Language
/ Kontakt /

Szanse naszych na M. Europy >>>

Szanse naszych na M. Europy # Siłowanie na ręce # Armwrestling # Armpower.net

Paweł Gawenda podjął się oceny szans naszej drużyny na nadchodzących już Mistrzostwach Europy. Wierzcie mi – łatwiej jest pisać kiedy już wszystko za nami i przychodzi czas na gratulacje lub krytykę. Oceniać szanse – jest bardzo niewygodnie bo trzeba znaleźć miarę między sercem a zdrowym rozsądkiem i zimną analizą. Tak, czy owak – bijcie się ile sił w tej Grecji i wracajcie z medalami! ()

Mistrzostwa Europy już lada moment! Nasz kraj będzie reprezentowało w sumie 16 zawodników i zawodniczek. Może nie jest to oszałamiająca liczba uczestników, ale pamiętajmy, że najważniejsza jest jakość nie ilość.

W tym roku pierwszy raz będziemy mieli do czynienia z kategoriami juniorów w przedziale wiekowym 14-16 lat. W naszej reprezentacji znalazło się miejsce dla 3 zawodników z tej kategorii, wszyscy z Niedźwiedzi Orawy Kuby Janczego. Klub ten to prawdopodobnie największa kopalnia młodych talentów w Polsce, więc mamy nadzieję, że młodzi zawodnicy dadzą z siebie wszystko podczas swoich pojedynków i zdobędą niezbędne doświadczenie. Mają w swoich kategoriach po 5-6 zawodników, więc tym większa szansa na wysokie miejsca, liczymy na medale!

W kategoriach do lat 18 mamy dwoje zawodników, oboje z UKS Koszalin. Damian Korgól w kategorii do 65 kg oraz Weronikę Soję w kategorii do 50 kg. Zawodniczka ta na poprzednich mistrzostwach Europy była 5 na rękę prawą oraz jak wszyscy dobrze pamiętamy zdobyła złoty medal na rękę lewą! Więc w tym momencie będzie bronić tytułu, miejmy nadzieję, że jej to się uda, aczkolwiek nie będzie to łatwe bo konkurencja nigdy nie śpi.

W kategoriach juniorów starszych mamy 2 zawodników - Mateusza Dudka z Koszalina oraz Artura Krupę z Jaworzna. Rok temu zawodnik UKS na rękę lewą, jeszcze w kategorii junior młodszy, zajął solidne 7 miejsce na 12 zawodników oraz na prawą był 10. Jeżeli chodzi o Artura to moim subiektywnym zdaniem jest zawodnikiem z Polskiej kadry, który ma jedne z największych szans wrócić z medalem i powalczyć. Rok temu na lewą był 7, a na prawą rękę był 4 na i niewiele mu zabrakło do podium pokonując po drodze między innymi mistrza świata ręki lewej juniorów i seniorów Betkili Onianiego z Gruzji. W tym roku ma w swojej kategorii 10 zawodników, a Gruzin już nie jest juniorem. Najgroźniejszym z jego przeciwników wydaje się Sarmat Digurov z Rosji i Valiko Ichkiti z Gruzji, ale trzeba pamiętać, że to mistrzostwa Europy i tu nie ma słabeuszy. Jednak zawodnik z Jaworzna z zawodów na zawody jest coraz mocniejszy i nie tylko jego klub, ale cała Armwrestlingowa Polska wierzy, że może przyjechać z medalem!

W kategorii seniorskiej wystartuje 5 zawodników - Grzegorz Nowotarski z Małgorzatą Ostrowską i Eweliną Furtak ze Spartana Armwrestling Club oraz Kamil Łaciak z Piotrem Harkabuzikiem z Niedźwiedzi Orawy. Grzesiek i Kamil wystąpią w jednej kategorii do 85 kg.

Jest ona bardzo mocno obsadzona z takimi zawodnikami jak Khadzimurat Zoloev (tylko prawa), Plamen Dimitrov, Zurab Tavberidze, Marat Aybazov, Vladimir Mnatsakanyan, Astamaz Urtayev czy Georgi Tautiev (tylko prawa). Rok temu Grzegorz nie startował za to Kamil w 85 na prawą był 9 natomiast na lewą zdobył 8 miejsce. U Grzegorza to będzie debiut w 85 więc będzie ciężko, ale na pewno da z siebie wszystko. U Kamila, patrząc, że jego lewą ręka jest tą mocniejszą i na dodatek nie będzie takich zawodników jak Tautiev, z którym swoją drogą nawiązał walkę rok temu, to śmiem twierdzić, że poprawienie wyniku sprzed roku, a nawet pierwsza piątka czy szóstka jest dla niego spokojnie osiągalna i wszyscy będą mu kibicować! W kategorii do 100 kilogramów Piotrek będzie miał nie lada orzech do zgryzienia ponieważ startują tam świetni zawodnicy jak legenda z Rumunii Ion Oncescu, Soslan Gassiev z Rosji, Ayder Alidinov z Ukrainy, Jordan Tsonev z Bułgarii, Petro Markharint z Ukrainy oraz wielu innych. Nasz zawodnik jednak na pewno tanio skóry nie sprzeda bo jest w dobrej formie, udowodnił to zdobywając 2 złote medale podczas mistrzostw Polski i na pewno będzie walczył do końca. Małgorzata Ostrowska będzie miała10 zawodniczek w swojej kategorii. Jest ona bardzo doświadczoną armwrestlerką i prawdopodobnie, wraz z Mileną Morczynską z Grudziądza, najlepszą w Polsce zawodniczką oczywiście zaraz po Marlenie Wawrzyniak. Ewelina Furtak zadebiutuje na arenie międzynarodowej i może być pewna zdobycia medalu, bo wraz z nią są w kategorii 3 zawodniczki. A jaki to będzie kolor krążka? Dowiemy się niedługo.

W kategorii masters zaprezentują nas 4 zawodnicy. Mariusz Grochowski w kategorii do 100 kg będzie miał 12 zawodników. Rok temu na prawą był 10 na 14 zawodników natomiast na rękę lewą zdobył srebrny medal! Przegrał w finale z bardzo mocnym tego dnia Rosjaninem. W tym roku nie obrazimy się jak dołoży do tego drugi krążek najlepiej wiadomo jakiego koloru.

Wojciech Waleśko rok temu nie startował, teraz w kategorii Senior Grandmaster do 100 kg ma w kategorii 9 zawodników. Wiemy, że stać go na wiele, szczególnie na rękę lewą, na którą ma w dorobku złoto na mistrzostwach świata!

Wiesław Podgórski będzie bronił dwóch Złotych medali sprzed roku w kategorii Grandmaster do lat 75! Będzie pod dużą presją, ale trzymamy kciuki, że sobie poradzi! Andrzej Hymer nie startował rok temat, ale już teraz wiemy, że przywiezie w najgorszym wypadku 2 brązowe medale ponieważ jest jednym z 3 zawodników w kategorii. Oby na brązach się nie skończyło.

Wszystkim zawodnikom życzymy udanego startu!

Paweł Gawenda

archiwum >>>

Language