRATION is CLOSED, the payment notice is issued and send to designated emails (Teams or Individuals). All payments has to be made via bank transfers or via PayPal.


MULTIPLE ENTRIES REGISTRATION:

U15 athletes can not register in U18 and U21 classes.
U18 can not register in U21 classes.
U18 and U21 and Masters can register in Senior classes.
Disabled athletes can register in any class if the Classification Panel approve it.


FEES:

Junior fee: 20,- EUR per class per arm
Senior fee: 40,- EUR per class per arm
Master fee: 40,- EUR per class per arm
Disabled fee: 20,- EUR per class per arm

Multiple enties means multiple fees paid according to the fees structure above.


WEIGH-IN PROCEDURE:

- starts at 9:00 in Venue (all junior up 15, 18, 21, Senior, Masters, Grand Masters, Senior Grand Masters)
- classification and Weight-in for disabled division at 13:00 in Hotel FALTOM Rumia

Weight-in order will be published at least two day prior teams arrival.
Weight-in order depends on the exact date and time when Registration form is SENT online to the Organization committee.

Team captain has to be present during weight-in to manage his/her team and to be helpful to the weight-in staff.

Each competitor must have passport or ID with picture and country of residence with him/her during the weight-in procedure.


Weigh-in order:

U15 ladies from lowest to highest class, U18 ladies from lowest to highest class,..... all ladies classes
U15 men from lowest to highest class, U18 men from lowest to highest class, .... all men classes


IMPORTANT NOTE:

Every puller has possibility to make official weight-in two times only.
To check weight a test scales will be provided near the weight-in room.
The second weight-in is possible in between other countries only.
The competitor can compete in his/her weight class or one class higher.


EVENT BADGES:

Every competitor and official is obliged to wear the official event badge all time during the IFA World Championships. Badges will be distributed to Team captains after Weigh-in is completed.
All officials with the team have to be present at Weigh-in to have photo for the badge.

 


ACCOMMODATION:


There is no need to be accomodated in offcial hotels. Each team is free to book any hotel by themselves. In spite of that we have three official hotels where we recommend you to stay during the IFA World Championships to meet your friends and stay in cosy and sportful atmoshpere.

 

9b3daf_108.jpgHOTEL SPA FALTOM ****

Grunwaldzka 7 Street,
84-230 Rumia, Poland
www.hotel-faltom.com

 

Single room (with breakfast): 340 PLN (about 80 euro, 91 USD)
Double room (with breakfast): 380 PLN (about 90 euro, 102 USD)
Triple room (with breakfast): 520 PLN (about 123 euro, 140 USD) / Double room + with extra bed


booking on password: armwrestling

abafa9_31.jpg

Check-in: 3:00 PM -Check-out: 12:00 PM
Room Reservation: +48 58 78-58-100

e-mail: recepcja@hotelfaltom.pl


TRANSFER HOTEL – MOSiR SPORTS HALL - HOTEL

Hotel transfer from/to MOSiR championship sports hall - about 17 PLN (about 4 euro,  4,5 usd) /one way, max. 4 people per taxi.
Taxis will be located by the hotel, or should be ordered at the hotel reception (ECHO TAXI company). Payment on the spot with the driver.

Distance to MOSiR Sports hall: car - 2.5 km, about 10 minutes / on foot - 21 minutes


TRANSFER A I R P O R T – HOTEL – A I R P O R T

Airport transfer from/to Gdansk airport - about 120 PLN (about 29 euro,  32 usd) /one way, max. 4 people per taxi.
Reservations must be made directly at the HOTEL.

Distance to HOTEL SPA FALTOM: car - 29 km, about 30-40 minutes


THE ROOM PRICE INCLUDES:

- buffet breakfast
- unlimited use of the Aqua Centrum:
- swimming pool with water slides
- water zone for children with small water slide (33°C)
- dry sauna, 2 steam baths, infrared sauna
- daily aroma sessions in dry sauna between 6 p.m. and 9 p.m., every 30 mins.
- 2 jacuzzi, heated stone lounger
7a6c5c_3.jpg– fitness classes (aquarobic, spinning, pilates, functional training)
- unlimited use of Cardio Studio Technogym
- Kids Club & Jungle Gym
- generaly accessible kitchen area
- generaly accessible ironing area
- unlimited use of two Hotel terraces with sun loungers (summer only)
- complimentary entry to the Night Club (on Saturday)

cbc7c0_5.jpg
CHILDREN:

- Children up to 7 years sharing bed with parents - accommodation & breakfast for free
- Baby cot for children up to 2 years old - available on request for free, extra bed for child up to 7 years old - 30 PLN
- Children 7-12 years old sharing bed with parents - accommodation for free, breakfast 25 pln
- Children up to 12 years old on extra bed - 60 PLN
- Children above 12 years old on extra bed - 100 PLN


PARKING

Monitored parking lot - 25 PLN per day.
Unguarded parking lot - free of charge.

BATHROBE

Bathrobe - 10 PLN per 1 piece per stay.
Spa Packages, Double Lux, Suite - bathrobe free.

 


 

HOTEL BUSINESS FALTOM GDYNIA***

 Morska 362 str.
 Gdynia Cisowa, Poland
www.faltombusiness.pl



Navigation:
Longitude: 18.41437
Latitude: 54.55390

Single room (with breakfast): 280 PLN (about 66 euro, 75 USD)
Double room (with breakfast): 300 PLN (about 71 euro, 81 USD)
Triple room (with breakfast): 400 PLN (about 95 euro, 108 USD) / Double room + with extra bed
Double room LUX (with breakfast): 340 PLN (about 80 euro, 92 USD)
Triple room LUX (with breakfast): 440 PLN (about 104 euro, 118 USD) / Double room + with extra bed
Apartment one or two-person (with breakfast): 500 PLN (about 118 euro, 134 USD)

 

booking on password: armwrestling

Check-in: 3:00 PM -Check-out: 12:00 PM
Room Reservation: +48 58 77 65 500,  58 77 65 501

e-mail: recepcja@faltombusiness.pl


TRANSFER HOTEL – MOSiR SPORTS HALL - HOTEL

Hotel transfer from/to MOSiR championship sports hall - about 22 PLN (about 5,3 euro,  5,8 usd) /one way, max. 4 people per taxi.
Taxis will be located by the hotel, or should be ordered at the hotel reception (ECHO TAXI company). Payment on the spot with the driver .

Distance to MOSiR Sports hall: car - 8 km, about 15-20 minutes  / on foot - 44 minutes
 

TRANSFER A I R P O R T – HOTEL – A I R P O R T

Airport transfer from/to Gdansk airport - about 120 PLN (about 29 euro,  32 usd) /one way, max. 4 people per taxi.
Reservations must be made directly at the HOTEL.

Distance to BUSINESS FALTOM GDYNIA: car - 24 km, about 25-35 minutes


The room price includes:

- buffet breakfast
- coffee & tea set
- monitored, fenced car park
- fitness room with Technogym equipment
- Internet access
- Kids Club
- Kids Playground
- SPA with thermal and rest part
- Studio Technogym
- jacuzzi with colortherapy
- steam bath
- dry sauna
- heated stone lounger
- pool
- generaly accessible ironing room.


We offer also:

- animal - 45 PLN/day.
- billiards - 15 PLN/h
- Nordic Walking - 5 PLN/h
- Airport transfer from/to Gdansk (hotel taxi 120PLN/one way).
- Bathrobe - 10 PLN per 1 piece per stay.

Spa Packages, Suite - bathrobe free.
- Bicycle Rental: PRICE LIST


GRATIS at the SPA Faltom Gdynia Rumia Hotel**** located 3 km away from the Hotel we offer:

- Aqua Centrum: pool with slides, water zone for the youngest, jacuzzi, dry sauna and a steam sauna, heated loungers, fitness room with spinning facilities, everyday fragrance sessions in the dry sauna (every 30 minutes from 6.00 pm to 9.00 pm)
- Kids Club (200 m2): Jungle Gym, climbing wall, fun ball pool, mini-houses, 2 Play Stations, Wii Play,  trampoline, slides, games and many other toys
- Animation classes for kids every Saturday from 11 p.m. to 6 p.m.

 


RIVER STYLE HOTEL & SPA

84-240 Reda,
Pucka 10 B, Poland
www.hotelriverstyle.pl


Single room (with breakfast): 205 PLN (about 48 euro, 54 USD)
Double room (with breakfast): 240 PLN (about 58 euro, 64 USD)

 

booking on password: armwrestling10

Check-in: 2:00 PM -Check-out: 11:00 PM
Room Reservation: +48 58 736 48 00

e-mail: hotel@hotelriverstyle.pl



TRANSFER HOTEL – MOSiR SPORTS HALL - HOTEL

Hotel transfer from/to MOSiR championship sports hall - about 29 PLN (about 7 euro,  7,7 usd) /one way, max. 4 people per taxi.
Taxis will be located by the hotel, or should be ordered at the hotel reception. Payment on the spot with the driver .

Distance to MOSiR Sports hall: car - 6 km / on foot - 71 minutes

TRANSFER A I R P O R T – HOTEL – A I R P O R T

Airport transfer from/to Gdansk airport - about 120 PLN (about 29 euro,  32 usd) /one way, max. 4 people per taxi.
Reservations must be made directly at the HOTEL.

Distance to RIVER STYLE HOTEL & SPA: car - 32 km, about 35-45 minutes


The room price includes:

- breakfast
- relax zone: SAUNA, JACUZZI, GYM
- bus transport to and from the weight-in procedure on 4 December 2019 (one transport in the morning and one transport after the weight-in procedure)
- bus transport to and from the MOSiR Rumia competition halls on 05 and 06 December 2019 (one transport in the morning and one transport after the award ceremony)

We provide you with stylishly furnished rooms, combining comfort and elegance. All are equipped with air conditioning, underfloor heating and LED TV


Lokalization:

Well located River Style Hotel & SPA uniquely positioned in the immediate vicinity of the route E-6 Berlin - Szczecin - Gdańsk. Excellent starting point to the Hel Peninsula.


Close to:

- competition sports hall MOSiR Rumia approx: 6.5 km
- the sea approx. 9 km (Mrzezino)
- Lake approx. 9 km (insular)
- Sierra Golf Club approx. 10 km
- Gdynia approx. 15 km


Restaurant:

Our restaurant offers dishes of Polish and European kitchen. Especially for you, our Chef has prepared a menu based on natural products.


Bowling  & Squash


Our hotel offers 4 bowling lanes, billiard table, table football, barbeque and bar - all set in a separate section of the hotel. Detailed offer available at the hotel.


SPA:

Our comfort zone, 10 treatment rooms where you can benefit from professional treatments and massages. Detailed offer available at the hotel.


 


VISA:

a2de7c_visa.jpgFor those of you who need an invitation to be able to get  a visa please contact by telephone +48 603-55-48-55 or e-mail: anna@mazurenko.pl

In order to receive the invitation letter, the participants must send to e-mail the following information:

First name / Last name / Date of birth / Passport No / Passport Expiring date / Copy of passport is necessary for VISA requirements.

 


ORGANIZER’S COMMITTEE:


International Federation of Armwrestling

Mazurenko Armwrestling Promotion,

Fundation FOR DREAM

City Rumia

International Federation of Armwrestling

Hegibachstrasse 47
8032 Zurich, Switzerland
e-mail: contac@ifa-armwrestling.com

Mazurenko Armwrestling Promotion

Okrzei 18/7, 81-245 Gdynia, Poland
Office (English, Russian and Polish speaking):
phone: +48 58 621 93 08,
e-mail: biuro@mazurenko.pl




Partners:
MOSiR Rumia
URPA

 


PRESS OFFICE:

4df54b_press.jpg

Kuba Jakubowski (English and Polish speaking) -
phone: + 48 500 2151 11, e-mail: zet3@data.pl

Office (English, Russian and Polish speaking)
phone: +48 58 621 93 08, e-mail: redakcja@armpower.net

 

 


JUNIOR U-15 MEN LEFT 45 KG
1. [00257] ANTON BEZKOROVAINYI (UKRAINE)
2. -
3. -

JUNIOR U-15 MEN LEFT 50 KG
1. [00260] GAVYN WEAVER (CANADA)
2. -
3. -

JUNIOR U-15 MEN LEFT 60 KG
1. [00164] PATRYK SMUTEK (POLAND)
2. [00168] DOMINICK SOBOS (POLAND)
3. [00279] VADYM TOCHYNSKYI (UKRAINE)

JUNIOR U-15 MEN LEFT 65 KG
1. [00261] DMYTRO BORDUN (UKRAINE)
2. [00160] MICHAL KUBACKA (POLAND)
3. [00158] FRANTISZEK MICHALSKI (POLAND)

JUNIOR U-15 MEN LEFT 70 KG
1. [00224] SZYMON BUGAJSKI (POLAND)
2. [00155] STANISLAW GOSZKIEWICZ (POLAND)
3. -

JUNIOR U-15 MEN LEFT +70 KG
1. [00183] OSCAR CRONBLAD (SWEDEN)
2. [00154] KACPER TETERYCZ (POLAND)
3. -

JUNIOR U-18 MEN LEFT 50 KG
1. [03344] DOMINIK ZAORSKI (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR U-18 MEN LEFT 65 KG
1. [00205] MIRZA GABRIEL (SWEDEN)
2. [03344] DOMINIK ZAORSKI (POLAND)
3. -

JUNIOR U-18 MEN LEFT 70 KG
1. [00173] LUKASZ KOPYSC (POLAND)
2. [00195] ADAM JOHANSSON (SWEDEN)
3. [00320] KRZYSZTOF BRAUER (POLAND)
4. [00171] DAMIAN KORGOL (POLAND)

JUNIOR U-18 MEN LEFT 75 KG
1. [00014] RYOTA SAKAI (JAPAN)
2. [00174] MARCEL WITKOWSKI (POLAND)
3. [00043] MATHIAS MATHIASSEN (DENMARK)

JUNIOR U-18 MEN LEFT 80 KG
1. [03334] EIRIK BJERKEDAL (NORWAY)
2. [00317] DANIL DOLZHENKO (KYRGYZSTAN)
3. [00184] LINUS KNUTSSON (SWEDEN)
4. [03341] VALTTERI PAATALO (FINLAND)

JUNIOR U-18 MEN LEFT +80 KG
1. [00169] PAWEL BUDYCH (POLAND)
2. [00254] VLADYSLAV SOBOL (UKRAINE)
3. [00177] JAKUB SWIECKI (POLAND)
4. [00288] DRE DENNY (CANADA)
5. [00286] LIAM JOHNSON (CANADA)
6. [00329] DMITRIY KIM (KAZAKHSTAN)

JUNIOR U-21 MEN LEFT 55 KG
1. [00255] VALENTYN BOZHESKU (UKRAINE)
2. -
3. -

JUNIOR U-21 MEN LEFT 60 KG
1. [00044] NICOLAS NYBERG (DENMARK)
2. [03336] GABRIEL ANDRADE DE FARIA SANTOS (BRAZIL)
3. -

JUNIOR U-21 MEN LEFT 65 KG
1. [00267] DENYS CHORNYI (UKRAINE)
2. [03346] DAWID LAPA (POLAND)
3. [00178] DARIUSZ FUDRO (POLAND)

JUNIOR U-21 MEN LEFT 70 KG
1. [00199] PATRYK BILANSKI (POLAND)
2. [00196] MICHAL BARSKI (POLAND)
3. -

JUNIOR U-21 MEN LEFT 75 KG
1. [00185] CHRISTIAN MENDEZ FROM (SWEDEN)
2. [03335] ARTUR KRUPA (POLAND)
3. [00194] GUSTAW GUSCIORA (POLAND)

JUNIOR U-21 MEN LEFT 80 KG
1. [00179] DAWID PLAKSA (POLAND)
2. [00283] ADRIAN BIEGA (POLAND)
3. [00180] JACEK STECYK (POLAND)

JUNIOR U-21 MEN LEFT 85 KG
1. [00186] RYSZARD DZIUBEK (POLAND)
2. [00181] PAWEL SZARLEJ (POLAND)
3. -

JUNIOR U-21 MEN LEFT 90 KG
1. [00182] KACPER SINICA (POLAND)
2. [00188] ARTUR TRYBA (POLAND)
3. [03363] SZYMON WRZASKOWSKI (POLAND)
4. [00189] BENJAMIN SJOGREN (SWEDEN)
5. [00187] ANDREAS AMREN (SWEDEN)

JUNIOR U-21 MEN LEFT +90 KG
1. [00290] TARKHAN MUZAFAROV (AZERBAIJAN)
2. [00287] PAVLO TOLSYI (UKRAINE)
3. [00190] WOJCECH HYPSIOR (POLAND)
4. [00243] HOSSEIN TAFRESHIAN (IRAN)
5. [00312] SUBHAM MASHANKAR (INDIA)
6. [00192] KAROL KORCINSKI (POLAND)

SENIOR MEN LEFT 57 KG
1. [00245] MAKSYM TUMANOV (UKRAINE)
2. [00004] RYOSUKE MIYAMOTO (JAPAN)
3. [03397] MOHAMMAD SAFUAN MOHD ASIF (MALAYSIA)
4. [00008] MITSUHIRO DANJO (JAPAN)
5. [00277] VARTAN LISHCHYSHYN (UKRAINE)
6. [00281] BAKHTIYAR IBRAHIMLI (AZERBAIJAN)

SENIOR MEN LEFT 63 KG
1. [00310] JAN TAGER (GERMANY)
2. [03396] FABIAN TAGER (GERMANY)
3. [00219] RAFAL FIOŁEK (POLAND)
4. [03349] MACIEJ GRALAK (POLAND)
5. [00215] PATRYK BUGAJ (POLAND)
6. [00306] SHALVA GABISIANI (GEORGIA)
7. [00020] VILLE MUTIKAINEN (FINLAND)
8. [00143] TOBIAS AXELSSON (SWEDEN)
9. [00319] IGOR AVRAMENKO (RUSSIA)

SENIOR MEN LEFT 70 KG
1. [00218] SLAWOMIR MALAS (POLAND)
2. [00296] HUSEYN AMANLI (AZERBAIJAN)
3. [00299] JOFFEY JOLLY (MALAYSIA)
4. [00266] YURII DUSHKO (UKRAINE)
5. [00262] DMYTRO RULENKO (UKRAINE)
6. [00129] KRISTIAN WIKLUND (SWEDEN)
7. [00005] TOSHINAGA OCHIAI (JAPAN)
8. [00211] MARIUSZ PODGORSKI (POLAND)
9. [00144] ANDREAS VESTMAN (SWEDEN)
10. [00113] JONATHAN TANDERYD (SWEDEN)
11. [00125] ANTON NILLSON ESPOSITO (SWEDEN)
12. [00231] PAWEL GRABAS (POLAND)
13. [00115] JONATHAN JARVINEN (SWEDEN)
14. [00126] MATS HELLMAN (SWEDEN)

SENIOR MEN LEFT 78 KG
1. [00107] ROBERT RODIN (SWEDEN)
2. [00316] NIKITA BASNIN (KYRGYZSTAN)
3. [00149] PATRIK BERG (SWEDEN)
4. [00318] ADLAN SAYDULLAYEV (RUSSIA)
5. [00122] JOHANNES ANDERSSON (SWEDEN)
6. [00244] OLEKSANDR OMELCHENKO (UKRAINE)
7. [00176] DARIUSZ GROCH (POLAND)
8. [00275] OLEKSANDR MISHCHENKO (UKRAINE)
9. [03343] SERGEI RASCHEPKIN (RUSSIA)
10. [00185] CHRISTIAN MENDEZ FROM (SWEDEN)
11. [00270] ROMAN HRECHENIUK (UKRAINE)
12. [00056] MICHAEL COOK (UNITED STATES)
13. [00096] JAMES SALEH (SWEDEN)
14. [00147] TORBJORN ANDERSSON (SWEDEN)
15. [00138] HENRIK AXMAN (SWEDEN)
16. [00047] TOBIAS PEDERSEM (DENMARK)
17. [00135] WICTOR CARLSSON (SWEDEN)
18. [00104] ROBIN WAHLSTROM (SWEDEN)
19. [00336] DAVID HORNER (UNITED KINGDOM)
20. [00331] JORDAN DAVIS (AUSTRALIA)
21. [00253] OLEKSANDR STEBELIAK (UKRAINE)
22. [03393] SARGIS STEPANYAN (ARMENIA)

SENIOR MEN LEFT 86 KG
1. [00140] NIKLAS NANNESTAD (SWEDEN)
2. [00151] NICLAS LINDBERG (SWEDEN)
3. [00217] TOMASZ SZEWCZYK (POLAND)
4. [00272] ANTON KRAVCHENKO (UKRAINE)
5. [00023] VILLE HEINONEN (FINLAND)
6. [00116] JOAKIM TALLSTROM (SWEDEN)
7. [00264] ADRIAN MUTELICA (UKRAINE)
8. [00325] KIERAN MORRISON (UNITED KINGDOM)
9. [00273] OLEKSANDR PLISHYVYI (UKRAINE)
10. [00326] JAMES WALL (UNITED KINGDOM)
11. [00269] MARIUS BAIKA (UKRAINE)
12. [00271] ANTON SHEPELIUK (UKRAINE)
13. [00204] MACIEJ KINDLER (POLAND)
14. [00099] JONATHAN PETTERSSON (SWEDEN)
15. [00132] NAWED OAR (SWEDEN)
16. [00088] TONI ANTILLA (SWEDEN)
17. [00328] BLAZEY POTRYKUS (POLAND)
18. [00050] MARTIN HANSEN (DENMARK)

SENIOR MEN LEFT 95 KG
1. [00222] PIOTR HARKABUZIK (POLAND)
2. [00095] HERMAN STEVENS (UNITED STATES)
3. [03337] GENNADII PISKULIN (RUSSIA)
4. [00298] SHARIF ISMAYILOV (AZERBAIJAN)
5. [03338] ALEKSEI BEZIAZYKOV (UNITED STATES)
6. [00022] JUHA SALMINEN (FINLAND)
7. [00276] WIESLAW RZANNY (POLAND)
8. [00203] MARCIN MOLENDA (POLAND)
9. [00090] PETER BRANNSTROM (SWEDEN)
10. [00302] GIORGI GVINJILIA (GEORGIA)

SENIOR MEN LEFT 105 KG
1. [00251] OLEKSANDR KULISHOV (UKRAINE)
2. [03398] MARCUS MORICKE (SWEDEN)
3. [00025] MATTI MARJOMAA (FINLAND)
4. [00059] SEAN HANCOCK (UNITED STATES)
5. [00207] ADRIAN ZGORZYNSKI (POLAND)
6. [00035] IVAN PUSKAC (SLOVAKIA)
7. [00162] JAKUB JANCZY (POLAND)
8. [00093] MARTIN SOHLIN (SWEDEN)
9. [00041] KIM LYNGE FREDERIKSEN (DENMARK)
10. [00060] ANTON MELNIKOV (BELARUS)
11. [00166] KAMIL JABLONSKI (POLAND)
12. [00091] MARCUS MELLGREN (SWEDEN)
13. [00289] PETE DURNING (CANADA)
14. [00033] FILIP IAJSABEL (SLOVAKIA)
15. [00287] PAVLO TOLSYI (UKRAINE)

SENIOR MEN LEFT +105 KG
1. [00094] ERIK FAHLGREN (SWEDEN)
2. [00040] DANIEL LUND KRISTENSEN (DENMARK)
3. [00216] ROBERT BRZEZINA (POLAND)
4. [00242] AYOUB HAKALI (IRAN)
5. [00046] JONAS LAURSEN (DENMARK)
6. [00295] AZAR MAHARRAMOV (AZERBAIJAN)

MASTERS MEN LEFT 70 KG
1. [00323] JOHN NG (UNITED KINGDOM)
2. [00198] DANIEL AUGUSTSSON (SWEDEN)
3. [00301] RAJI CHKOIDZE (GEORGIA)
4. [00146] MIROSLAW SATLAWA (POLAND)
5. [00054] PAUL MARTINETTI (UNITED STATES)
6. [00024] REIJO LINNANMAKI (FINLAND)
7. [00259] SERGIY SUDAK (UKRAINE)
8. [00249] OLEH PLETIN (UKRAINE)
9. [00002] JISSEI HARA (JAPAN)
10. [03385] SHOJI KANEDA (JAPAN)
11. [00126] MATS HELLMAN (SWEDEN)

MASTERS MEN LEFT 80 KG
1. [00324] CRAIG SANDERS (UNITED KINGDOM)
2. [00235] MARIUSZ CHODYNA (POLAND)
3. [00027] LASSE LUUKINEN (FINLAND)
4. [00001] KAZUYA ITO (JAPAN)
5. [00253] OLEKSANDR STEBELIAK (UKRAINE)
6. [00221] ROBERT KUCZA (POLAND)

MASTERS MEN LEFT 90 KG
1. [00202] JIMMY WAHLMAN (SWEDEN)
2. [00032] PETER RACEK (SLOVAKIA)
3. [00226] JERZY KWIATKOWSKI (POLAND)
4. [00293] ELSEVAR KHASIYEV (AZERBAIJAN)
5. [00292] COLIN VANDERSTEEN (CANADA)
6. [00030] SERGEI MANOILOV (RUSSIA)
7. [03340] DENIE FOURIE (SOUTH AFRICA)
8. [00239] PIOTR SWIECKI (POLAND)
9. [00208] ANDERS OHLSSON (SWEDEN)
10. [00137] ANDERS ARVIDSSON (SWEDEN)
11. [00051] PETER KOLDSOE (DENMARK)
12. [00210] PRZEMYSLAW CIBA (POLAND)
13. [00291] JOSEPH FOX (CANADA)
14. [00263] SEAN WEAVER (CANADA)

MASTERS MEN LEFT 100 KG
1. [00225] MARIUSZ WRABEL (POLAND)
2. [00089] STEFAN SVENSSON (SWEDEN)
3. [00029] RUSTAM KAMCHIEV (RUSSIA)
4. [00200] ANDERS SVENSSON (SWEDEN)
5. [00214] MARCIN FORMELA (POLAND)
6. [00031] STEFAN CERNAK (SLOVAKIA)
7. [00097] MARIUSZ GROCHOWSKI (POLAND)
8. [00059] SEAN HANCOCK (UNITED STATES)
9. [00201] KRZYSZTOF KUBIAK (POLAND)
10. [00112] CHRISTIAN SVENSSON (SWEDEN)
11. [00165] LEIF LARSSON (SWEDEN)
12. [00330] RIK KAMANA (AUSTRALIA)
13. [00289] PETE DURNING (CANADA)

MASTERS MEN LEFT +100 KG
1. [00145] GRZEGORZ GORCZYNSKI (POLAND)
2. [03333] DEAN BOLT (UNITED KINGDOM)
3. [00333] - - (UNITED KINGDOM)
4. [00240] CHRISTOS GIOKAS (GREECE)
5. [00209] MACIEJ BUDYCH (POLAND)
6. [00295] AZAR MAHARRAMOV (AZERBAIJAN)
7. [00167] ANDREAS OSKARSSON (SWEDEN)
8. [00333] - - (UNITED KINGDOM)

GRAND-MASTERS MEN LEFT 70 KG
1. [00247] OLEKSANDR MEDVEDEYEV (UKRAINE)
2. [00103] THOMAS LUNDGREN (SWEDEN)
3. [00058] HECTOR DIAZ (UNITED STATES)

GRAND-MASTERS MEN LEFT 80 KG
1. [00055] RONALD KLEMBA (UNITED STATES)
2. [00012] EIJI SHIOTA (JAPAN)
3. [00026] JARMO STOOR (FINLAND)
4. [00139] TORBJORN REUTERGARDH (SWEDEN)
5. [00108] OLA HOLMSTROM (SWEDEN)

GRAND-MASTERS MEN LEFT 90 KG
1. [00227] WOJCIECH WALESKO (POLAND)
2. [00102] JORGEN KARLSSON (SWEDEN)
3. [00152] ANDREJ LOJAS (POLAND)
4. [00028] JUKKA-PEKKA LUKKARILA (FINLAND)
5. [00034] MIROSLAV KOCZKA (SLOVAKIA)
6. [00148] PETER SUNDLOF (SWEDEN)

GRAND-MASTERS MEN LEFT 100 KG
1. [00161] MAGNUS LUNDGREN (SWEDEN)
2. [00037] IVANO PERUCH (ITALY)
3. [00238] EDMUND GODLEWSKI (POLAND)
4. [00294] STEWART DOYLE (CANADA)

GRAND-MASTERS MEN LEFT +100 KG
1. [00305] ROLLAND DIDIER (FRANCE)
2. [00045] KIM JAKOBSEN (DENMARK)
3. [00053] CHRISTOPHER MYERS (UNITED STATES)
4. [00321] ROBERT GRYGOROWICZ (POLAND)

SENIOR-GRAND-MASTERS MEN LEFT 75 KG
1. [00285] GARY MACDONALD (CANADA)
2. [03374] JOHN SHIPES (UNITED STATES)
3. [00230] WIESLAW PODGORSKI (POLAND)
4. [00057] STUART LEVIN (UNITED STATES)
5. [00234] TADEUSZ OKROSKI (POLAND)

SENIOR-GRAND-MASTERS MEN LEFT 90 KG
1. [00284] CHRIS SCOTT (CANADA)
2. [00163] JONNY JOHNSON (SWEDEN)
3. [00256] BENNY SOLES (CANADA)
4. [00233] PAWEL LASOTA (POLAND)

SENIOR-GRAND-MASTERS MEN LEFT 100 KG
1. [00229] ANDRZEJ HYMER (POLAND)
2. [00134] JAN BĘTKOWSKI (POLAND)
3. -

SENIOR-GRAND-MASTERS MEN LEFT +100 KG
1. [00136] STANISLAW GRALAK (POLAND)
2. [00237] KONSTANTY KROLIK (POLAND)
3. [00159] BORJE MARKLUND (SWEDEN)

JUNIOR DISABLED - STANDING MEN LEFT J23 PI STA. 55 KG
1. [03344] DOMINIK ZAORSKI (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR DISABLED - STANDING MEN LEFT J23 PI STA. +55 KG
1. [03346] DAWID LAPA (POLAND)
2. [03345] SIMON CHLPATY (SLOVAKIA)
3. [03344] DOMINIK ZAORSKI (POLAND)

JUNIOR DISABLED - SITTING MEN LEFT J23 PI SIT. 50 KG
1. [03358] ANDRZEJ BROZEK (POLAND)
2. [03359] MIKOLAJ JAWOSZEK (POLAND)
3. -

DISABLED - STANDING MEN LEFT PI STA. 65 KG
1. [03349] MACIEJ GRALAK (POLAND)
2. [03346] DAWID LAPA (POLAND)
3. [03348] PATRYK WETERLE (POLAND)
4. [03385] SHOJI KANEDA (JAPAN)

DISABLED - STANDING MEN LEFT PI STA. 80 KG
1. [03350] RUSLAN ZINYATULLIN (RUSSIA)
2. [03386] RADOSLAW KWIETNIEWSKI (POLAND)
3. [03351] KAROL LUDWIK (POLAND)
4. [03366] GARRY KEIL (CANADA)
5. [03347] SEBASTIAN WISNIEWSKI (POLAND)
6. [03345] SIMON CHLPATY (SLOVAKIA)

DISABLED - STANDING MEN LEFT PI STA. 95 KG
1. [03352] KONRAD KRAWCZUK (POLAND)
2. [03387] MICHAL LOBOCKI (POLAND)
3. -

DISABLED - STANDING MEN LEFT PI STA. +95 KG
1. [03356] KRZYSZTOF ANKLEWICZ (POLAND)
2. [03355] DARIUSZ GABRYNOWICZ (POLAND)
3. -

DISABLED - STANDING MEN LEFT V STA. 80 KG
1. [03362] RATI REKHVIASHVILI (GEORGIA)
2. -
3. -

DISABLED - STANDING MEN LEFT V STA. +80 KG
1. [03363] SZYMON WRZASKOWSKI (POLAND)
2. [03364] ZVIAD KHACHIDZE (GEORGIA)
3. [03362] RATI REKHVIASHVILI (GEORGIA)

DISABLED - STANDING MEN LEFT H STA. 60 KG
1. [03365] SAID SIADEROV (RUSSIA)
2. [03395] NAREK ARAKELYAN (ARMENIA)
3. [03370] VOLODYMYR OSADCHUK (UKRAINE)

DISABLED - STANDING MEN LEFT H STA. 70 KG
1. [03367] ALIKHAN BAKHARCHIEV (RUSSIA)
2. -
3. -

DISABLED - STANDING MEN LEFT H STA. 80 KG
1. [03368] ISLAM AMTAEV (RUSSIA)
2. [03388] YURII HORIK (UKRAINE)
3. [03374] JOHN SHIPES (UNITED STATES)

DISABLED - STANDING MEN LEFT H STA. 90 KG
1. [03369] UMAR SELIMOV (RUSSIA)
2. [03371] SERGEI ABOZIN (RUSSIA)
3. [03372] MUSLIM GISHAEV (RUSSIA)

DISABLED - STANDING MEN LEFT H STA. 100 KG
1. [03373] ANDREY GUBA (RUSSIA)
2. [03375] ALIK SELIMOV (RUSSIA)
3. [03380] VLADIMIR MORDOVIN (RUSSIA)

DISABLED - STANDING MEN LEFT H STA. +100 KG
1. [03377] NIZAMI SEIDSHAKHOV (RUSSIA)
2. -
3. -

DISABLED - SITTING MEN LEFT PI SIT. 85 KG
1. [03389] MYKOLA TATEVOSIAN (UKRAINE)
2. [03393] SARGIS STEPANYAN (ARMENIA)
3. [03360] TOMASZ WESOLOWSKI (POLAND)

DISABLED - SITTING MEN LEFT PI SIT. +85 KG
1. [03361] ERIC KOMAR (UNITED STATES)
2. [03394] SEROB HOVHANNISYAN (ARMENIA)
3. [03357] ANDRII TKACHENKO (UKRAINE)

JUNIOR U-15 WOMEN LEFT 45 KG
1. [00064] NATHALIE ZOGRAFOS (SWEDEN)
2. [00063] ELISE ZOGRAFOS (SWEDEN)
3. -

JUNIOR U-15 WOMEN LEFT +70 KG
1. [00066] SUNNEA STROMBERG (SWEDEN)
2. [00297] ABIGAIL KEE ZING NING (MALAYSIA)
3. -

JUNIOR U-18 WOMEN LEFT 50 KG
1. [00110] WERONIKA SOJA (POLAND)
2. [00109] NATALIA SPYTKOWSKA (POLAND)
3. [00133] KLAUDIA SMOLINSKA (POLAND)

JUNIOR U-18 WOMEN LEFT 55 KG
1. [00067] FIA ANDERSDOTTER ONELIUS (SWEDEN)
2. [00246] KATERYNA PAVLENKO (UKRAINE)
3. [00068] AMANDA KRISTENSSON (SWEDEN)
4. [00123] EMILIA FILINSKA (POLAND)
5. [00131] PATRYCIA BROCA (POLAND)

JUNIOR U-18 WOMEN LEFT 60 KG
1. [00101] OLIWIA CHERNIEJEWSKA (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR U-18 WOMEN LEFT 65 KG
1. [00070] ELIN JANEHEIM (SWEDEN)
2. [00117] WIKTORIA SLOMKA (POLAND)
3. -

JUNIOR U-18 WOMEN LEFT 70 KG
1. [00049] NANNA DAHL HANSEN (DENMARK)
2. [00065] ZILAN MERCAN (SWEDEN)
3. -

JUNIOR U-18 WOMEN LEFT +70 KG
1. [00069] EMMA MAXIMOVA (SWEDEN)
2. [00071] MOA RENLUND (SWEDEN)
3. -

JUNIOR U-21 WOMEN LEFT 50 KG
1. [00250] INESA MIROSHNICHENKO (UKRAINE)
2. -
3. -

JUNIOR U-21 WOMEN LEFT 55 KG
1. [00314] YULIA TOCHYNSKA (UKRAINE)
2. [00124] NATALIA MORAWSKA (POLAND)
3. -

JUNIOR U-21 WOMEN LEFT 60 KG
1. [00098] PAULINA BRZEZINSKA (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR U-21 WOMEN LEFT 65 KG
1. [00074] EMELIE LINDROTH (SWEDEN)
2. -
3. -

JUNIOR U-21 WOMEN LEFT 70 KG
1. [00106] ALEKSANDRA TROKA (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR U-21 WOMEN LEFT +70 KG
1. [00072] EMMA SKYE (SWEDEN)
2. -
3. -

SENIOR WOMEN LEFT 52 KG
1. [00075] ELINA PERRSON (SWEDEN)
2. [00130] MONIKA SWIRSKA (POLAND)
3. [00076] JONNA BLIND (SWEDEN)
4. [00077] ELIN KALBACK (SWEDEN)
5. [00105] MAGDALENA WEDROWSKA (POLAND)
6. [00015] IDA KRONKVIST (FINLAND)

SENIOR WOMEN LEFT 57 KG
1. [00017] ERIKA KETOLA (FINLAND)
2. [00092] MALGORZATA OSTROWSKA (POLAND)
3. [00067] FIA ANDERSDOTTER ONELIUS (SWEDEN)
4. [00120] NATLIA KWIATKOWSKA (POLAND)
5. [00265] AMANDA WILLIAMS (CANADA)

SENIOR WOMEN LEFT 65 KG
1. [00080] FIA REISEK (SWEDEN)
2. [00078] ERIKA BENGTSSON (SWEDEN)
3. [00074] EMELIE LINDROTH (SWEDEN)
4. [00070] ELIN JANEHEIM (SWEDEN)
5. [00079] EMMA BRANN (SWEDEN)
6. [00016] SATU EEROLA (FINLAND)

SENIOR WOMEN LEFT 75 KG
1. [00128] MARLENA WAWRZYNIAK (POLAND)
2. [00081] PETRA DAMM (SWEDEN)
3. [00013] PIRITTA HANNUKARI (FINLAND)
4. [00085] CORNELIA LUNDQVIST (SWEDEN)
5. [00175] PIRJO HOLMSTROM (SWEDEN)
6. [00065] ZILAN MERCAN (SWEDEN)

SENIOR WOMEN LEFT +75 KG
1. [00019] ANNE SODERLUND (FINLAND)
2. [00069] EMMA MAXIMOVA (SWEDEN)
3. [00083] KRISTINA JONSSON (SWEDEN)
4. [00170] SOFIE DAVIDSSON (SWEDEN)
5. [00127] MILENA MORCZYNSKA (POLAND)
6. [00082] LOVISA WAHLSTROM (SWEDEN)
7. [00119] ALEKSANDRA KUBIAK (POLAND)
8. [00072] EMMA SKYE (SWEDEN)
9. [00086] JESSICA LINDKVIST (SWEDEN)
10. [00018] SANNI RAUTIAINEN-SALONEN (FINLAND)
11. [00114] EWELINA FURTAK (POLAND)
12. [00087] JOHANNA FALKENSTROM (SWEDEN)
13. [00084] ANNA JOHANSSON (SWEDEN)

MASTERS WOMEN LEFT 60 KG
1. [00130] MONIKA SWIRSKA (POLAND)
2. [00118] KATARZYNA ZANIEWSKA (POLAND)
3. -

MASTERS WOMEN LEFT 70 KG
1. [00128] MARLENA WAWRZYNIAK (POLAND)
2. [00081] PETRA DAMM (SWEDEN)
3. [00013] PIRITTA HANNUKARI (FINLAND)

MASTERS WOMEN LEFT 80 KG
1. [00042] ANNA GRONLUND (DENMARK)
2. [00322] AGY GORZHYNSKA (UNITED KINGDOM)
3. [00073] CAMILLA KATTSTROM (SWEDEN)

MASTERS WOMEN LEFT +80 KG
1. [00172] JENNY THORNING (SWEDEN)
2. [00084] ANNA JOHANSSON (SWEDEN)
3. [03342] ROBIN CHANDLER (UNITED STATES)

GRAND-MASTERS WOMEN LEFT 60 KG
1. [00280] PAULA O CONNELL (CANADA)
2. [00016] SATU EEROLA (FINLAND)
3. [00052] SUSAN FISCHER (UNITED STATES)

GRAND-MASTERS WOMEN LEFT 70 KG
1. [00175] PIRJO HOLMSTROM (SWEDEN)
2. -
3. -

GRAND-MASTERS WOMEN LEFT +80 KG
1. [00121] JADWIGA LEWANDOWSKA (POLAND)
2. -
3. -

SENIOR-GRAND-MASTERS WOMEN LEFT OPEN
1. [03379] SONIA TURZYNIECKA (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR DISABLED - STANDING WOMEN LEFT J23 PI STA. +50 KG
1. [03391] MARINE MKRTCHYAN (ARMENIA)
2. -
3. -

DISABLED - STANDING WOMEN LEFT PI STA. 65 KG
1. [03390] ANAHIT BABAJANYAN (ARMENIA)
2. [03391] MARINE MKRTCHYAN (ARMENIA)
3. -

DISABLED - STANDING WOMEN LEFT PI STA. +65 KG
1. [03392] NAIRA MESROPYAN (ARMENIA)
2. [03379] SONIA TURZYNIECKA (POLAND)
3. -

DISABLED - STANDING WOMEN LEFT H STA. 60 KG
1. [03381] OLESIA SHIBANOVA (RUSSIA)
2. -
3. -

DISABLED - STANDING WOMEN LEFT H STA. 70 KG
1. [03383] NATALIA SULIMINA (RUSSIA)
2. [03381] OLESIA SHIBANOVA (RUSSIA)
3. -

DISABLED - STANDING WOMEN LEFT H STA. +70 KG
1. [03382] INNA BOGACHEVA (RUSSIA)
2. [03384] VERA VASIUKOVA (RUSSIA)
3. -

 


JUNIOR U-15 MEN RIGHT 45 KG
1. [00257] ANTON BEZKOROVAINYI (UKRAINE)
2. -
3. -

JUNIOR U-15 MEN RIGHT 50 KG
1. [00257] ANTON BEZKOROVAINYI (UKRAINE)
2. [00260] GAVYN WEAVER (CANADA)
3. -

JUNIOR U-15 MEN RIGHT 60 KG
1. [00168] DOMINICK SOBOS (POLAND)
2. [00164] PATRYK SMUTEK (POLAND)
3. [00279] VADYM TOCHYNSKYI (UKRAINE)

JUNIOR U-15 MEN RIGHT 65 KG
1. [00261] DMYTRO BORDUN (UKRAINE)
2. [00160] MICHAL KUBACKA (POLAND)
3. [00158] FRANTISZEK MICHALSKI (POLAND)

JUNIOR U-15 MEN RIGHT 70 KG
1. [00224] SZYMON BUGAJSKI (POLAND)
2. [00155] STANISLAW GOSZKIEWICZ (POLAND)
3. -

JUNIOR U-15 MEN RIGHT +70 KG
1. [00183] OSCAR CRONBLAD (SWEDEN)
2. [00154] KACPER TETERYCZ (POLAND)
3. -

JUNIOR U-18 MEN RIGHT 50 KG
1. [03344] DOMINIK ZAORSKI (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR U-18 MEN RIGHT 65 KG
1. [03344] DOMINIK ZAORSKI (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR U-18 MEN RIGHT 70 KG
1. [00195] ADAM JOHANSSON (SWEDEN)
2. [00173] LUKASZ KOPYSC (POLAND)
3. [00171] DAMIAN KORGOL (POLAND)
4. [00048] LASSE SLOT (DENMARK)
5. [00320] KRZYSZTOF BRAUER (POLAND)

JUNIOR U-18 MEN RIGHT 75 KG
1. [00014] RYOTA SAKAI (JAPAN)
2. [00043] MATHIAS MATHIASSEN (DENMARK)
3. [00174] MARCEL WITKOWSKI (POLAND)

JUNIOR U-18 MEN RIGHT 80 KG
1. [03334] EIRIK BJERKEDAL (NORWAY)
2. [00317] DANIL DOLZHENKO (KYRGYZSTAN)
3. [00184] LINUS KNUTSSON (SWEDEN)
4. [03341] VALTTERI PAATALO (FINLAND)

JUNIOR U-18 MEN RIGHT +80 KG
1. [00169] PAWEL BUDYCH (POLAND)
2. [00254] VLADYSLAV SOBOL (UKRAINE)
3. [00286] LIAM JOHNSON (CANADA)
4. [00258] OWEN WEAVER (CANADA)
5. [00177] JAKUB SWIECKI (POLAND)
6. [00288] DRE DENNY (CANADA)
7. [00329] DMITRIY KIM (KAZAKHSTAN)

JUNIOR U-21 MEN RIGHT 55 KG
1. [00255] VALENTYN BOZHESKU (UKRAINE)
2. -
3. -

JUNIOR U-21 MEN RIGHT 60 KG
1. [00044] NICOLAS NYBERG (DENMARK)
2. [03336] GABRIEL ANDRADE DE FARIA SANTOS (BRAZIL)
3. [00255] VALENTYN BOZHESKU (UKRAINE)

JUNIOR U-21 MEN RIGHT 65 KG
1. [00267] DENYS CHORNYI (UKRAINE)
2. [00205] MIRZA GABRIEL (SWEDEN)
3. [00178] DARIUSZ FUDRO (POLAND)

JUNIOR U-21 MEN RIGHT 70 KG
1. [00199] PATRYK BILANSKI (POLAND)
2. [00191] MATEUSZ DUDEK (POLAND)
3. [00196] MICHAL BARSKI (POLAND)

JUNIOR U-21 MEN RIGHT 75 KG
1. [03335] ARTUR KRUPA (POLAND)
2. [00185] CHRISTIAN MENDEZ FROM (SWEDEN)
3. [00194] GUSTAW GUSCIORA (POLAND)

JUNIOR U-21 MEN RIGHT 80 KG
1. [00179] DAWID PLAKSA (POLAND)
2. [00283] ADRIAN BIEGA (POLAND)
3. [00180] JACEK STECYK (POLAND)

JUNIOR U-21 MEN RIGHT 85 KG
1. [00197] TOMASZ SOPCZYNSKI (POLAND)
2. [00186] RYSZARD DZIUBEK (POLAND)
3. [00181] PAWEL SZARLEJ (POLAND)

JUNIOR U-21 MEN RIGHT 90 KG
1. [00182] KACPER SINICA (POLAND)
2. [00187] ANDREAS AMREN (SWEDEN)
3. [03363] SZYMON WRZASKOWSKI (POLAND)
4. [00188] ARTUR TRYBA (POLAND)
5. [00189] BENJAMIN SJOGREN (SWEDEN)

JUNIOR U-21 MEN RIGHT +90 KG
1. [00290] TARKHAN MUZAFAROV (AZERBAIJAN)
2. [00287] PAVLO TOLSYI (UKRAINE)
3. [00190] WOJCECH HYPSIOR (POLAND)
4. [00243] HOSSEIN TAFRESHIAN (IRAN)
5. [00312] SUBHAM MASHANKAR (INDIA)
6. [00192] KAROL KORCINSKI (POLAND)

SENIOR MEN RIGHT 57 KG
1. [00252] PAVLO MATEIASH (UKRAINE)
2. [03397] MOHAMMAD SAFUAN MOHD ASIF (MALAYSIA)
3. [00007] HIDEYUKI TERAOKA (JAPAN)
4. [00245] MAKSYM TUMANOV (UKRAINE)
5. [00281] BAKHTIYAR IBRAHIMLI (AZERBAIJAN)
6. [00327] BARRY KNOWLES (UNITED KINGDOM)
7. [00008] MITSUHIRO DANJO (JAPAN)
8. [00004] RYOSUKE MIYAMOTO (JAPAN)

SENIOR MEN RIGHT 63 KG
1. [03396] FABIAN TAGER (GERMANY)
2. [00310] JAN TAGER (GERMANY)
3. [00306] SHALVA GABISIANI (GEORGIA)
4. [00143] TOBIAS AXELSSON (SWEDEN)
5. [03349] MACIEJ GRALAK (POLAND)
6. [00215] PATRYK BUGAJ (POLAND)
7. [00003] MASANORI SUZUKI (JAPAN)
8. [00020] VILLE MUTIKAINEN (FINLAND)
9. [00319] IGOR AVRAMENKO (RUSSIA)
10. [00006] YASUMASA TATEYAMA (JAPAN)

SENIOR MEN RIGHT 70 KG
1. [00299] JOFFEY JOLLY (MALAYSIA)
2. [00266] YURII DUSHKO (UKRAINE)
3. [00262] DMYTRO RULENKO (UKRAINE)
4. [00296] HUSEYN AMANLI (AZERBAIJAN)
5. [00218] SLAWOMIR MALAS (POLAND)
6. [00211] MARIUSZ PODGORSKI (POLAND)
7. [00129] KRISTIAN WIKLUND (SWEDEN)
8. [00309] DEEPANKOR MECH (INDIA)
9. [00021] TOPI SAARANIUOMA (FINLAND)
10. [00313] MATTHIAS SCHLITTE (GERMANY)
11. [00144] ANDREAS VESTMAN (SWEDEN)
12. [00113] JONATHAN TANDERYD (SWEDEN)
13. [00213] PIOTR KAJSTURA (POLAND)
14. [00126] MATS HELLMAN (SWEDEN)
15. [00198] DANIEL AUGUSTSSON (SWEDEN)
16. [00231] PAWEL GRABAS (POLAND)
17. [00125] ANTON NILLSON ESPOSITO (SWEDEN)
18. [00005] TOSHINAGA OCHIAI (JAPAN)

SENIOR MEN RIGHT 78 KG
1. [00122] JOHANNES ANDERSSON (SWEDEN)
2. [00318] ADLAN SAYDULLAYEV (RUSSIA)
3. [00104] ROBIN WAHLSTROM (SWEDEN)
4. [00149] PATRIK BERG (SWEDEN)
5. [00324] CRAIG SANDERS (UNITED KINGDOM)
6. [00332] BRUNO FARIA (BRAZIL)
7. [00176] DARIUSZ GROCH (POLAND)
8. [00107] ROBERT RODIN (SWEDEN)
9. [00096] JAMES SALEH (SWEDEN)
10. [00253] OLEKSANDR STEBELIAK (UKRAINE)
11. [00270] ROMAN HRECHENIUK (UKRAINE)
12. [00275] OLEKSANDR MISHCHENKO (UKRAINE)
13. [00047] TOBIAS PEDERSEM (DENMARK)
14. [00142] KENT ANDERSSON (SWEDEN)
15. [00147] TORBJORN ANDERSSON (SWEDEN)
16. [00278] MAKSYM ZUI (UKRAINE)
17. [00185] CHRISTIAN MENDEZ FROM (SWEDEN)
18. [03343] SERGEI RASCHEPKIN (RUSSIA)
19. [00316] NIKITA BASNIN (KYRGYZSTAN)
20. [00056] MICHAEL COOK (UNITED STATES)
21. [00336] DAVID HORNER (UNITED KINGDOM)
22. [00135] WICTOR CARLSSON (SWEDEN)

SENIOR MEN RIGHT 86 KG
1. [00217] TOMASZ SZEWCZYK (POLAND)
2. [00141] GLENN BENSTSSON (SWEDEN)
3. [00264] ADRIAN MUTELICA (UKRAINE)
4. [00304] ARMEN ARUTINIAN (GEORGIA)
5. [00151] NICLAS LINDBERG (SWEDEN)
6. [00325] KIERAN MORRISON (UNITED KINGDOM)
7. [00116] JOAKIM TALLSTROM (SWEDEN)
8. [00140] NIKLAS NANNESTAD (SWEDEN)
9. [00088] TONI ANTILLA (SWEDEN)
10. [00273] OLEKSANDR PLISHYVYI (UKRAINE)
11. [00023] VILLE HEINONEN (FINLAND)
12. [00271] ANTON SHEPELIUK (UKRAINE)
13. [00099] JONATHAN PETTERSSON (SWEDEN)
14. [00315] VAKHTAVAR VAKHTAVAR (INDIA)
15. [00269] MARIUS BAIKA (UKRAINE)
16. [00272] ANTON KRAVCHENKO (UKRAINE)
17. [00204] MACIEJ KINDLER (POLAND)
18. [00326] JAMES WALL (UNITED KINGDOM)
19. [00292] COLIN VANDERSTEEN (CANADA)
20. [00001] KAZUYA ITO (JAPAN)
21. [00050] MARTIN HANSEN (DENMARK)
22. [00132] NAWED OAR (SWEDEN)

SENIOR MEN RIGHT 95 KG
1. [00095] HERMAN STEVENS (UNITED STATES)
2. [00203] MARCIN MOLENDA (POLAND)
3. [00153] LUKASZ OBLUSKI (POLAND)
4. [00222] PIOTR HARKABUZIK (POLAND)
5. [00022] JUHA SALMINEN (FINLAND)
6. [03338] ALEKSEI BEZIAZYKOV (UNITED STATES)
7. [00311] GURIQUABLE SINGH (INDIA)
8. [00298] SHARIF ISMAYILOV (AZERBAIJAN)
9. [00307] SANDEEP SHEORAN (INDIA)
10. [00302] GIORGI GVINJILIA (GEORGIA)
11. [00090] PETER BRANNSTROM (SWEDEN)
12. [03337] GENNADII PISKULIN (RUSSIA)

SENIOR MEN RIGHT 105 KG
1. [00251] OLEKSANDR KULISHOV (UKRAINE)
2. [00093] MARTIN SOHLIN (SWEDEN)
3. [03398] MARCUS MORICKE (SWEDEN)
4. [00025] MATTI MARJOMAA (FINLAND)
5. [00287] PAVLO TOLSYI (UKRAINE)
6. [00060] ANTON MELNIKOV (BELARUS)
7. [00162] JAKUB JANCZY (POLAND)
8. [00223] KRZYSZTOF ANKLIEWICZ (POLAND)
9. [00289] PETE DURNING (CANADA)
10. [00166] KAMIL JABLONSKI (POLAND)
11. [00207] ADRIAN ZGORZYNSKI (POLAND)
12. [00091] MARCUS MELLGREN (SWEDEN)
13. [00035] IVAN PUSKAC (SLOVAKIA)
14. [00033] FILIP IAJSABEL (SLOVAKIA)
15. [00061] WOO-TAEK NAM (SOUTH KOREA)
16. [00041] KIM LYNGE FREDERIKSEN (DENMARK)

SENIOR MEN RIGHT +105 KG
1. [00094] ERIK FAHLGREN (SWEDEN)
2. [00295] AZAR MAHARRAMOV (AZERBAIJAN)
3. [00040] DANIEL LUND KRISTENSEN (DENMARK)
4. [00282] SLAWOMIR GLOWACKI (POLAND)
5. [00212] GRZEGORZ GREBSKI (POLAND)
6. [00216] ROBERT BRZEZINA (POLAND)
7. [00241] HASSAN MARZOUGHI (IRAN)

MASTERS MEN RIGHT 70 KG
1. [00198] DANIEL AUGUSTSSON (SWEDEN)
2. [00002] JISSEI HARA (JAPAN)
3. [00146] MIROSLAW SATLAWA (POLAND)
4. [00301] RAJI CHKOIDZE (GEORGIA)
5. [00249] OLEH PLETIN (UKRAINE)
6. [00323] JOHN NG (UNITED KINGDOM)
7. [00259] SERGIY SUDAK (UKRAINE)
8. [00024] REIJO LINNANMAKI (FINLAND)
9. [00054] PAUL MARTINETTI (UNITED STATES)
10. [00062] SANGJIN SEO (SOUTH KOREA)
11. [00126] MATS HELLMAN (SWEDEN)
12. [00303] FRANCO EGUEZ (BOLIVIA)

MASTERS MEN RIGHT 80 KG
1. [00027] LASSE LUUKINEN (FINLAND)
2. [00235] MARIUSZ CHODYNA (POLAND)
3. [00253] OLEKSANDR STEBELIAK (UKRAINE)
4. [00228] BOGUSLAW BURYS (POLAND)
5. [00001] KAZUYA ITO (JAPAN)
6. [00221] ROBERT KUCZA (POLAND)

MASTERS MEN RIGHT 90 KG
1. [00293] ELSEVAR KHASIYEV (AZERBAIJAN)
2. [00226] JERZY KWIATKOWSKI (POLAND)
3. [00030] SERGEI MANOILOV (RUSSIA)
4. [00210] PRZEMYSLAW CIBA (POLAND)
5. [00202] JIMMY WAHLMAN (SWEDEN)
6. [00292] COLIN VANDERSTEEN (CANADA)
7. [00032] PETER RACEK (SLOVAKIA)
8. [00300] JOLLY KK JOHNSON (MALAYSIA)
9. [00263] SEAN WEAVER (CANADA)
10. [00291] JOSEPH FOX (CANADA)
11. [03340] DANIE FOURIE (SOUTH AFRICA)
12. [00208] ANDERS OHLSSON (SWEDEN)
13. [00051] PETER KOLDSOE (DENMARK)
14. [00137] ANDERS ARVIDSSON (SWEDEN)
15. [00239] PIOTR SWIECKI (POLAND)

MASTERS MEN RIGHT 100 KG
1. [00225] MARIUSZ WRABEL (POLAND)
2. [00029] RUSTAM KAMCHIEV (RUSSIA)
3. [00089] STEFAN SVENSSON (SWEDEN)
4. [00200] ANDERS SVENSSON (SWEDEN)
5. [00097] MARIUSZ GROCHOWSKI (POLAND)
6. [00112] CHRISTIAN SVENSSON (SWEDEN)
7. [00214] MARCIN FORMELA (POLAND)
8. [00165] LEIF LARSSON (SWEDEN)
9. [00059] SEAN HANCOCK (UNITED STATES)
10. [00031] STEFAN CERNAK (SLOVAKIA)
11. [00330] RIK KAMANA (AUSTRALIA)
12. [00150] WALDEMAR PODOLSKI (POLAND)
13. [00036] ALFREDO ROMEO (ITALY)
14. [00206] GORAN CRONBLAD (SWEDEN)
15. [00289] PETE DURNING (CANADA)

MASTERS MEN RIGHT +100 KG
1. [00295] AZAR MAHARRAMOV (AZERBAIJAN)
2. [00282] SLAWOMIR GLOWACKI (POLAND)
3. [00145] GRZEGORZ GORCZYNSKI (POLAND)
4. [00236] PIOTR PALCZEWSKI (POLAND)
5. [00100] RICHARD JOHANSSON (SWEDEN)
6. [00274] MAREK NERYNG (POLAND)
7. [00240] CHRISTOS GIOKAS (GREECE)
8. [00167] ANDREAS OSKARSSON (SWEDEN)

GRAND-MASTERS MEN RIGHT 70 KG
1. [00103] THOMAS LUNDGREN (SWEDEN)
2. [00247] OLEKSANDR MEDVEDEYEV (UKRAINE)
3. [00009] TOSHITAKA KAMISURA (JAPAN)
4. [00058] HECTOR DIAZ (UNITED STATES)

GRAND-MASTERS MEN RIGHT 80 KG
1. [00055] RONALD KLEMBA (UNITED STATES)
2. [00111] PETER EKMAN (SWEDEN)
3. [00026] JARMO STOOR (FINLAND)
4. [00139] TORBJORN REUTERGARDH (SWEDEN)
5. [00108] OLA HOLMSTROM (SWEDEN)

GRAND-MASTERS MEN RIGHT 90 KG
1. [00028] JUKKA-PEKKA LUKKARILA (FINLAND)
2. [00102] JORGEN KARLSSON (SWEDEN)
3. [00248] VADYM KRASOV (UKRAINE)
4. [00152] ANDREJ LOJAS (POLAND)
5. [00148] PETER SUNDLOF (SWEDEN)
6. [00156] THIMY LUNDGREN (SWEDEN)
7. [00034] MIROSLAV KOCZKA (SLOVAKIA)
8. [00038] SALVATORE ROMEO (ITALY)
9. [00227] WOJCIECH WALESKO (POLAND)

GRAND-MASTERS MEN RIGHT 100 KG
1. [00161] MAGNUS LUNDGREN (SWEDEN)
2. [00037] IVANO PERUCH (ITALY)
3. [00294] STEWART DOYLE (CANADA)
4. [00238] EDMUND GODLEWSKI (POLAND)

GRAND-MASTERS MEN RIGHT +100 KG
1. [00053] CHRISTOPHER MYERS (UNITED STATES)
2. [00305] ROLLAND DIDIER (FRANCE)
3. [00045] KIM JAKOBSEN (DENMARK)
4. [00039] FORTUNATO TOMASELLI (ITALY)
5. [00011] YOSHIFUMI WASA (JAPAN)
6. [00321] ROBERT GRYGOROWICZ (POLAND)

SENIOR-GRAND-MASTERS MEN RIGHT 75 KG
1. [00230] WIESLAW PODGORSKI (POLAND)
2. [00285] GARY MACDONALD (CANADA)
3. [03374] JOHN SHIPES (UNITED STATES)
4. [00057] STUART LEVIN (UNITED STATES)
5. [00234] TADEUSZ OKROSKI (POLAND)

SENIOR-GRAND-MASTERS MEN RIGHT 90 KG
1. [00163] JONNY JOHNSON (SWEDEN)
2. [00233] PAWEL LASOTA (POLAND)
3. [00256] BENNY SOLES (CANADA)
4. [00284] CHRIS SCOTT (CANADA)

SENIOR-GRAND-MASTERS MEN RIGHT 100 KG
1. [00229] ANDRZEJ HYMER (POLAND)
2. [00134] JAN BĘTKOWSKI (POLAND)
3. -

SENIOR-GRAND-MASTERS MEN RIGHT +100 KG
1. [00232] WIESLAW JABLONSKI (POLAND)
2. [00159] BORJE MARKLUND (SWEDEN)
3. [00136] STANISLAW GRALAK (POLAND)
4. [00237] KONSTANTY KROLIK (POLAND)

JUNIOR DISABLED - STANDING MEN RIGHT J23 PI STA. 55 KG
1. [03344] DOMINIK ZAORSKI (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR DISABLED - STANDING MEN RIGHT J23 PI STA. +55 KG
1. [03346] DAWID LAPA (POLAND)
2. [03345] SIMON CHLPATY (SLOVAKIA)
3. [03344] DOMINIK ZAORSKI (POLAND)

JUNIOR DISABLED - SITTING MEN RIGHT J23 PI SIT. 50 KG
1. [03359] MIKOLAJ JAWOSZEK (POLAND)
2. [03358] ANDRZEJ BROZEK (POLAND)
3. -

DISABLED - STANDING MEN RIGHT PI STA. 65 KG
1. [03349] MACIEJ GRALAK (POLAND)
2. [03346] DAWID LAPA (POLAND)
3. [03348] PATRYK WETERLE (POLAND)

DISABLED - STANDING MEN RIGHT PI STA. 80 KG
1. [03386] RADOSLAW KWIETNIEWSKI (POLAND)
2. [03351] KAROL LUDWIK (POLAND)
3. [03366] GARRY KEIL (CANADA)

DISABLED - STANDING MEN RIGHT PI STA. 95 KG
1. [03387] MICHAL LOBOCKI (POLAND)
2. [03352] KONRAD KRAWCZUK (POLAND)
3. [03354] JOHN ROSE (UNITED STATES)
4. [03347] SEBASTIAN WISNIEWSKI (POLAND)

DISABLED - STANDING MEN RIGHT PI STA. +95 KG
1. [03356] KRZYSZTOF ANKLEWICZ (POLAND)
2. [03355] DARIUSZ GABRYNOWICZ (POLAND)
3. -

DISABLED - STANDING MEN RIGHT V STA. 80 KG
1. [03362] RATI REKHVIASHVILI (GEORGIA)
2. -
3. -

DISABLED - STANDING MEN RIGHT V STA. +80 KG
1. [03364] ZVIAD KHACHIDZE (GEORGIA)
2. [03362] RATI REKHVIASHVILI (GEORGIA)
3. [03363] SZYMON WRZASKOWSKI (POLAND)

DISABLED - STANDING MEN RIGHT H STA. 60 KG
1. [03365] SAID SIADEROV (RUSSIA)
2. [03395] NAREK ARAKELYAN (ARMENIA)
3. [03370] VOLODYMYR OSADCHUK (UKRAINE)

DISABLED - STANDING MEN RIGHT H STA. 70 KG
1. [03367] ALIKHAN BAKHARCHIEV (RUSSIA)
2. -
3. -

DISABLED - STANDING MEN RIGHT H STA. 80 KG
1. [03368] ISLAM AMTAEV (RUSSIA)
2. [03388] YURII HORIK (UKRAINE)
3. [03374] JOHN SHIPES (UNITED STATES)

DISABLED - STANDING MEN RIGHT H STA. 90 KG
1. [03369] UMAR SELIMOV (RUSSIA)
2. [03371] SERGEI ABOZIN (RUSSIA)
3. [03372] MUSLIM GISHAEV (RUSSIA)

DISABLED - STANDING MEN RIGHT H STA. 100 KG
1. [03375] ALIK SELIMOV (RUSSIA)
2. [03373] ANDREY GUBA (RUSSIA)
3. [03380] VLADIMIR MORDOVIN (RUSSIA)

DISABLED - STANDING MEN RIGHT H STA. +100 KG
1. [03377] NIZAMI SEIDSHAKHOV (RUSSIA)
2. -
3. -

DISABLED - SITTING MEN RIGHT PI SIT. 85 KG
1. [03360] TOMASZ WESOLOWSKI (POLAND)
2. -
3. -

DISABLED - SITTING MEN RIGHT PI SIT. +85 KG
1. [03361] ERIC KOMAR (UNITED STATES)
2. [03389] MYKOLA TATEVOSIAN (UKRAINE)
3. [03394] SEROB HOVHANNISYAN (ARMENIA)
4. [03353] GREG COLON (FRANCE)
5. [03357] ANDRII TKACHENKO (UKRAINE)

JUNIOR U-15 WOMEN RIGHT 45 KG
1. [00064] NATHALIE ZOGRAFOS (SWEDEN)
2. [00063] ELISE ZOGRAFOS (SWEDEN)
3. -

JUNIOR U-15 WOMEN RIGHT 70 KG
1. [00065] ZILAN MERCAN (SWEDEN)
2. -
3. -

JUNIOR U-15 WOMEN RIGHT +70 KG
1. [00066] SUNNEA STROMBERG (SWEDEN)
2. [00297] ABIGAIL KEE ZING NING (MALAYSIA)
3. -

JUNIOR U-18 WOMEN RIGHT 50 KG
1. [00109] NATALIA SPYTKOWSKA (POLAND)
2. [00110] WERONIKA SOJA (POLAND)
3. [00133] KLAUDIA SMOLINSKA (POLAND)

JUNIOR U-18 WOMEN RIGHT 55 KG
1. [00068] AMANDA KRISTENSSON (SWEDEN)
2. [00067] FIA ANDERSDOTTER ONELIUS (SWEDEN)
3. [00246] KATERYNA PAVLENKO (UKRAINE)

JUNIOR U-18 WOMEN RIGHT 60 KG
1. [00123] EMILIA FILINSKA (POLAND)
2. [00131] PATRYCIA BROCA (POLAND)
3. [00101] OLIWIA CHERNIEJEWSKA (POLAND)

JUNIOR U-18 WOMEN RIGHT 65 KG
1. [00070] ELIN JANEHEIM (SWEDEN)
2. [00117] WIKTORIA SLOMKA (POLAND)
3. -

JUNIOR U-18 WOMEN RIGHT 70 KG
1. [00049] NANNA DAHL HANSEN (DENMARK)
2. [00065] ZILAN MERCAN (SWEDEN)
3. -

JUNIOR U-18 WOMEN RIGHT +70 KG
1. [00069] EMMA MAXIMOVA (SWEDEN)
2. [00071] MOA RENLUND (SWEDEN)
3. -

JUNIOR U-21 WOMEN RIGHT 50 KG
1. [00250] INESA MIROSHNICHENKO (UKRAINE)
2. -
3. -

JUNIOR U-21 WOMEN RIGHT 55 KG
1. [00250] INESA MIROSHNICHENKO (UKRAINE)
2. -
3. -

JUNIOR U-21 WOMEN RIGHT 65 KG
1. [00268] NATALIIA YOLKINA (UKRAINE)
2. [00074] EMELIE LINDROTH (SWEDEN)
3. [00124] NATALIA MORAWSKA (POLAND)
4. [00098] PAULINA BRZEZINSKA (POLAND)

JUNIOR U-21 WOMEN RIGHT 70 KG
1. [00106] ALEKSANDRA TROKA (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR U-21 WOMEN RIGHT +70 KG
1. [00072] EMMA SKYE (SWEDEN)
2. -
3. -

SENIOR WOMEN RIGHT 52 KG
1. [00075] ELINA PERRSON (SWEDEN)
2. [00076] JONNA BLIND (SWEDEN)
3. [00105] MAGDALENA WEDROWSKA (POLAND)
4. [00015] IDA KRONKVIST (FINLAND)
5. [00130] MONIKA SWIRSKA (POLAND)
6. [00077] ELIN KALBACK (SWEDEN)

SENIOR WOMEN RIGHT 57 KG
1. [00092] MALGORZATA OSTROWSKA (POLAND)
2. [00120] NATLIA KWIATKOWSKA (POLAND)
3. [00017] ERIKA KETOLA (FINLAND)
4. [00068] AMANDA KRISTENSSON (SWEDEN)
5. [00067] FIA ANDERSDOTTER ONELIUS (SWEDEN)

SENIOR WOMEN RIGHT 65 KG
1. [00080] FIA REISEK (SWEDEN)
2. [00070] ELIN JANEHEIM (SWEDEN)
3. [00079] EMMA BRANN (SWEDEN)
4. [00074] EMELIE LINDROTH (SWEDEN)
5. [00016] SATU EEROLA (FINLAND)
6. [00308] POORNIMA YADAV (INDIA)

SENIOR WOMEN RIGHT 75 KG
1. [00128] MARLENA WAWRZYNIAK (POLAND)
2. [00127] MILENA MORCZYNSKA (POLAND)
3. [00013] PIRITTA HANNUKARI (FINLAND)
4. [00175] PIRJO HOLMSTROM (SWEDEN)
5. [00085] CORNELIA LUNDQVIST (SWEDEN)
6. [00065] ZILAN MERCAN (SWEDEN)

SENIOR WOMEN RIGHT +75 KG
1. [00082] LOVISA WAHLSTROM (SWEDEN)
2. [00170] SOFIE DAVIDSSON (SWEDEN)
3. [00084] ANNA JOHANSSON (SWEDEN)
4. [00019] ANNE SODERLUND (FINLAND)
5. [00066] SUNNEA STROMBERG (SWEDEN)
6. [00086] JESSICA LINDKVIST (SWEDEN)
7. [00069] EMMA MAXIMOVA (SWEDEN)
8. [00072] EMMA SKYE (SWEDEN)
9. [00083] KRISTINA JONSSON (SWEDEN)
10. [00018] SANNI RAUTIAINEN-SALONEN (FINLAND)
11. [00119] ALEKSANDRA KUBIAK (POLAND)
12. [00114] EWELINA FURTAK (POLAND)
13. [00087] JOHANNA FALKENSTROM (SWEDEN)

MASTERS WOMEN RIGHT 60 KG
1. [00130] MONIKA SWIRSKA (POLAND)
2. [00118] KATARZYNA ZANIEWSKA (POLAND)
3. -

MASTERS WOMEN RIGHT 70 KG
1. [00128] MARLENA WAWRZYNIAK (POLAND)
2. [00013] PIRITTA HANNUKARI (FINLAND)
3. [00081] PETRA DAMM (SWEDEN)

MASTERS WOMEN RIGHT 80 KG
1. [00042] ANNA GRONLUND (DENMARK)
2. [00322] AGY GORZHYNSKA (UNITED KINGDOM)
3. [00073] CAMILLA KATTSTROM (SWEDEN)

MASTERS WOMEN RIGHT +80 KG
1. [00084] ANNA JOHANSSON (SWEDEN)
2. [00172] JENNY THORNING (SWEDEN)
3. [03342] ROBIN CHANDLER (UNITED STATES)
4. [03378] MARIA JUROSZEK (POLAND)

GRAND-MASTERS WOMEN RIGHT 60 KG
1. [00016] SATU EEROLA (FINLAND)
2. [00052] SUSAN FISCHER (UNITED STATES)
3. [00280] PAULA O CONNELL (CANADA)

GRAND-MASTERS WOMEN RIGHT 70 KG
1. [00175] PIRJO HOLMSTROM (SWEDEN)
2. -
3. -

GRAND-MASTERS WOMEN RIGHT +80 KG
1. [00121] JADWIGA LEWANDOWSKA (POLAND)
2. -
3. -

SENIOR-GRAND-MASTERS WOMEN RIGHT OPEN
1. [03379] SONIA TURZYNIECKA (POLAND)
2. -
3. -

JUNIOR DISABLED - STANDING WOMEN RIGHT J23 PI STA. +50 KG
1. [03391] MARINE MKRTCHYAN (ARMENIA)
2. -
3. -

DISABLED - STANDING WOMEN RIGHT PI STA. 65 KG
1. [03391] MARINE MKRTCHYAN (ARMENIA)
2. -
3. -

DISABLED - STANDING WOMEN RIGHT PI STA. +65 KG
1. [03392] NAIRA MESROPYAN (ARMENIA)
2. [03379] SONIA TURZYNIECKA (POLAND)
3. [03378] MARIA JUROSZEK (POLAND)
4. [03391] MARINE MKRTCHYAN (ARMENIA)

DISABLED - STANDING WOMEN RIGHT H STA. 60 KG
1. [03381] OLESIA SHIBANOVA (RUSSIA)
2. -
3. -

DISABLED - STANDING WOMEN RIGHT H STA. 70 KG
1. [03383] NATALIA SULIMINA (RUSSIA)
2. [03381] OLESIA SHIBANOVA (RUSSIA)
3. -

DISABLED - STANDING WOMEN RIGHT H STA. +70 KG
1. [03382] INNA BOGACHEVA (RUSSIA)
2. [03384] VERA VASIUKOVA (RUSSIA)
3. -

Language
dsadsa